REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rowerzysto, czy wiesz, za co możesz dostać mandat?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Czy można dostać mandat za jazdę na rowerze bez kasku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rower i mandaty. Wyższe temperatury sprzyjają zmianie środka lokomocji. Wraz z wiosną na drogach pojawia się zauważalnie więcej rowerzystów. Oprócz kompleksowego przeglądu roweru przed sezonem, warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, dotyczące cyklistów i sprawdzić, za co podczas jazdy na dwóch kółkach może grozić mandat. 

Stan techniczny roweru – na co zwracać uwagę

Rower do jazdy powinien być przede wszystkim sprawny, zaleca się serwisować rower dwa razy w roku, przed sezonem i po jego zakończeniu (jeśli nie służy zimą), a przynajmniej raz w roku. Jakie powinno być podstawowe wyposażenie roweru? 

REKLAMA

  • co najmniej jeden sprawny hamulec
  • prawidłowe oświetlenie (przód: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym. Tył: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe oraz przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco)
  • dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy ostrzegawczy
Ważne
Jaki mandat może dostać rowerzysta za nieodpowiedni stan techniczny roweru

Korzystanie z niewłaściwie wyposażonego roweru (zazwyczaj jest to brak oświetlenia) - 50-200 zł

Brak kasku a mandat

Czy cyklista może dostać mandat za jazdę bez kasku? Nie. Jazda w kasku, niestety, nie jest w Polsce obowiązkowa ani określona żadnymi przepisami. Tym niemniej warto do wyposażenia roweru dołączyć taką ochronę. Kask do rekreacyjnej jazdy można kupić już za około 100 zł, należy pamiętać, aby był dobrze dopasowany i zamocowany. 

Po jakich drogach można jeździć rowerem?

Zasady poruszania się rowerzystów po drogach są określone w Ustawie Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r. I tak art. 33. 1. określa, że kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeśli nie ma takiej drogi, wtedy korzysta z jezdni. Chodnikiem lub inną drogą dla pieszych rowerzysta może jechać tylko wówczas: 

  • gdy ma pod opieką jadącą na rowerze osobę do lat 10
  • gdy nie ma wydzielonego pasa ruchu dla rowerów, chodnik ma szerokość co najmniej 2 m i biegnie wzdłuż drogi, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h
  • gdy panują niebezpieczne warunki pogodowe na jezdni (np. silny wiatr, ulewa, gołoledź)

Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje na autostradach i drogach ekspresowych. 

Ważne
Za co m.in. można dostać mandat

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić  - 100 zł

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście - 50-500 zł

Jazda bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 zł

Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem - 500 zł

Czepianie się innych pojazdów – 100 zł

Karta rowerowa – czy jest obowiązkowa?

Pełnoletni cyklista może poruszać się rowerem bez dodatkowych uprawnień. Dziecko do lat 10 jadące jednośladem musi mieć opiekuna (jeśli nie jest on pełnoletni, zobowiązany jest do posiadania karty rowerowej). Kartą rowerową powinny dysponować dzieci powyżej 10 lat i przed 18 rokiem życia, jeśli chcą poruszać się rowerem. Egzamin na kartę rowerową obejmuje część teoretyczną i praktyczną i zazwyczaj można go zdać w szkole. Karta rowerowa uprawnia również do poruszania się hulajnogą elektryczną czy deskorolką. Jeśli chcemy podróżować rowerem z dzieckiem do lat 7, to powinno być ono przewożone w specjalnym foteliku mocowanym na rowerze lub w montowanej z tyłu przyczepce (pamiętając, aby rower razem z przyczepką nie był dłuższy niż przepisowe 4 metry). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Mandat można dostać za

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku - 50 zł

Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia (czyli brak karty rowerowej w przypadku osoby niepełnoletniej) - 200 zł

Rower i alkohol 

Rowerem, tak jak i każdym innym środkiem transportu, nie powinniśmy kierować po alkoholu. Warto przypomnieć, że rozróżniamy stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Czym się różnią?

Stan po użyciu alkoholu jest wtedy, gdy

  • stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila 
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 do 0,25 mg

Stan nietrzeźwości jest wówczas, gdy

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość 
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Ważne
Jaki mandat za jazdę po alkoholu

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu - 500 zł

Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka - 1000 zł

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu - 2500 zł

Za co jeszcze rowerzysta może dostać mandat

W jakich innych sytuacjach rowerzyście grozi mandat? Oto kilka przykładów:

  • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (za wyjątkiem przypadków, w których można jechać chodnikiem) - 50-100 zł
  • Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru - 200 zł
  • Naruszenie przez kierującego rowerem, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - 300 zł
  • Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową - 250 zł
  • Wjazd na przejazd kolejowy z zamkniętymi zaporami lub włączoną sygnalizacją świetlną – 2000 zł

Szerokiej drogi!

 

Podstawa prawna: 

Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2021 r. poz. 2484)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA