REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku

Tomasz Korniejew
Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku
Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku

REKLAMA

REKLAMA

Żeby uzyskać prawo jazdy, trzeba zapisać się na kurs. Ale wcześniej należy w wydziale komunikacji dostać numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). A jakie są kroki po zakończeniu szkolenia?

Czy można ubiegać się o prawo jazdy kat B nie mając skończonych 18 lat?

O prawo jazdy kategorii B mogą się ubiegać osoby, które skończyły 18 lat oraz osoby siedemnastoletnie, które wkrótce osiągną pełnoletniość i uzyskają zgodę rodziców lub innych prawnych opiekunów na ubieganie się o prawo jazdy i otrzymanie dokumentu.

REKLAMA

Dokumenty niezbędne do uzyskania prawa jazdy kat. B

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania prawo jazdy jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku składanego w Starostwie Powiatowym lub w Urzędzie Miasta, lub w Urzędzie Dzielnicy.

Wśród wymaganych dokumentów musi się znaleźć orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów. I to właśnie od wizyty u lekarza należy rozpocząć cały proces.

Zobacz też: Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

Wraz z orzeczeniem lekarskim w odpowiednim urzędzie należy złożyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy (dostępny w Internecie i w Urzędzie)

- aktualne zdjęcie do prawa jazdy

- dokument potwierdzający tożsamość

- dokument potwierdzający adres zameldowania (w przypadku dowodów tożsamości, w których nie został wpisany adres zameldowania)

- osoby siedemnastoletnie, które wkrótce skończą osiemnaście lat powinny dołączyć pisemną zgodę prawnych opiekunów na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy, przy czym dokument powinien zostać podpisany przy obecności urzędnika.

- ksero prawa jazdy, w przypadku ubiegania się o dodatkową kategorię

- orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami w przypadku, gdy takie orzeczenie jest wymagane (przy niektórych kategoriach prawa jazdy, nie dotyczy kat. AM, A1, A2, A, B, B1, B+E)

Wniosek wraz z załączonymi dokumentami można złożyć przez pełnomocnika lub przez Internet jeżeli posiadamy podpis elektronicznego lub posiadania profilu na platformie ePUAP.

Podczas składania wniosku w urzędzie, przyszłemu kursantowi zostanie przydzielony numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. To istotne, bo numer będzie potrzebny w następnych etapach.

Zobacz też: Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Jak uzyskać prawo jazdy – kurs i egzaminy

Kolejnym krokiem po złożeniu dokumentów w stosownym urzędzie i uzyskaniu numeru PKK jest zapisanie się do szkoły jazdy. W tym przypadku mamy dwie opcje. Możemy skorzystać z pełnej oferty przygotowującej do egzaminów teoretycznego i praktycznego, lub przygotować się do egzaminu teoretycznego samodzielnie i po zdaniu egzaminu wykupić tylko lekcje praktyczne.

Zobacz też: Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?


Na egzaminy zapisujemy się w wybranym WORD-zie. Pamiętajmy, że zarówno podczas zapisywania się na szkolenie, jak i na egzamin należy podać numer PKK.

Jak uzyskać prawo jazdy – kroki po zdanym egzaminie

Po zdaniu egzaminu praktycznego WORD przesyła stosowną informację do urzędu, w którym składaliśmy wniosek. Po sprawdzeniu, czy informacja dotarła do urzędu (można to zrobić przez Internet) należy wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy (koszt 100,50 zł). Można tego dokonać w kasie urzędu lub przelewem bankowym. Wybierając drugą opcję należy pamiętać, by przesłać do urzędu (e-mailem) potwierdzenie zapłaty.

Od tego momentu dokument prawa jazdy będzie gotowy do odbioru w ciągu 9 dni.

Zobacz też: Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

Czy można jeździć samochodem po zdaniu egzaminu ale przed odebraniem prawa jazdy?

Prawo nie dopuszcza takiej możliwości, dlatego z pierwszymi przejażdżkami należy się wstrzymać do czasu odebrania dokumentu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj

Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 z późn. zm.); Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2012 r. poz. 1005 oraz z 2013 r. poz. 320),
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA