REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2021?

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2021
Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2021

REKLAMA

REKLAMA

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2021 r.? To pytanie, które zadajemy dziś. Poszukajmy odpowiedzi w obowiązujących przepisach.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta? 2021 rok coś zmienił?

REKLAMA

Rządzący od dobrych kilku lat mówią o deregulacji poruszającej kwestię wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie auta używanego. Co ona zakłada? Że nawet jeżeli prowadzący pochodzi z Gdańska, a kupi samochód w Warszawie, podczas jego rejestracji na Pomorzu będzie mógł zostawić warszawskie numery rejestracyjne. Zapowiedzi na razie są jednak czystą fikcją. I nic nie wskazuje na to, że w roku 2021 mogłyby wejść w życie.

REKLAMA

Czy już wiadomo od kiedy nie trzeba zmieniać tablic? Całe szczęście odpowiedź na pytanie "Czy tablice rejestracyjne zostają?" okaże się twierdząca już od 31 stycznia 2022 roku. To od tego momentu kierowca otrzyma możliwość pozostawienia starych tablic rejestracyjnych nawet w sytuacji, w której nie zgadzają się oznaczenia lokalizacyjne. To jednak nie oznacza braku wizyty w urzędzie. Urzędnik musi bowiem wprowadzić do bazy dane nowego właściciela i zamówić nowy dowód rejestracyjny pojazdu. Warto pamiętać też o tym, że w głos nowych przepisów zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego musi spełnić jeszcze dwa wymogi. Po pierwsze tablica nie może być zniszczona. Po drugie konieczna jest legalizacja dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta? Jest pewna możliwość, że nie...

Jakie są zatem opcje? Odpowiedź na pytanie "Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta w 2021 roku?" może przynieść możliwość rejestracji samochodu poza miejscem zameldowania. To oznacza, że kierowca zameldowany w Gdańsku, ale aktualnie mieszkający w Warszawie, może zarejestrować samochód w Warszawie - czyli zostawić stare tablice jeżeli w Warszawie też kupił pojazd. Warto jednak pamiętać o tym, że takie przypadki zawsze są rozpatrywane jednostkowo i konieczne jest udowodnienie faktu zamieszkiwania w danym mieście. W efekcie wniosek o pozostawienie tablic rejestracyjnych powinien zawierać właśnie ten adres i oświadczenie mówiące o tym, że właściciel lokalu wie o naszym zamieszkiwaniu pod nim.

Kiedy można zachować tablice rejestracyjne po zakupie auta?

Przypadek, w którym kierowca kupując samochód używany może zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, jest tak naprawdę nadal jeden. Dotyczy to sytuacji, w której pojazd był zarejestrowany wcześniej w tym samym mieście, w którym zameldowany jest nowy właściciel. Wtedy wystarczy sama wymiana nalepek homologacyjnych - wykonuje się ją podczas wizyty w urzędzie w wydziale komunikacji. Czy zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych jest obowiązkowe? No właśnie nawet w takim przypadku nie. Poprzednie oznaczenia mogą być zniszczone lub po prostu kierowca może chcieć posiadać własne.

Co zrobić, żeby zachować tablice rejestracyjne mimo wszystko?

Jeszcze kilka lat temu kierowcy mieli sposób na zachowanie numerów rejestracyjnych poprzedniego właściciela. Jaki? Po prostu nie rejestrowali pojazdu na siebie. A dopóki nie pojawili się w wydziale komunikacji, do tego momentu nie musieli zdawać starych oznaczeń wydanych poza swoim miejscem zamieszkania. To pozwalało np. na zachowanie indywidualnych tablic. Czemu ta metoda nie jest już aktualna? Chodzi o karę. Kierowca, który w ciągu 30 dni nie przerejestruje pojazdu może otrzymać nakaz wpłacenia opłaty karnej - a ta wynosi od 200 do 1000 złotych. Zatem w większości przypadków odpowiedź na pytanie "Czy muszę zmieniać tablice rejestracyjne?" do 31 stycznia 2022 roku powinna brzmieć twierdząco.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA