REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dealer zarejestruje auto? To nie koniec zmian dla kierowców!

Prawo jazdy
Prawo jazdy

REKLAMA

REKLAMA

Tym razem prawo ma zostać uzupełnione o szereg ułatwień. Przykład? Ustawodawca chce zrezygnować z obowiązku posiadania prawa jazdy, wykasować kartę pojazdu i nalepki kontrolne, a do tego wprowadzić możliwość zachowania starych numerów rejestracyjnych po zakupie używanego auta.

Projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako element tzw. pakietu deregulacyjnego. Ten zakłada zmiany m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jakie konkretnie? Po pierwsze kierowcy posiadający polskie prawo jazdy i poruszający się po terytorium kraju, nie będą musieli wozić dokumentu przy sobie. Po drugie po wypełnieniu miejsc na pieczątki z przeglądu technicznego, nie będzie konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu. Po trzecie zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

REKLAMA

I choć kluczowe zmiany proponowane przez Ministerstwo Infrastruktury dotyczą prawa jazdy oraz dokumentów pojazdu, na tym nie kończą się propozycje. Projekt zakłada również takie zmiany jak:

  • możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego - podczas rejestracji auta używanego,
  • brak konieczności przedkładania dowodu rejestracyjnego podczas rejestracji auta, jeżeli od ostatniej zmiany urzędowej nie zmienił się właściciel,
  • wprowadzenie pojęcia czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu,
  • wprowadzenie pojęcia czasowej rejestracji pojazdu - rejestracji dokonuje  starosta właściwy ze względu na miejsce czasowego zamieszkania,
  • czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru - rejestracji dokonuje starosta właściwy dla miejscu zakupu lub odbioru pojazdu,
  • salony sprzedaży samochodów autoryzowane przez producenta otrzymają uprawnienia dotyczące załatwienia formalności za klientów związanych z rejestracją fabrycznie nowych aut,
  • wprowadzenie możliwości zwrotu elektronicznie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego bezpośrednio po decyzji stacji kontroli pojazdów.

Nowe przepisy na razie są procedowane. Nie wiadomo zatem, kiedy mogłyby zostać uchwalone. Wiadomo natomiast, że czas vacatio legis w ich przypadku został ustalony na 3 miesiące od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek dotyczy wyłącznie zapisów odnoszących się do karty pojazdu i nalepki kontrolnej - w ich przypadku czas oczekiwania został ustalony na 24 miesiące.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA