Koniec bezterminowych praw jazdy!
REKLAMA
REKLAMA
Prawo jazdy utraciło swój bezterminowy charakter
Przepisy zaskarżone przez grupę posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego są zgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Wnioskodawcy argumentowali swoje stanowisko twierdząc, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z konstytucją. Ich zdaniem, narusza zasady ochrony praw nabytych. Posłowie i senatorowie podkreślali również fakt, że nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.
REKLAMA
Zobacz też: Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego
Prawa jazdy wydane po 18 stycznia 2013 roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku, są ważne przez 15 lat. Wcześniej były wydawane bezterminowo. Ale okazuje się, że również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.
Nowe prawo jazdy - dlaczego jest tak drogie?
Konsekwencje dla kierowców są takie, że po 15 latach od otrzymania dokumentu prawa jazdy trzeba będzie go wymienić na nowy ponosząc opłatę w wysokości 100 z (na dzień dzisiejszy), dołączając do wniosku o jego wydanie aktualne zdjęcie. Oprócz tego konieczne będzie poddanie się badaniu lekarskiemu, którego pozytywny wynik pozwoli przedłużyć kierowcy uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Zdaniem redakcji samo uaktualnienie danych i wizerunku kierowcy w dokumencie nie jest złym pomysłem. Problem stanowi astronomiczna kwota za tę usługę. W dobie wszechobecnej komputeryzacji i dostępu do tanich materiałów trudno uwierzyć, żeby istniały racjonalne argumenty tłumaczące tak wysoki koszt dokumentu.
Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.