REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować rower do sezonu? Top 6 wskazówek.

Jak przygotować rower do sezonu? Top 6 wskazówek.
Jak przygotować rower do sezonu? Top 6 wskazówek.
Materiały STORM

REKLAMA

REKLAMA

Jak przygotować rower do sezonu? Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać po wyciągnięciu roweru z piwnicy po sezonie zimowym.
rozwiń >

Jak przygotować rower do sezonu? Mamy checklistę

REKLAMA

Gdy na dworze pojawiają się plusowe temperatury i słoneczna pogoda, fani jednośladów zaczynają coraz chętniej pojawiać się na ulicach. Po wyciągnięciu roweru z piwnicy, w której pojazd spędził całą zimę, warto jednak wykonać kilka zabiegów. Tak, aby rower odzyskał blask i aby mieć pewność, że sprawnie przejeździ cały sezon ciepły. Jak przygotować rower do sezonu? Oto główne wskazówki, które przygotowaliśmy razem ze specjalistami firmy STORM.

REKLAMA

Nasi partnerzy dokładnie weryfikują sprawność rowerów naszych klientów nim wyjadą w danym sezonie na szosowanie po mieście czy poza nim. Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczną podróż naszych klientów, dlatego wspólnie z naszymi współpracującymi partnerami w całej Polsce, dbamy o szczegóły podczas serwisowania – podkreśla Adam Ziętek, właściciel i założyciel marki STORM.

Jak wyczyścić rower po zimie?

Rower wyciągnięty po zimie z piwnicy z całą pewnością będzie zakurzony. Często mocno zakurzony. Dlatego właśnie konieczne jest mycie. Do czyszczenia roweru należy przygotować ciepłą wodę, szczotki, ścierki do wycierania, odpowiednie środki czyszczące, odtłuszczacze oraz smar. W pierwszej kolejności właściciel powinien dokładnie umyć ramę roweru wraz z ruchomymi elementami. Najlepiej nie używać do tego celu wody pod dużym ciśnieniem – np. w myjni samoobsługowej. Po dokładnym myciu i wysuszeniu należy nasmarować za pomocą specjalnego smaru zarówno łańcuch, jak i amortyzator.

Pompowanie opon w rowerze

Opony, identycznie jak w samochodzie, odgrywają potężną rolę. Mają znaczenie zarówno dla komfortu jazdy, jak i sprawności pojazdu. Po sezonie chłodnym spędzonym w piwnicy, opony rowerowe z całą pewnością będą wymagały sprawdzenia ciśnienia. Kontrolę można przeprowadzić w prosty sposób. Wystarczy oponę nacisnąć kciukiem, jednocześnie palcami obejmując obręcz. Optymalne ciśnienie można poznać po tym, czy opona ugina się tylko nieznacznie. Opony rowerowe można napompować pompką posiadaną w garażu lub przy kompresorze na stacji benzynowej. Jakie jest optymalne ciśnienie? To zostało wypisane na boku każdej opony. Producenci podają wartości od do w skali bar lub PSI.

Hamulce rowerowe: jak ustawić je przed sezonem?

Hamulce to kluczowy element sprawności technicznej roweru. Powinny szybko reagować na naciśnięcie manetki, oferować prawidłową siłę hamowania, a do tego nie mogą piszczeć czy trzeszczeć. Hamulce rowerowe na ogół reguluje się w prosty sposób. Wystarczy obracać pokrętło baryłkowe przy zacisku hamulca na kierownicy. W ten sposób luzuje się lub napina linkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Smarowanie łańcucha rowerowego. Pamiętaj o tym!

Po pierwsze właściciel roweru powinien wyposażyć się w specjalny smar. Ten można nabyć np. w sklepie rowerowym lub sportowym. I generalnie na tym kończy się skomplikowanie tej czynności. Smarowanie łańcucha rowerowego polega bowiem na tym, że na każde ogniwo należy nałożyć jedną kroplę smaru. Łańcuch pracujący "na sucho" poddawany jest większym przeciążeniom, łatwiej wyciąga się i pracuje mniej wydajnie.

Jak przygotować rower do sezonu? Jeszcze siodełko i światła

REKLAMA

Przed ruszeniem w pierwszą wiosenną trasę warto upewnić się, że siodełko w rowerze jest ustawione w sposób prawidłowy. Siedząc na rowerze, należy oprzeć stopę o pedał w pozycji dolnej – noga w tym momencie powinna być lekko ugięta w kolanie. Takie ustawienie jest kluczowe z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jadąc można maksymalnie efektywnie wykorzystać mięsień czterogłowy do napędzania pojazdu. Po drugie chodzi też o komfort.

Bardzo ważna jest sprawność oświetlenia. Przygotowanie roweru do sezony to skontrolowanie czy światełka działają i wymiana ewentualnych baterii. Co ważne, oświetlenie staje się niezbędne podczas jazdy po zmroku. Jazda bez świateł może się zakończyć dla rowerzysty 3-tysięcznym mandatem.

Dokręć śruby w rowerze!

Kierujący na koniec powinien się upewnić, że wszystkie śruby w rowerze są wystarczająco mocno dokręcone. Czemu to tak ważne? Luźne części zużywają się dużo szybciej, doprowadzając nieraz do poważniejszych usterek z rowerem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA