REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieprawidłowy adres w prawie jazdy. Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Cezary Horbaczewski
Nieprawidłowy adres w prawie jazdy. Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy?
Nieprawidłowy adres w prawie jazdy. Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że kierowcy po zmianie adresu zameldowania nie aktualizują danych w prawie jazdy, bo wiąże się to z koniecznością wymiany dokumentu. Czy policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy w przypadku, gdy adres wpisany w dokumencie nie zgadza się ze stanem faktycznym? Jakie są konsekwencje takiego zaniedbania?

Od 1 marca 2015 roku z nowo wyrabianych dowodów osobistych zniknął adres zameldowania, kolor oczu, wzrost i skan podpisu. Taka modyfikacja ułatwiła załatwianie spraw w urzędzie i ograniczyła zbędny formalizm.

REKLAMA

Niestety, adres (zgodnie z obowiązującymi przepisami) nadal musi się znajdować w dokumencie potwierdzającym posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2018 r. - wszystkie zmiany

W związku z tym, czy istnieją konsekwencje dla kierowcy, w przypadku gdy adres na prawie jazdy jest inny niż w starym dowodzie osobistym?

Otóż, w pierwszej kolejności należy rozróżnić adres zamieszkania od adresu zameldowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami) na dokumencie prawa jazdy powinien być zanotowany adres zamieszkania, w tym nazwa ulicy, numer budynku, numer lokalu, miejscowość i kod pocztowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy 2017

Z kolei stare dowody osobiste zawierają adres zameldowania. Są to dwa różne adresy, których nie należy utożsamiać.

REKLAMA

Można zatem przyjąć, że w dwóch dokumentach należących do tej samej osoby, w tym samym czasie, mogą pojawić się odmienne adresy. Czy rodzi to negatywne konsekwencje? Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy? I czy jest to karane mandatem?

Posiadacze nowych dowodów osobistych, w których nie jest odnotowywany adres zamieszkania nie mają powodów do obaw. Kwestia niezgodności danych, z natury rzeczy, nie istnieje. Z kolei kierowcy legitymizujący się starszymi dowodami osobistymi, na których widnieje adres zameldowania też nie mają powodów do zmartwień. Przecież adres zameldowania może być inny niż adres zamieszkania.

Zobacz też: Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

A co w przypadku, gdy adres zanotowany na prawie jazdy nie zgadza się ze stanem faktycznym?

Może wystąpić sytuacja, w której adres w prawie jazdy jest niezgodny z adresem w centralnej ewidencji kierowców. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku osoba posiadająca prawo jazdy jest obowiązana zawiadomić starostę o zmianie stanu faktycznego, np. adresu zamieszkania, wymagającego zmiany danych w nim zawartych, w terminie do 30 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.

Zobacz też: Co to jest CEPiK?

Jednak, za niedopełnienie tego obowiązku nie jest przewidziana grzywna. Co więcej policjant nie może w takim przypadku zatrzymać prawa jazdy, bowiem działa on na podstawie i w granicach prawa, a w obecnym stanie prawnym, tj. w art. 135 Kodeksu drogowego, nie jest dopuszczone zatrzymanie prawa jazdy za nieprawidłowy adres zamieszkania.

Podsumowując, w żadnym wypadku, z powodu nieprawidłowego adresu zamieszkania, prawo jazdy nie może zostać zatrzymane. Również kierowca nie może zostać ukarany mandatem. Co zatem może zrobić w takiej sytuacji stróż prawa? Może pouczyć kierowcę co do obowiązku zawiadomienia starosty o zmianie adresu zamieszkania.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA