REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku

Tomasz Korniejew
Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku
Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku

REKLAMA

REKLAMA

Żeby uzyskać prawo jazdy, trzeba zapisać się na kurs. Ale wcześniej należy w wydziale komunikacji dostać numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). A jakie są kroki po zakończeniu szkolenia?

Czy można ubiegać się o prawo jazdy kat B nie mając skończonych 18 lat?

O prawo jazdy kategorii B mogą się ubiegać osoby, które skończyły 18 lat oraz osoby siedemnastoletnie, które wkrótce osiągną pełnoletniość i uzyskają zgodę rodziców lub innych prawnych opiekunów na ubieganie się o prawo jazdy i otrzymanie dokumentu.

REKLAMA

Dokumenty niezbędne do uzyskania prawa jazdy kat. B

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania prawo jazdy jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku składanego w Starostwie Powiatowym lub w Urzędzie Miasta, lub w Urzędzie Dzielnicy.

Wśród wymaganych dokumentów musi się znaleźć orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów. I to właśnie od wizyty u lekarza należy rozpocząć cały proces.

Zobacz też: Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

Wraz z orzeczeniem lekarskim w odpowiednim urzędzie należy złożyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy (dostępny w Internecie i w Urzędzie)

- aktualne zdjęcie do prawa jazdy

- dokument potwierdzający tożsamość

- dokument potwierdzający adres zameldowania (w przypadku dowodów tożsamości, w których nie został wpisany adres zameldowania)

- osoby siedemnastoletnie, które wkrótce skończą osiemnaście lat powinny dołączyć pisemną zgodę prawnych opiekunów na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy, przy czym dokument powinien zostać podpisany przy obecności urzędnika.

- ksero prawa jazdy, w przypadku ubiegania się o dodatkową kategorię

- orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami w przypadku, gdy takie orzeczenie jest wymagane (przy niektórych kategoriach prawa jazdy, nie dotyczy kat. AM, A1, A2, A, B, B1, B+E)

Wniosek wraz z załączonymi dokumentami można złożyć przez pełnomocnika lub przez Internet jeżeli posiadamy podpis elektronicznego lub posiadania profilu na platformie ePUAP.

Podczas składania wniosku w urzędzie, przyszłemu kursantowi zostanie przydzielony numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. To istotne, bo numer będzie potrzebny w następnych etapach.

Zobacz też: Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Jak uzyskać prawo jazdy – kurs i egzaminy

Kolejnym krokiem po złożeniu dokumentów w stosownym urzędzie i uzyskaniu numeru PKK jest zapisanie się do szkoły jazdy. W tym przypadku mamy dwie opcje. Możemy skorzystać z pełnej oferty przygotowującej do egzaminów teoretycznego i praktycznego, lub przygotować się do egzaminu teoretycznego samodzielnie i po zdaniu egzaminu wykupić tylko lekcje praktyczne.

Zobacz też: Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?


Na egzaminy zapisujemy się w wybranym WORD-zie. Pamiętajmy, że zarówno podczas zapisywania się na szkolenie, jak i na egzamin należy podać numer PKK.

Jak uzyskać prawo jazdy – kroki po zdanym egzaminie

Po zdaniu egzaminu praktycznego WORD przesyła stosowną informację do urzędu, w którym składaliśmy wniosek. Po sprawdzeniu, czy informacja dotarła do urzędu (można to zrobić przez Internet) należy wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy (koszt 100,50 zł). Można tego dokonać w kasie urzędu lub przelewem bankowym. Wybierając drugą opcję należy pamiętać, by przesłać do urzędu (e-mailem) potwierdzenie zapłaty.

Od tego momentu dokument prawa jazdy będzie gotowy do odbioru w ciągu 9 dni.

Zobacz też: Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

Czy można jeździć samochodem po zdaniu egzaminu ale przed odebraniem prawa jazdy?

Prawo nie dopuszcza takiej możliwości, dlatego z pierwszymi przejażdżkami należy się wstrzymać do czasu odebrania dokumentu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj

Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 z późn. zm.); Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2012 r. poz. 1005 oraz z 2013 r. poz. 320),
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA