Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?
REKLAMA
REKLAMA
Wydawanie prawa jazdy po nowemu
Od 19 stycznia 2013 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące kierujących pojazdami, które reguluje ustawa z dnia 9 stycznia 2011 roku. Określa ona m.in. w jakich przypadkach prawo jazdy nie może zostać wydane zainteresowanej osobie.
REKLAMA
Badania lekarskie
Podstawowa kwestia dotyczy stanu zdrowia danej osoby. Jeśli w trakcie badania lekarskiego okaże się, że kandydat na kierowcę jest uzależniony od alkoholu lub środka o podobnym działaniu to lekarz nie może wydać pozytywnego wyniku takiej kontroli.
Inny dokument
Prawo jazdy nie może być również wydane osobie, która posiada inny dokument uprawniający ją do kierowania pojazdem silnikowym.
Zobacz też: Koniec bezterminowych praw jazdy!
Zagraniczne prawo jazdy
Osoba, która uzyskały prawo jazdy na terenie innego państwa, ale w wyniku konkretnych zdarzeń straciła uprawnienia do niego bądź dokument został jej zatrzymany, także musi liczyć się z tym, że nie otrzyma polskiego prawa jazdy (w okresie kiedy wydany zakaz obowiązuje).
Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
Z odmową wydania prawa jazdy muszą liczyć się także te osoby, wobec których wydano decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami lub zatrzymaniu prawa jazdy (w okresie i zakresie obowiązywania tej decyzji). Podobnie jest w przypadku osób, które zostały ukarane przez sąd prawomocnym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.