REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?
Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Co to jest?

Czym jest zastaw rejestrowy na pojeździe? To taka forma hipoteki przygotowanej dla auta. W rejestrze zastawów pojawia się informacja o zabezpieczeniu w postaci samochodu, co oznacza że właściciel nie może go sprzedać, a nawet jak go sprzeda, to wraz z prawami osób trzecich. Najczęściej zastaw rejestrowy na pojeździe jest ustanawiany po kredytowaniu zakupu auta. Możliwe jest jednak wprowadzenie takiej adnotacji sądownie również w przypadku, w którym właściciel podlega egzekucji zadłużenia. Zastaw rejestrowy na pojeździe oznacza mniej więcej tyle, że bez zgody właściciela bank lub inny wierzyciel może sprzedać pojazd w celu zaspokojenia długów zaciągniętych przez pierwotnego właściciela auta.

REKLAMA

Gdzie pojawia się zastaw rejestrowy na pojeździe?

Adnotacja o istnieniu zastawu rejestrowego na pojeździe pojawia się przede wszystkim w dwóch miejscach. Pierwszym jest rejestr zastawów. Drugim dowód rejestracyjny pojazdu. Z adnotacją o istnieniu zastawu w dowodzie rejestracyjnym możliwa jest sprzedaż pojazdu - nowy właściciel nie będzie go mógł jednak przerejestrować. Warto zatem dokładnie przejrzeć dokumenty auta przed jego zakupem!

Jak wykreślić zastaw rejestrowy na pojeździe?

Zastaw rejestrowy na pojeździe zostanie wykreślony tylko wtedy, gdy zobowiązanie wobec osób trzecich ustanie. Po spłaceniu zadłużenia czy kredytu kierowca będzie mógł wykreślić adnotację z dokumentów auta. Jak to zrobić? Wystarczy pojawić się w wydziale komunikacji należnym miejscu rejestracji auta. Adnotacja jest załatwiana od ręki i bezpłatnie.

Dokumenty konieczne do załatwienia zastawu rejestrowego na pojeździe:

  • dowód rejestracyjny,
  • aktualny lub pełny odpis z rejestru zastawów lub zaświadczenie wydane przez centralną informację o zastawach rejestrowych wskazujące, że dany podmiot jako zastawca określonego przedmiotu jest wpisany do rejestru zastawów pod daną pozycją rejestru zastawów,
  • odpis prawomocnego postanowienia  sądu, prowadzącego  rejestr zastawów, o wykreśleniu zastawu rejestrowego na pojeździe z rejestru zastawów lub pisemną informację o wykreśleniu zastawu rejestrowego pod danym numerem pozycji rejestru zastawów wraz z podaniem daty wykreślenia  oraz nazwy sądu, który wydał postanowienie o wykreśleniu tego zastawu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA