Przerejestrowanie samochodu online. Jak to działa?
REKLAMA
REKLAMA
Przerejestrowanie samochodu online: jak się przygotować?
REKLAMA
Przerejestrowanie samochodu online wymaga przede wszystkim przygotowania. Co to oznacza? Nowy właściciel w pierwszej kolejności powinien się upewnić, że urząd do którego złoży wniosek, posiada elektroniczną skrzynkę podawczą. Bez niej nie uda się! Poza tym musi wypełnić wniosek o rejestrację, a następnie przygotować konieczne dokumenty. Co to znaczy przygotować dokumenty? Konieczne jest zrobienie ich skanów, ewentualnie zdjęć. Do wniosku dołączona musi być m.in. kopia dowodu rejestracyjnego, dokumentu potwierdzającego zakup (umowa, faktura), karty pojazdu, zaświadczenia z przeglądu technicznego (jeżeli jest konieczne) czy wniesienia opłaty związanej z rejestracją.
REKLAMA
Jak przerejestrować samochód online? To w gruncie rzeczy dość proste. szczególnie że kierowca musi przygotować takie same dokumenty jak podczas wizyty w urzędzie. Czy konieczny jest epuap? Rejestracja samochodu nie zawsze tego wymaga.
Przerejestrowanie samochodu online - jakie powinny być załączniki?
Skan lub zdjęcie powinny zostać zamieszczone w pliku o maksymalnym rozmiarze 200 kB. W przypadku skanów, urzędnicy zalecają używanie przestrzeni braw greyscale lub RGB oraz ustawienie rozdzielczości na maksymalnie 2500 x 3500 pikseli. Bez przygotowania zdjęć lub skanów rejestracja pojazdu przez internet okaże się niemożliwa. Powód? Bez załączników wniosek będzie niepełny. Tym samym urzędnik uzna, że wniosek o przerejestrowanie auta online jest nieważny.
Konieczność dołączenia skanów wszystkich dokumentów jest najtrudniejszym elementem rejestracji pojazdu w sieci. Choć w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić to problemu. Rejestracja samochodu online staje się łatwiejsza m.in. za sprawą aplikacji do skanowania na komórkę.
Jak zarejestrować samochód przez Internet?
Przygotowanie wszystkich dokumentów oznacza, że kupujący może złożyć wniosek za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej. Ten należy następnie autoryzować za pomocą profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego. Kolejny etap? Choć kierowca wybrał opcję rejestracji online, i tak musi pojawić się w urzędzie. Tam powinien pokazać urzędnikowi oryginały dokumentów dołączonych do wniosku w postaci skanów. Podczas wizyty może też zdać stare tablice rejestracyjne (ewentualnie poddać je wyłącznie legalizacji) oraz odbierze czasowe pozwolenie. Twardy dowód przyjdzie maksymalnie 30 dni później.
Przerejestrowanie samochodu online - ile to kosztuje?
- tablice rejestracyjne - 80 zł
- dowód rejestracyjny - 54 zł
- pozwolenie czasowe - 13,50 zł
- nalepka kontrolna - 18,50 zł
- nalepka legalizacyjna - 12,50 zł
- karta pojazdu - 75 zł
Przerejestrowanie samochodu online - jakie są wątpliwości?
REKLAMA
Przerejestrowanie samochodu online jak na razie działa w sposób mało intuicyjny i niestety wydłuża cały proces załatwiania sprawy urzędowej. Czemu? Bo z doświadczenia wiemy, że urzędnicy niezbyt często zaglądają do skrzynki podawczej. Poza tym podczas rejestracji przez Internet kierowca nie tylko nie uniknie wizyty w urzędzie, ale wręcz będzie miał więcej pracy nad wnioskiem - w związku z koniecznością przygotowania skanów dokumentów. Podczas wizyty osobistej sprawę da się załatwić dużo szybciej.
Rejestracja samochodu online i tak wymaga wizyty w urzędzie. Właściciel pojazdu musi pokazać oryginał dokumentów i udać się w celu odbioru tablic rejestracyjnych. Wizyta w urzędzie będzie też konieczna podczas zamieniania pozwolenia czasowego na dowód rejestracyjny.
Przerejestrowanie samochodu online a koronawirus?
Przerejestrowanie samochodu online z uwagi na czas i specyfikę działania urzędów nabrało sensu głównie w dobie pandemii koronawirusa. Powód? Wizyty w wydziałach komunikacji należy umawiać wcześniej. Tym samym na możliwość złożenia wniosku czeka się często 2 - 3 tygodnie. Przerejestrowanie samochodu online może zatem przyspieszyć nieco czas potrzebny na zgłoszenie w urzędzie rejestracyjnym zakupu samochodu.
Przerejestrowanie samochodu: 30 dni, a później kara...
Właściciel samochodu, który w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu nie złoży wniosku o jego rejestrację, podlega karze wynoszącej od 200 do 1000 złotych. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez starostę należnego miejscu zamieszkania. W roku 2020 termin z uwagi na pandemię ten był wydłużony do 180 dni - stosowne przepisy przestały jednak obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.