REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rowerzyści bezkarni? Niekoniecznie! Policjanci w niecałe 4 godziny zatrzymali 9 rowerowych piratów drogowych

Więcej wypadków z udziałem rowerzystów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Śląska drogówka kontroluje rowerzystów. W ciągu niecałych 4 godzin zatrzymano aż 9 cyklistów, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

Więcej wypadków z udziałem rowerzystów

REKLAMA

Według policyjnych statystyk od początku wakacji znacząco wzrosła liczba zdarzeń z udziałem rowerzystów. W powiecie lublinieckim od początku 2023 roku było już 6 wypadków z ich udziałem, przy czym we wszystkich to właśnie rowerzyści okazali się winni. Podczas wtorkowych zatrzymań jeden miał orzeczony wcześniej zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.

REKLAMA

"Mamy wzrost zdarzeń z rowerzystami w ostatnim czasie, stąd Wydział Ruchu Drogowego zaczyna wprowadzać program naprawczy. Starają się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, żeby bezpieczeństwo wśród rowerzystów wzrosło. Jeżeli nie przyniesie to efektu w postaci poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, nadal będziemy publikować informacje na naszej stronie internetowej żeby tych ludzi uwrażliwić oraz wprowadzać działania z zakresu profilaktyki w naszej komendzie" - powiedziała PAP st. asp. Monika Wacławek, oficer prasowy lublinieckiej policji.

Dla rowerzysty wypadek może być bardzo groźny

REKLAMA

Lubliniecka drogówka przypomina, że rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu: ich pojazdy nie są osłonięte karoserią jak samochody, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych, a w kolizji z cięższymi i szybciej poruszającymi się pojazdami najczęściej nie mają szans wyjść bez uszczerbku. Dlatego tak ważne jest aby przestrzegali obowiązujących przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpieczeństwa. Do zasad tych zalicza się również posiadanie obowiązkowego wyposażenia roweru, jakim są: z przodu światło barwy białej, z tyłu czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy.

Rowerzysta ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Po chodniku rowerem zasadniczo jeździć nie wolno, aczkolwiek przepisy ruchu drogowego przewidują kilka wyjątków takich jak: rowerzysta opiekuje się dzieckiem w wieku do lat 10 kierującym rowerem, panuje niekorzystna pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), albo też gdy spełnione są jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym) i gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, kierujący rowerem jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.(PAP)

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Autor: Maciej Świerzy

macs/ apiech/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA