Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł
REKLAMA
REKLAMA
- Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł
- Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
- Hulajnoga elektryczna: obowiązki
- Hulajnoga elektryczna: korzystanie z chodnika
- Hulajnoga elektryczna: zakazy
W poniedziałek, 16 września oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni Jolanta Grunert przekazała PAP, że policjanci z gdyńskiej drogówki podczas służby w ramach grupy "Speed" zatrzymali do kontroli kierującego hulajnogą elektryczną. Mężczyzna dostał mandat na łączną kwotę 900 zł.
REKLAMA
Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł
Interwencja miała miejsce na ul. Morskiej, gdzie mężczyzna nie powinien w ogóle się poruszać, ponieważ hulajnogami można jeździć ulicami, gdzie jest ograniczenie prędkości do 30 km/h - powiedziała. Dodała, że 23-latek jechał z prędkością 48 km/h, a dopuszczalna prędkość na hulajnodze wynosi 20 km/h. Ponadto, mężczyzna nie zatrzymał się na czerwonym świetle. Policjanci za popełnione wykroczenia nałożyli na 23-letniego mieszkańca Gdyni mandaty karne na łączną kwotę 900 zł.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T by poruszać się hulajnogą elektryczną. Osoby, które ukończyły 18 lat nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień. Zaś dzieci do 10 roku życia mogą poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
- korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego;
Hulajnoga elektryczna: korzystanie z chodnika
W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h. Musi jednak pamiętać, by jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać ich ruchu.
Hulajnoga elektryczna: zakazy
Hulajnogi elektrycznej nie można prowadzić w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu. Ponadto, zakazane jest przewożenie hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów. Nie można także ciągnąć lub holować hulajnogą elektryczną innych pojazdów, a także nie można czepiać się innych pojazdów i jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.