REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jechał rowerem autostradą, bo taką trasę wyznaczyła nawigacja

Jechał rowerem autostradą, bo taką trasę wyznaczyła nawigacja
Jechał rowerem autostradą, bo taką trasę wyznaczyła nawigacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W minioną niedzielę obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu. Niektórzy chyba obchody wzięli sobie mocno do serca, bo pewien 22-latek wybrał się na przejażdżkę rowerową autostradą A2 w okolicach węzła Emila w województwie łódzkim. 

Nietypowy kierowca na autostradzie 

Policjanci patrolujący w niedzielę autostradę A2 zauważyli poruszającego się rowerem mężczyznę w okolicach 345. kilometra. Jechał w kierunku Warszawy. Właśnie tego dnia, 22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. 

REKLAMA

REKLAMA

- Mimo, że ten dzień zachęca do korzystania z ekologicznych środków transportu, takich jak rower, to obowiązujące przepisy ruchu drogowego zakazują poruszania się rowerami po autostradach, o czym przekonał się 22-letni mieszkaniec powiatu zgierskiego – wyjaśniła st. sierż. Alicja Bartczak z poddębickiej policji.

Policjanci zatrzymali mężczyznę, a ten swoje pojawienie się na autostradzie argumentował tym, że taką trasę wyznaczyła mu nawigacja. Został ukarany 250-złotowym mandatem. Cała akcja mogła mieć jednak dużo gorszy przebieg. Dopuszczalna prędkość pojazdów na autostradzie wynosi bowiem 140 kilometrów na godzinę, rowerzysta ryzykował więc własnym życiem. Każde przejeżdżające obok niego auto mogło doprowadzić do tragicznego wypadku.

 

Nie każda droga jest dla rowerów

Policja apeluje do użytkowników dróg o zachowanie ostrożności oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Autostrady i drogi ekspresowe są drogami o ograniczonej dostępności. Nie mogą z nich korzystać piesi, rowerzyści, motorowerzyści czy kierowcy pojazdów zaprzęgowych

Warto także pamiętać, żeby nie polegać tylko na systemie GPS. - Nawigacja może być pomocna, jednak to na kierującym spoczywa odpowiedzialność za wybór trasy zgodnej z obowiązującymi przepisami. Przypominamy również o konieczności sprawdzania tras przed wyruszeniem w drogę, zwłaszcza w przypadku jazdy rowerem, ani unikać niebezpiecznych i niedozwolonych odcinków, takich jak autostrady – podkreśliła st. sierż. Bartczak. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
mObywatel: wyszukiwanie informacji o pojazdach z centralnej ewidencji pojazdów [Projekt rozporządzenia]

mObywatel: wyszukiwanie informacji o pojazdach z centralnej ewidencji pojazdów. Jakie dane należy podać, by uzyskać informacje o pojeździe z centralnej ewidencji pojazdów? Co się zmieni? Projekt nowelizacji trafił do uzgodnień.

Jechał rowerem autostradą, bo taką trasę wyznaczyła nawigacja

W minioną niedzielę obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu. Niektórzy chyba obchody wzięli sobie mocno do serca, bo pewien 22-latek wybrał się na przejażdżkę rowerową autostradą A2 w okolicach węzła Emila w województwie łódzkim. 

KGP: 110 434 interwencji, 500 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 434 interwencji.

Gdzie obecnie są utrudnienia na drogach i drogach kolejowych?

PKP PLK podało, że na czwartek nieprzejezdne pozostają 3 odcinki linii kolejowych. Wszystko z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią. Odwołano 45 pociągów a 46 jeździ skróconą trasą. GDDKiA podała natomiast, że zablokowane są 4 drogi krajowe, na 3 odcinkach jest ruch wahadłowy, 3 mosty są wyłączone z ruchu. 

REKLAMA

W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

REKLAMA

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

REKLAMA