REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować rower do sezonu? Top 6 wskazówek.

Jak przygotować rower do sezonu? Top 6 wskazówek.
Jak przygotować rower do sezonu? Top 6 wskazówek.
Materiały STORM

REKLAMA

REKLAMA

Jak przygotować rower do sezonu? Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać po wyciągnięciu roweru z piwnicy po sezonie zimowym.
rozwiń >

Jak przygotować rower do sezonu? Mamy checklistę

REKLAMA

Gdy na dworze pojawiają się plusowe temperatury i słoneczna pogoda, fani jednośladów zaczynają coraz chętniej pojawiać się na ulicach. Po wyciągnięciu roweru z piwnicy, w której pojazd spędził całą zimę, warto jednak wykonać kilka zabiegów. Tak, aby rower odzyskał blask i aby mieć pewność, że sprawnie przejeździ cały sezon ciepły. Jak przygotować rower do sezonu? Oto główne wskazówki, które przygotowaliśmy razem ze specjalistami firmy STORM.

REKLAMA

Nasi partnerzy dokładnie weryfikują sprawność rowerów naszych klientów nim wyjadą w danym sezonie na szosowanie po mieście czy poza nim. Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczną podróż naszych klientów, dlatego wspólnie z naszymi współpracującymi partnerami w całej Polsce, dbamy o szczegóły podczas serwisowania – podkreśla Adam Ziętek, właściciel i założyciel marki STORM.

Jak wyczyścić rower po zimie?

Rower wyciągnięty po zimie z piwnicy z całą pewnością będzie zakurzony. Często mocno zakurzony. Dlatego właśnie konieczne jest mycie. Do czyszczenia roweru należy przygotować ciepłą wodę, szczotki, ścierki do wycierania, odpowiednie środki czyszczące, odtłuszczacze oraz smar. W pierwszej kolejności właściciel powinien dokładnie umyć ramę roweru wraz z ruchomymi elementami. Najlepiej nie używać do tego celu wody pod dużym ciśnieniem – np. w myjni samoobsługowej. Po dokładnym myciu i wysuszeniu należy nasmarować za pomocą specjalnego smaru zarówno łańcuch, jak i amortyzator.

Pompowanie opon w rowerze

Opony, identycznie jak w samochodzie, odgrywają potężną rolę. Mają znaczenie zarówno dla komfortu jazdy, jak i sprawności pojazdu. Po sezonie chłodnym spędzonym w piwnicy, opony rowerowe z całą pewnością będą wymagały sprawdzenia ciśnienia. Kontrolę można przeprowadzić w prosty sposób. Wystarczy oponę nacisnąć kciukiem, jednocześnie palcami obejmując obręcz. Optymalne ciśnienie można poznać po tym, czy opona ugina się tylko nieznacznie. Opony rowerowe można napompować pompką posiadaną w garażu lub przy kompresorze na stacji benzynowej. Jakie jest optymalne ciśnienie? To zostało wypisane na boku każdej opony. Producenci podają wartości od do w skali bar lub PSI.

Hamulce rowerowe: jak ustawić je przed sezonem?

Hamulce to kluczowy element sprawności technicznej roweru. Powinny szybko reagować na naciśnięcie manetki, oferować prawidłową siłę hamowania, a do tego nie mogą piszczeć czy trzeszczeć. Hamulce rowerowe na ogół reguluje się w prosty sposób. Wystarczy obracać pokrętło baryłkowe przy zacisku hamulca na kierownicy. W ten sposób luzuje się lub napina linkę.

Smarowanie łańcucha rowerowego. Pamiętaj o tym!

Po pierwsze właściciel roweru powinien wyposażyć się w specjalny smar. Ten można nabyć np. w sklepie rowerowym lub sportowym. I generalnie na tym kończy się skomplikowanie tej czynności. Smarowanie łańcucha rowerowego polega bowiem na tym, że na każde ogniwo należy nałożyć jedną kroplę smaru. Łańcuch pracujący "na sucho" poddawany jest większym przeciążeniom, łatwiej wyciąga się i pracuje mniej wydajnie.

Jak przygotować rower do sezonu? Jeszcze siodełko i światła

REKLAMA

Przed ruszeniem w pierwszą wiosenną trasę warto upewnić się, że siodełko w rowerze jest ustawione w sposób prawidłowy. Siedząc na rowerze, należy oprzeć stopę o pedał w pozycji dolnej – noga w tym momencie powinna być lekko ugięta w kolanie. Takie ustawienie jest kluczowe z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jadąc można maksymalnie efektywnie wykorzystać mięsień czterogłowy do napędzania pojazdu. Po drugie chodzi też o komfort.

Bardzo ważna jest sprawność oświetlenia. Przygotowanie roweru do sezony to skontrolowanie czy światełka działają i wymiana ewentualnych baterii. Co ważne, oświetlenie staje się niezbędne podczas jazdy po zmroku. Jazda bez świateł może się zakończyć dla rowerzysty 3-tysięcznym mandatem.

Dokręć śruby w rowerze!

Kierujący na koniec powinien się upewnić, że wszystkie śruby w rowerze są wystarczająco mocno dokręcone. Czemu to tak ważne? Luźne części zużywają się dużo szybciej, doprowadzając nieraz do poważniejszych usterek z rowerem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    Kara więzienia za brak OC? Od 1 października 2023 r. nowe przepisy

    Kierowcy w przypadku braku OC boją się szczególnie kary wlepionej przez UFG. 1 października 2023 r. pojawi się nowelizacja przepisów. W jej głos 7200 zł opłaty karnej straci na znaczeniu. Bo sankcja w skrajnym przypadku rozszerzy się do kary więzienia.

    UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

    Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

    Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

    Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

    REKLAMA

    Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

    UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    REKLAMA

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    REKLAMA