REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku komunikacyjnym w Wielkiej Brytanii?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kaźmierczak
właściciel kancelarii odszkodowawczej SOS BPHC
Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?
Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypadek komunikacyjny, jako że jest zdarzeniem losowym, może zdarzyć się w każdej chwili, wszędzie i każdemu. To stwierdzenie jest o tyleż banalne, co niestety prawdziwe. Dodatkowym problemem może być sytuacja, w której wypadek przytrafia się w obcym państwie. Dobrze jest wtedy znać swoje prawa, a to dlatego, aby mieć możliwość uzyskania rekompensaty za doznane szkody. Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?

Prawo do odszkodowania

Przepisy Wielkiej Brytanii umożliwiają ubieganie się o odszkodowanie obejmujące całkowitą rekompensatę doznanych strat każdej ofierze wypadku komunikacyjnego, bez względu na to, czy mowa o kierowcy pojazdu, pasażerach, pieszych czy rowerzystach, nawet wtedy, kiedy poszkodowany nie posiada prywatnego ubezpieczenia. Jednak jak od każdej reguły, także od tej istnieje wyjątek: ofiara nie może być sprawcą wypadku (nie przyczynił się bezpośrednio do jego wystąpienia). Wypłata odszkodowania jest obowiązkiem ubezpieczyciela sprawcy.

REKLAMA

Szczegóły prawa do odszkodowania

Rekompensata poniesionych strat może przyjąć różne formy. Na jej całość składają się:

- zadośćuczynienie za poniesione szkody fizyczne (rany, kalectwo);

- zadośćuczynienia za szkody psychiczne (stres, powstałe fobie);

- zwrot kosztów za remont uszkodzonego pojazdu (bądź rekompensaty za jego całkowite zniszczenie) oraz za wynajem pojazdu zastępczego, używanego w okresie obejmującym naprawę pojazdu, który uległ wypadkowi;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zwrot kosztów transportu medycznego, leczenia i rehabilitacji;

- rekompensatę za dochody utracone na skutek czasowej lub trwałej niezdolności do pracy, będącej skutkiem wypadku.

Prawo do ubezpieczenia częściowego

W sytuacji, w której niemożliwe jest wskazanie jednego konkretnego sprawcy wypadku, ponieważ do jego wystąpienia doszło na skutek działań dwóch lub więcej stron w nim uczestniczących, poszkodowani zachowują prawo do częściowej rekompensaty, proporcjonalnej do stopnia ich winy.

Motor Insurer Bureau

Niestety zdarza się, że sprawca wypadku komunikacyjnego nie jest ubezpieczony. Wtedy główną rolę w procesie wypłaty odszkodowania odgrywa Motor Insurer Bureau, czyli specjalny fundusz utworzony przez brytyjskie towarzystwa ubezpieczeniowe; istniejący specjalnie po to, aby ofiara wypadku nie została bez pomocy (prawa do odszkodowania) w razie braku ubezpieczenia po stronie osoby, która doprowadziła do nieszczęścia.

Prawo do równego traktowania

Ofiary wypadków komunikacyjnych, do których doszło na terenie UK mają prawo do równego traktowania bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą – innymi słowy, odszkodowania są wypłacane bez względu na narodowość poszkodowanych.

Prawo do tłumacza

Chociaż znajomość języka kraju, w którym przebywamy jest niezwykle użyteczna, nie jest obowiązkowa. Dlatego też prawo Wielkiej Brytanii przyznaje osobom poszkodowanym prawo do pomocy biegłego tłumacza, reprezentującego ofiarę w procesie odszkodowawczym. Jest to o tyle istotne, że postępowanie takie często wymaga posługiwania się specjalistycznym językiem (prawniczym, technicznym, medycznym), z którym może mieć problemy nawet osoba potrafiąca swobodnie porozumiewać się w języku angielskim.

Procedury

Uzyskanie odszkodowania powypadkowego będzie możliwe, a już na pewno na pewno łatwiejsze, kiedy zostaną przeprowadzone odpowiednie procedury. Ponieważ są one dość podobne do polskich, nie powinny nastręczać większych problemów, zwłaszcza jeżeli poszkodowany zna język angielski. Należy więc przeprowadzić następujące czynności:

- wezwać odpowiednie służby;

- uzyskać od sprawcy a także innych uczestników wypadku dane osobowe wraz z numerami rejestracyjnymi pojazdów;

- sporządzić dokumentację fotograficzną;

- udać się do szpitala w celu przeprowadzenia badań i dokonania obdukcji;

- złożyć wniosek o odszkodowanie osobiście  bądź za pośrednictwem kancelarii prawnej;

gromadzić dokumentację potwierdzającą wysokość kosztów poniesionych na badania, leczenie, rehabilitację, zakup lekarstw itp. w razie gdyby doszło do uszczerbku na zdrowiu.

Przedawnienie

Trzeba koniecznie pamiętać, że w kwestii złożenia wniosku o uzyskanie odszkodowania ważny jest czas. Roszczenia odszkodowawcze ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat.

Łukasz Kaźmierczak
właściciel kancelarii odszkodowawczej SOS BPHC
działającej na terenie Polski i UK http://www.sos-bphc.com/

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA