REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dealer zarejestruje auto? To nie koniec zmian dla kierowców!

Prawo jazdy
Prawo jazdy

REKLAMA

REKLAMA

Tym razem prawo ma zostać uzupełnione o szereg ułatwień. Przykład? Ustawodawca chce zrezygnować z obowiązku posiadania prawa jazdy, wykasować kartę pojazdu i nalepki kontrolne, a do tego wprowadzić możliwość zachowania starych numerów rejestracyjnych po zakupie używanego auta.

Projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako element tzw. pakietu deregulacyjnego. Ten zakłada zmiany m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jakie konkretnie? Po pierwsze kierowcy posiadający polskie prawo jazdy i poruszający się po terytorium kraju, nie będą musieli wozić dokumentu przy sobie. Po drugie po wypełnieniu miejsc na pieczątki z przeglądu technicznego, nie będzie konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu. Po trzecie zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

REKLAMA

I choć kluczowe zmiany proponowane przez Ministerstwo Infrastruktury dotyczą prawa jazdy oraz dokumentów pojazdu, na tym nie kończą się propozycje. Projekt zakłada również takie zmiany jak:

  • możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego - podczas rejestracji auta używanego,
  • brak konieczności przedkładania dowodu rejestracyjnego podczas rejestracji auta, jeżeli od ostatniej zmiany urzędowej nie zmienił się właściciel,
  • wprowadzenie pojęcia czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu,
  • wprowadzenie pojęcia czasowej rejestracji pojazdu - rejestracji dokonuje  starosta właściwy ze względu na miejsce czasowego zamieszkania,
  • czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru - rejestracji dokonuje starosta właściwy dla miejscu zakupu lub odbioru pojazdu,
  • salony sprzedaży samochodów autoryzowane przez producenta otrzymają uprawnienia dotyczące załatwienia formalności za klientów związanych z rejestracją fabrycznie nowych aut,
  • wprowadzenie możliwości zwrotu elektronicznie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego bezpośrednio po decyzji stacji kontroli pojazdów.

Nowe przepisy na razie są procedowane. Nie wiadomo zatem, kiedy mogłyby zostać uchwalone. Wiadomo natomiast, że czas vacatio legis w ich przypadku został ustalony na 3 miesiące od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek dotyczy wyłącznie zapisów odnoszących się do karty pojazdu i nalepki kontrolnej - w ich przypadku czas oczekiwania został ustalony na 24 miesiące.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 584 interwencji, 326 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 584 interwencji. Byli wzywani do 326 wypadków drogowych.

Miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, wjechała samochodem w dom

Pijana 36-latka wjechała reanult megane w ogrodzenie, a następnie w budynek. Właścicielka posesji, przebywająca w domu doznała obrażeń. Kierującej grozi do trzech lat więzienia.

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

REKLAMA

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

REKLAMA

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

REKLAMA