REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piraci drogowi mają swoje sposoby na uniknięcie mandatu za przekroczenie prędkości. Czy wkrótce przestaną być bezkarni?

Piraci drogowi mają swoje sposoby na uniknięcie mandatu za przekroczenie prędkości. Czy wkrótce przestaną być bezkarni?
Piraci drogowi mają swoje sposoby na uniknięcie mandatu za przekroczenie prędkości. Czy wkrótce przestaną być bezkarni?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy przekraczający prędkość na polskich drogach czują się bezkarnie. Nic dziwnego, skoro w 2022 r. ponad połowa kierowców złapanych przez fotoradar za przekroczenie prędkości uniknęła kary. Kiedy wreszcie zmiany przepisów? 

Jeszcze szybciej, samochód wytrzyma… 

REKLAMA

Na polskich drogach źle się dzieje nie od dziś. Ale ostatni wypadek na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie przelał już czarę goryczy opinii publicznej, która domaga się radykalnych zmian w przepisach. Przypomnijmy, że 26-kierowca volkswagena pędząc z ogromną prędkością wjechał w samochód, którym jechała czteroosobowa rodzina. W wyniku tego zdarzenia - bo trudno to nazwać wypadkiem, skoro kierowca z premedytacją szaleńczo jechał przez środek miasta – śmierć poniósł 37- mężczyzna, pasażer forda. Domniemany sprawca wypadku (bo żadna z osób nie chciała się przyznać do prowadzenia pojazdu), jak się okazało, miał kilkukrotnie nakładany przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów. 

REKLAMA

Prace nad rozwiązaniami mającymi zapewnić zwiększoną skuteczność w walce z przestępczością na polskich drogach zapowiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że rozważane ma być wprowadzenie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego oraz stworzenie systemu identyfikacji osób z orzeczonymi zakazami prowadzenia pojazdów.

Szaleńcza jazda staje się powoli naszym "sportem narodowym", bo o przypadkach przekroczenia prędkości policja informuje nieustannie i wciąż apeluje o zachowanie rozsądku na drodze. I na nic zdają się tu fotoradary, kierowcy potrafią bardzo skutecznie wykorzystać luki w przepisach. Podawanie fikcyjnych nazwisk i nieprzyznawanie się do kierowania pojazdem jest na porządku dziennym. Widać to w statystykach przytoczonych przez „DGP”.

 

Bezkarność piratów drogowych 

W 2022 r. fotoradary zarejestrowały 1 mln 7 tys. przekroczeń prędkości. Mandaty udało się nałożyć jedynie w ponad 439 tys. przypadków. Czyli ok. 57 proc. przyłapanych na przekraczaniu prędkości uniknęło kary.  

REKLAMA

A co się dzieje w sytuacjach, gdy kierowca nie odpowiada na wezwanie do wskazania osoby, która kierowała jego pojazdem w chwili „złapania” przez fotoradar? Wówczas Inspekcja Transportu Drogowego wysyła wnioski do sądów. Problem w tym, że one nie zawsze traktują niewskazanie jak wykroczenie. Jak więc kierowcy mają nie czuć się bezkarni? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo chciałoby, aby właściciel auta, które widnieje na zdjęciu z fotoradaru dostawał wezwanie do wskazania kierowcy, a gdy tego nie zrobi w określonym czasie (np. 14 dni), lub nie przyzna się do prowadzenia samochodu – otrzymał karę administracyjną od ITD.

Zmian trzeba dokonać jak najszybciej, nie możemy czekać, aż kolejna osoba starci życie na drodze tylko dlatego, że kierujący innym pojazdem zamiast w więzieniu siedział za kółkiem swojego samochodu i pędził na oślep. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA