Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Czy można ubiegać się o prawo jazdy kat B nie mając skończonych 18 lat?
O prawo jazdy kategorii B mogą się ubiegać osoby, które skończyły 18 lat oraz osoby siedemnastoletnie, które wkrótce osiągną pełnoletniość i uzyskają zgodę rodziców lub innych prawnych opiekunów na ubieganie się o prawo jazdy i otrzymanie dokumentu.
REKLAMA
Dokumenty niezbędne do uzyskania prawa jazdy kat. B
Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania prawo jazdy jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku składanego w Starostwie Powiatowym lub w Urzędzie Miasta, lub w Urzędzie Dzielnicy.
Wśród wymaganych dokumentów musi się znaleźć orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów. I to właśnie od wizyty u lekarza należy rozpocząć cały proces.
Zobacz też: Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?
Wraz z orzeczeniem lekarskim w odpowiednim urzędzie należy złożyć:
- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy (dostępny w Internecie i w Urzędzie)
- aktualne zdjęcie do prawa jazdy
- dokument potwierdzający tożsamość
- dokument potwierdzający adres zameldowania (w przypadku dowodów tożsamości, w których nie został wpisany adres zameldowania)
- osoby siedemnastoletnie, które wkrótce skończą osiemnaście lat powinny dołączyć pisemną zgodę prawnych opiekunów na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy, przy czym dokument powinien zostać podpisany przy obecności urzędnika.
- ksero prawa jazdy, w przypadku ubiegania się o dodatkową kategorię
- orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami w przypadku, gdy takie orzeczenie jest wymagane (przy niektórych kategoriach prawa jazdy, nie dotyczy kat. AM, A1, A2, A, B, B1, B+E)
Wniosek wraz z załączonymi dokumentami można złożyć przez pełnomocnika lub przez Internet jeżeli posiadamy podpis elektronicznego lub posiadania profilu na platformie ePUAP.
Podczas składania wniosku w urzędzie, przyszłemu kursantowi zostanie przydzielony numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. To istotne, bo numer będzie potrzebny w następnych etapach.
Zobacz też: Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę?
Jak uzyskać prawo jazdy – kurs i egzaminy
Kolejnym krokiem po złożeniu dokumentów w stosownym urzędzie i uzyskaniu numeru PKK jest zapisanie się do szkoły jazdy. W tym przypadku mamy dwie opcje. Możemy skorzystać z pełnej oferty przygotowującej do egzaminów teoretycznego i praktycznego, lub przygotować się do egzaminu teoretycznego samodzielnie i po zdaniu egzaminu wykupić tylko lekcje praktyczne.
Zobacz też: Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Na egzaminy zapisujemy się w wybranym WORD-zie. Pamiętajmy, że zarówno podczas zapisywania się na szkolenie, jak i na egzamin należy podać numer PKK.
Jak uzyskać prawo jazdy – kroki po zdanym egzaminie
Po zdaniu egzaminu praktycznego WORD przesyła stosowną informację do urzędu, w którym składaliśmy wniosek. Po sprawdzeniu, czy informacja dotarła do urzędu (można to zrobić przez Internet) należy wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy (koszt 100,50 zł). Można tego dokonać w kasie urzędu lub przelewem bankowym. Wybierając drugą opcję należy pamiętać, by przesłać do urzędu (e-mailem) potwierdzenie zapłaty.
Od tego momentu dokument prawa jazdy będzie gotowy do odbioru w ciągu 9 dni.
Zobacz też: Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?
Czy można jeździć samochodem po zdaniu egzaminu ale przed odebraniem prawa jazdy?
Prawo nie dopuszcza takiej możliwości, dlatego z pierwszymi przejażdżkami należy się wstrzymać do czasu odebrania dokumentu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj
Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?
Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 z późn. zm.); Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2012 r. poz. 1005 oraz z 2013 r. poz. 320),
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.