REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rowerzysto, czy wiesz, za co możesz dostać mandat?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Czy można dostać mandat za jazdę na rowerze bez kasku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rower i mandaty. Wyższe temperatury sprzyjają zmianie środka lokomocji. Wraz z wiosną na drogach pojawia się zauważalnie więcej rowerzystów. Oprócz kompleksowego przeglądu roweru przed sezonem, warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, dotyczące cyklistów i sprawdzić, za co podczas jazdy na dwóch kółkach może grozić mandat. 

Stan techniczny roweru – na co zwracać uwagę

Rower do jazdy powinien być przede wszystkim sprawny, zaleca się serwisować rower dwa razy w roku, przed sezonem i po jego zakończeniu (jeśli nie służy zimą), a przynajmniej raz w roku. Jakie powinno być podstawowe wyposażenie roweru? 

REKLAMA

  • co najmniej jeden sprawny hamulec
  • prawidłowe oświetlenie (przód: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym. Tył: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe oraz przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco)
  • dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy ostrzegawczy
Ważne
Jaki mandat może dostać rowerzysta za nieodpowiedni stan techniczny roweru

Korzystanie z niewłaściwie wyposażonego roweru (zazwyczaj jest to brak oświetlenia) - 50-200 zł

Brak kasku a mandat

Czy cyklista może dostać mandat za jazdę bez kasku? Nie. Jazda w kasku, niestety, nie jest w Polsce obowiązkowa ani określona żadnymi przepisami. Tym niemniej warto do wyposażenia roweru dołączyć taką ochronę. Kask do rekreacyjnej jazdy można kupić już za około 100 zł, należy pamiętać, aby był dobrze dopasowany i zamocowany. 

Po jakich drogach można jeździć rowerem?

Zasady poruszania się rowerzystów po drogach są określone w Ustawie Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r. I tak art. 33. 1. określa, że kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeśli nie ma takiej drogi, wtedy korzysta z jezdni. Chodnikiem lub inną drogą dla pieszych rowerzysta może jechać tylko wówczas: 

  • gdy ma pod opieką jadącą na rowerze osobę do lat 10
  • gdy nie ma wydzielonego pasa ruchu dla rowerów, chodnik ma szerokość co najmniej 2 m i biegnie wzdłuż drogi, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h
  • gdy panują niebezpieczne warunki pogodowe na jezdni (np. silny wiatr, ulewa, gołoledź)

Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje na autostradach i drogach ekspresowych. 

Ważne
Za co m.in. można dostać mandat

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić  - 100 zł

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście - 50-500 zł

Jazda bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 zł

Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem - 500 zł

Czepianie się innych pojazdów – 100 zł

Karta rowerowa – czy jest obowiązkowa?

Pełnoletni cyklista może poruszać się rowerem bez dodatkowych uprawnień. Dziecko do lat 10 jadące jednośladem musi mieć opiekuna (jeśli nie jest on pełnoletni, zobowiązany jest do posiadania karty rowerowej). Kartą rowerową powinny dysponować dzieci powyżej 10 lat i przed 18 rokiem życia, jeśli chcą poruszać się rowerem. Egzamin na kartę rowerową obejmuje część teoretyczną i praktyczną i zazwyczaj można go zdać w szkole. Karta rowerowa uprawnia również do poruszania się hulajnogą elektryczną czy deskorolką. Jeśli chcemy podróżować rowerem z dzieckiem do lat 7, to powinno być ono przewożone w specjalnym foteliku mocowanym na rowerze lub w montowanej z tyłu przyczepce (pamiętając, aby rower razem z przyczepką nie był dłuższy niż przepisowe 4 metry). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Mandat można dostać za

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku - 50 zł

Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia (czyli brak karty rowerowej w przypadku osoby niepełnoletniej) - 200 zł

Rower i alkohol 

Rowerem, tak jak i każdym innym środkiem transportu, nie powinniśmy kierować po alkoholu. Warto przypomnieć, że rozróżniamy stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Czym się różnią?

Stan po użyciu alkoholu jest wtedy, gdy

  • stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila 
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 do 0,25 mg

Stan nietrzeźwości jest wówczas, gdy

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość 
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Ważne
Jaki mandat za jazdę po alkoholu

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu - 500 zł

Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka - 1000 zł

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu - 2500 zł

Za co jeszcze rowerzysta może dostać mandat

W jakich innych sytuacjach rowerzyście grozi mandat? Oto kilka przykładów:

  • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (za wyjątkiem przypadków, w których można jechać chodnikiem) - 50-100 zł
  • Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru - 200 zł
  • Naruszenie przez kierującego rowerem, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - 300 zł
  • Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową - 250 zł
  • Wjazd na przejazd kolejowy z zamkniętymi zaporami lub włączoną sygnalizacją świetlną – 2000 zł

Szerokiej drogi!

 

Podstawa prawna: 

Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2021 r. poz. 2484)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA