Pierwszeństwo pieszych: sejm uchwalił nowelizację przepisów
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym: pierwszeństwo pieszych na początek
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zakłada w pierwszej kolejności, że piesi uzyskają pierwszeństwo nie po wejściu na pasy (tak jak obecnie), a jeszcze przed wejściem na przejście. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa najsłabszych użytkowników dróg. Oczywiście warto pamiętać o tym, że pierwszeństwo pieszych przed pasami nie będzie bezwarunkowe. Po pierwsze nie może wtargnąć na jezdnię nagle - tak, że spowoduje niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. Po drugie nie może korzystać z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego - musi zachować pełną uwagę.
REKLAMA
Pieszy nie będzie miał pierwszeństwa przed wejściem na pasy tylko w jednym przypadku. W takim, w którym pojawi się na torowisku tramwajowym.
Brzmienie nowego zapisu: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście."
Pierwszeństwo pieszych to nie koniec. Jazda na zderzaku i prędkość też zmienione!
Kolejna zmiana dotyczy tzw. jazdy na zderzaku. Na drogach ekspresowych i autostradach kierowcy nie mogą jechać zbyt blisko poprzedzającego auta. Odstęp między pojazdami został określony ustawowo - powinien być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany samochód. Wyjątkiem w tym przypadku będzie manewr wyprzedzania. Ostatnia ze zmian dotyczy prędkości jazdy - nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zakłada ujednolicenie limitu obowiązującego przez całą dobę do 50 km/h.
Obecnie ograniczenie prędkości do 50 km/h obowiązuje w godzinach 5:00 - 23:00. W godzinach 23:00 - 5:00 limit rośnie do 60 km/h.
Pierwszeństwo pieszych: od kiedy zmiany?
W kwestii wszystkich trzech zapisów parlamentarzyści nie mieli wątpliwości, że należy wydłużyć czas, w którym zaczną one obowiązywać. Poprawka złożona w czasie prac nad projektem zakłada, że nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 czerwca 2021 roku. Taki termin wybrano z uwagi na konieczność wdrożenia kampanii informacyjno-edukacyjnej. Oczywiście data jest realna pod warunkiem, że wcześniej nowelizacja zdobędzie aprobatę senatu i podpis prezydenta.
REKLAMA
REKLAMA