REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukrainiec będzie potrzebował polskiego prawa jazdy?

Subskrybuj nas na Youtube
Prawo jazdy
Prawo jazdy

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce przebywa już ponad milion Ukraińców. Tłumaczymy, czy takie osoby mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym w swojej ojczyźnie.

Imigranci z Ukrainy coraz lepiej radzą sobie w naszym kraju, a wielu z nich planuje dłuższy pobyt. Chodzi nie tylko o imigrantów zarobkowych. Do Polski coraz częściej przeprowadzają się również ukraińscy studenci oraz członkowie rodzin Ukraińców od dawna pracujących w naszym kraju.

REKLAMA

Spora część ukraińskich imigrantów posiada prawo jazdy wydane w swojej ojczyźnie. Właśnie dlatego pojawiają się uzasadnione wątpliwości dotyczące akceptowania takiego dokumentu przez polskie władze i obowiązku jego ewentualnej wymiany. Z uwagi na duże zainteresowanie opisywanym tematem eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wytłumaczyć, kiedy obywatel Ukrainy będzie musiał wyrobić polskie prawo jazdy. Wiedza na ten temat przyda się nie tylko Ukraińcom. Może być ona użyteczna również dla polskich pracodawców.

Konwencja wiedeńska ułatwia sytuację kierowców z Ukrainy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wstępie warto wyjaśnić, że w kwestii akceptowalności zagranicznych praw jazdy kluczowe znaczenie ma konwencja wiedeńska o ruchu drogowym (Dz. U. z 1988 r. nr 5, poz. 40 oraz 44). Ta umowa międzynarodowa została przyjęta, aby ujednolicić pewne zasady związane z poruszeniem się po drogach. Państwa będące stroną konwencji wiedeńskiej zobowiązały się m.in. do honorowania praw jazdy wydanych przez pozostałych sygnatariuszy wspomnianej umowy międzynarodowej.

Fakt, że konwencja wiedeńska została podpisana zarówno przez Polskę jak i Ukrainę, znacząco upraszcza sytuację Ukraińców przebywających w naszym kraju. „Takie osoby niezamieszkałe na terenie Polski mogą bowiem bez ograniczeń posługiwać się prawem jazdy wydanym przez ukraiński urząd. Stwarza to między innymi możliwość łatwego odwiedzania członków rodziny pracujących lub studiujących w Polsce. Podczas takich wizyt warto posiadać dokumenty, które potwierdzają zameldowanie na terenie Ukrainy” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Ukraina ratyfikowała konwencję wiedeńską jeszcze jako część Związku Radzieckiego (Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka).

Stały lub czasowy pobyt oznacza wymianę dokumentu

Przebywający na terenie Polski Ukraińcy powinni jednak pamiętać, że stały lub czasowy pobyt nieco zmienia ich sytuację w kontekście akceptowalności prawa jazdy. Obywatele Ukrainy muszą bowiem wymienić swoje prawo jazdy na polski odpowiednik, jeżeli od rozpoczęcia czasowego lub stałego pobytu w Polsce upłynęło 6 miesięcy.

Kwestię związaną z prawem jazdy warto załatwić przed upływem wspomnianego sześciomiesięcznego terminu. W ten sposób obywatel Ukrainy zyskuje pewność, że nie będzie musiał na jakiś czas przerwać prowadzenia pojazdu. Wielu Ukraińców szybko wymienia prawo jazdy na polski dokument, ponieważ pomaga on w podróżowaniu na terenie Unii Europejskiej. Do wymiany zachęca również nieskomplikowana procedura.

Ze względu na podpisanie konwencji wiedeńskiej przez Ukrainę obywatele tego kraju przed uzyskaniem polskiego prawa jazdy nie muszą zdawać teoretycznej części państwowego egzaminu. Taki wymóg pojawia się, jeżeli polski dokument prawa jazdy chce uzyskać obywatel bardziej egzotycznego kraju, który nie jest sygnatariuszem wspomnianej konwencji z Wiednia”- tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Większość państw, których obywatele przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, podpisało konwencję wiedeńską dotyczącą ruchu drogowego. Wyjątek stanowią np. Indie.

Wszystkie formalności trzeba będzie załatwić w starostwie

Procedura wymiany ukraińskiego prawa jazdy na polski odpowiednik nie jest szczególnie skomplikowana. Mimo to obywatel Ukrainy musi pamiętać o dokładnym wypełnieniu wszystkich formalności i przygotowaniu potrzebnych dokumentów.

Warto wiedzieć, że wniosek o wydanie polskiego prawa jazdy składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji starostwa powiatowego albo w wydziale komunikacji urzędu miasta na prawach powiatu. „Ukraińcy mieszkający na terenie Warszawy będą musieli załatwić formalności we właściwym terytorialnie urzędzie dzielnicy” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Obywatel Ukrainy starający się o wydanie polskiego prawa jazdy, oprócz wypełnionego wniosku, będzie musiał przygotować również inne dokumenty. Chodzi o:

  • paszport albo kartę pobytu
  • dokument potwierdzający miejsce aktualnego zameldowania (przykłady: karta pobytu, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy)
  • ksero zagranicznego prawa jazdy przetłumaczone na język polski (tłumaczenie powinno zostać napisane lub potwierdzone przez tłumacza przysięgłego / konsula)
  • dokument potwierdzający wykonanie badania lekarskiego przez specjalistę uprawnionego do oceny stanu zdrowia kierowców

Nie można również zapominać o aktualnym zdjęciu (profil na wprost w kolorze), które powinno odpowiadać standardom wyznaczonym dla polskiego prawa jazdy. Równie ważne jest potwierdzenie wniesienia opłaty urzędowej wynoszącej obecnie 100,50 zł.

Obywatele Ukrainy powinni zdawać sobie sprawę, że w ich przypadku procedura wydania prawa jazdy może być dość czasochłonna. Polski urząd zwraca się bowiem z prośbą do swojego ukraińskiego odpowiednika o potwierdzenie uprawnień otrzymanych przez kierowcę. „Taka procedura trwa czasem nawet kilka tygodni. Jest ona konieczna, ponieważ pojawiają się sygnały
o tym, że niektórzy obywatele Ukrainy posługują się sfałszowanym prawem jazdy podczas pobytu w Polsce
” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po wydaniu prawa jazdy polski urząd odsyła na Ukrainę dokument wcześniej posiadany przez kierowcę.

Źródło: Ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA