REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku komunikacyjnym w Wielkiej Brytanii?

Łukasz Kaźmierczak
właściciel kancelarii odszkodowawczej SOS BPHC
Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?
Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypadek komunikacyjny, jako że jest zdarzeniem losowym, może zdarzyć się w każdej chwili, wszędzie i każdemu. To stwierdzenie jest o tyleż banalne, co niestety prawdziwe. Dodatkowym problemem może być sytuacja, w której wypadek przytrafia się w obcym państwie. Dobrze jest wtedy znać swoje prawa, a to dlatego, aby mieć możliwość uzyskania rekompensaty za doznane szkody. Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?

Prawo do odszkodowania

Przepisy Wielkiej Brytanii umożliwiają ubieganie się o odszkodowanie obejmujące całkowitą rekompensatę doznanych strat każdej ofierze wypadku komunikacyjnego, bez względu na to, czy mowa o kierowcy pojazdu, pasażerach, pieszych czy rowerzystach, nawet wtedy, kiedy poszkodowany nie posiada prywatnego ubezpieczenia. Jednak jak od każdej reguły, także od tej istnieje wyjątek: ofiara nie może być sprawcą wypadku (nie przyczynił się bezpośrednio do jego wystąpienia). Wypłata odszkodowania jest obowiązkiem ubezpieczyciela sprawcy.

REKLAMA

Szczegóły prawa do odszkodowania

Rekompensata poniesionych strat może przyjąć różne formy. Na jej całość składają się:

- zadośćuczynienie za poniesione szkody fizyczne (rany, kalectwo);

- zadośćuczynienia za szkody psychiczne (stres, powstałe fobie);

- zwrot kosztów za remont uszkodzonego pojazdu (bądź rekompensaty za jego całkowite zniszczenie) oraz za wynajem pojazdu zastępczego, używanego w okresie obejmującym naprawę pojazdu, który uległ wypadkowi;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zwrot kosztów transportu medycznego, leczenia i rehabilitacji;

- rekompensatę za dochody utracone na skutek czasowej lub trwałej niezdolności do pracy, będącej skutkiem wypadku.

Prawo do ubezpieczenia częściowego

W sytuacji, w której niemożliwe jest wskazanie jednego konkretnego sprawcy wypadku, ponieważ do jego wystąpienia doszło na skutek działań dwóch lub więcej stron w nim uczestniczących, poszkodowani zachowują prawo do częściowej rekompensaty, proporcjonalnej do stopnia ich winy.

Motor Insurer Bureau

Niestety zdarza się, że sprawca wypadku komunikacyjnego nie jest ubezpieczony. Wtedy główną rolę w procesie wypłaty odszkodowania odgrywa Motor Insurer Bureau, czyli specjalny fundusz utworzony przez brytyjskie towarzystwa ubezpieczeniowe; istniejący specjalnie po to, aby ofiara wypadku nie została bez pomocy (prawa do odszkodowania) w razie braku ubezpieczenia po stronie osoby, która doprowadziła do nieszczęścia.

Prawo do równego traktowania

Ofiary wypadków komunikacyjnych, do których doszło na terenie UK mają prawo do równego traktowania bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą – innymi słowy, odszkodowania są wypłacane bez względu na narodowość poszkodowanych.

Prawo do tłumacza

Chociaż znajomość języka kraju, w którym przebywamy jest niezwykle użyteczna, nie jest obowiązkowa. Dlatego też prawo Wielkiej Brytanii przyznaje osobom poszkodowanym prawo do pomocy biegłego tłumacza, reprezentującego ofiarę w procesie odszkodowawczym. Jest to o tyle istotne, że postępowanie takie często wymaga posługiwania się specjalistycznym językiem (prawniczym, technicznym, medycznym), z którym może mieć problemy nawet osoba potrafiąca swobodnie porozumiewać się w języku angielskim.

Procedury

Uzyskanie odszkodowania powypadkowego będzie możliwe, a już na pewno na pewno łatwiejsze, kiedy zostaną przeprowadzone odpowiednie procedury. Ponieważ są one dość podobne do polskich, nie powinny nastręczać większych problemów, zwłaszcza jeżeli poszkodowany zna język angielski. Należy więc przeprowadzić następujące czynności:

- wezwać odpowiednie służby;

- uzyskać od sprawcy a także innych uczestników wypadku dane osobowe wraz z numerami rejestracyjnymi pojazdów;

- sporządzić dokumentację fotograficzną;

- udać się do szpitala w celu przeprowadzenia badań i dokonania obdukcji;

- złożyć wniosek o odszkodowanie osobiście  bądź za pośrednictwem kancelarii prawnej;

gromadzić dokumentację potwierdzającą wysokość kosztów poniesionych na badania, leczenie, rehabilitację, zakup lekarstw itp. w razie gdyby doszło do uszczerbku na zdrowiu.

Przedawnienie

Trzeba koniecznie pamiętać, że w kwestii złożenia wniosku o uzyskanie odszkodowania ważny jest czas. Roszczenia odszkodowawcze ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat.

Łukasz Kaźmierczak
właściciel kancelarii odszkodowawczej SOS BPHC
działającej na terenie Polski i UK http://www.sos-bphc.com/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA