Skróty państw na tablicach rejestracyjnych. Jak je rozszyfrować?
REKLAMA
REKLAMA
Skróty państw na tablicach rejestracyjnych - czyli co to jest europasek?
Podstawą do stworzenia pojęcia euroband (europaska) jest rozporządzenie Rady (WE) nr 2411/98 z dnia 3 listopada 1998. Weszło ono w życie 11 listopada 1998 roku i zunifikowało na terenie wspólnoty format tablic rejestracyjnych. To wtedy po lewej stronie oznaczeń pojawił się niebieski pasek, który otrzymał flagę europejską. Zaraz pod nią pojawiają się oznaczenia poszczególnych państw członkowskich. Jak je rozszyfrować? Kod eurobandu podajemy poniżej.
REKLAMA
Skróty państw na tablicach rejestracyjnych - wykaz państw euroband:
- A - Austria
- B - Belgia
- BG - Bułgaria
- HR - Chorwacja
- CY - Cypr
- CZ - Czechy
- D - Niemcy
- DK - Dania
- EST - Estonia
- F - Francja
- FIN - Finlandia
- GB - Wielka Brytania
- GR - Grecja
- H - Węgry
- I - Włochy
- IRL - Irlandia
- L - Luksemburg
- LT - Litwa
- LV - Łotwa
- M - Malta
- NL - Holandia
- P - Portugalia
- PL - Polska
- RO - Rumunia
- S - Szwecja
- SK - Słowacja
- SLO - Słowenia
Skróty państw na tablicach rejestracyjnych: co oznaczają?
REKLAMA
Idąc powyższym schematem nietrudno stwierdzić jaki skrót literowy, oznacza rejestrację w jakim państwie Unii Europejskiej. "RO rejestracja" to Romania, czyli Ruminia, "BG rejestracja" Bulgaria, czyli Bułgaria, a "rejestracja S" wskazuje na Sweden, czyli Szwecję. Skróty państw są też stosowane poza eurobandem. I tak "rejestracja TR" wskazuje na Turcję, a "NMK rejestracja" na Macedonię Północną.
Warto pamiętać o tym, że różnice rozbijają się nie tylko o oznaczenia występujące na tablicach. To w zależności od kraju, w którym odbyła się rejestracja samochodu, uwarunkowane będzie to jak wygląda dokument potwierdzający rejestrację, czyli dowód rejestracyjny. Różnice mogą dotyczyć tego, jakie są zawarte w nim dane techniczne.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA