REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rowerzysto, czy wiesz, za co możesz dostać mandat?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Czy można dostać mandat za jazdę na rowerze bez kasku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rower i mandaty. Wyższe temperatury sprzyjają zmianie środka lokomocji. Wraz z wiosną na drogach pojawia się zauważalnie więcej rowerzystów. Oprócz kompleksowego przeglądu roweru przed sezonem, warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, dotyczące cyklistów i sprawdzić, za co podczas jazdy na dwóch kółkach może grozić mandat. 

Stan techniczny roweru – na co zwracać uwagę

Rower do jazdy powinien być przede wszystkim sprawny, zaleca się serwisować rower dwa razy w roku, przed sezonem i po jego zakończeniu (jeśli nie służy zimą), a przynajmniej raz w roku. Jakie powinno być podstawowe wyposażenie roweru? 

REKLAMA

 • co najmniej jeden sprawny hamulec
 • prawidłowe oświetlenie (przód: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym. Tył: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe oraz przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco)
 • dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy ostrzegawczy
Ważne
Jaki mandat może dostać rowerzysta za nieodpowiedni stan techniczny roweru

Korzystanie z niewłaściwie wyposażonego roweru (zazwyczaj jest to brak oświetlenia) - 50-200 zł

Brak kasku a mandat

Czy cyklista może dostać mandat za jazdę bez kasku? Nie. Jazda w kasku, niestety, nie jest w Polsce obowiązkowa ani określona żadnymi przepisami. Tym niemniej warto do wyposażenia roweru dołączyć taką ochronę. Kask do rekreacyjnej jazdy można kupić już za około 100 zł, należy pamiętać, aby był dobrze dopasowany i zamocowany. 

Po jakich drogach można jeździć rowerem?

Zasady poruszania się rowerzystów po drogach są określone w Ustawie Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r. I tak art. 33. 1. określa, że kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeśli nie ma takiej drogi, wtedy korzysta z jezdni. Chodnikiem lub inną drogą dla pieszych rowerzysta może jechać tylko wówczas: 

 • gdy ma pod opieką jadącą na rowerze osobę do lat 10
 • gdy nie ma wydzielonego pasa ruchu dla rowerów, chodnik ma szerokość co najmniej 2 m i biegnie wzdłuż drogi, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h
 • gdy panują niebezpieczne warunki pogodowe na jezdni (np. silny wiatr, ulewa, gołoledź)

Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje na autostradach i drogach ekspresowych. 

Ważne
Za co m.in. można dostać mandat

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić  - 100 zł

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście - 50-500 zł

Jazda bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 zł

Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem - 500 zł

Czepianie się innych pojazdów – 100 zł

Karta rowerowa – czy jest obowiązkowa?

Pełnoletni cyklista może poruszać się rowerem bez dodatkowych uprawnień. Dziecko do lat 10 jadące jednośladem musi mieć opiekuna (jeśli nie jest on pełnoletni, zobowiązany jest do posiadania karty rowerowej). Kartą rowerową powinny dysponować dzieci powyżej 10 lat i przed 18 rokiem życia, jeśli chcą poruszać się rowerem. Egzamin na kartę rowerową obejmuje część teoretyczną i praktyczną i zazwyczaj można go zdać w szkole. Karta rowerowa uprawnia również do poruszania się hulajnogą elektryczną czy deskorolką. Jeśli chcemy podróżować rowerem z dzieckiem do lat 7, to powinno być ono przewożone w specjalnym foteliku mocowanym na rowerze lub w montowanej z tyłu przyczepce (pamiętając, aby rower razem z przyczepką nie był dłuższy niż przepisowe 4 metry). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Mandat można dostać za

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku - 50 zł

Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia (czyli brak karty rowerowej w przypadku osoby niepełnoletniej) - 200 zł

Rower i alkohol 

Rowerem, tak jak i każdym innym środkiem transportu, nie powinniśmy kierować po alkoholu. Warto przypomnieć, że rozróżniamy stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Czym się różnią?

Stan po użyciu alkoholu jest wtedy, gdy

 • stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila 
 • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 do 0,25 mg

Stan nietrzeźwości jest wówczas, gdy

 • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość 
 • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Ważne
Jaki mandat za jazdę po alkoholu

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu - 500 zł

Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka - 1000 zł

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu - 2500 zł

Za co jeszcze rowerzysta może dostać mandat

W jakich innych sytuacjach rowerzyście grozi mandat? Oto kilka przykładów:

 • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (za wyjątkiem przypadków, w których można jechać chodnikiem) - 50-100 zł
 • Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru - 200 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - 300 zł
 • Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową - 250 zł
 • Wjazd na przejazd kolejowy z zamkniętymi zaporami lub włączoną sygnalizacją świetlną – 2000 zł

Szerokiej drogi!

 

Podstawa prawna: 

Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2021 r. poz. 2484)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA