Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze
REKLAMA
REKLAMA
- Nowe rozporządzenie będzie regulować przeglądy wykonywane poza SKP
- Jakie są minimalne wymagania dla przeglądu poza SKP?
- Jaki sprzęt musi mieć ze sobą diagnosta poza SKP?
- Jakie dane zawiera wniosek o przeprowadzenie przeglądu poza SKP?
- Ile będzie kosztować przegląd techniczny wykonany poza stacją kontroli?
Nowelizacja przepisów w zakresie przeglądów technicznych wykonywanych w miejscach innych, niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów, pojawiły się już w zeszłym roku. Termin ich wejścia w życie został jednak odwleczony w czasie. Przepisy w tym zakresie powinny zacząć obowiązywać 1 czerwca 2024 r. Czy tak się stanie? Na razie brakuje im aktu wykonawczego. Prace nad nim właśnie jednak ruszyły.
REKLAMA
Nowe rozporządzenie będzie regulować przeglądy wykonywane poza SKP
W Rządowym Centrum Legislacji 15 lutego 2024 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie minimalnych wymagań dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów oraz wyposażenia kontrolno-pomiarowego stosowanego do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w tej infrastrukturze. Procedowanie aktu cały czas trwa. Aktualnie znajduje się on na etapie opiniowania. To z kolei stanowi dobrą wróżbę. Wiele wskazuje bowiem na to, że ministerstwo wyrobi się w czasie z jego wprowadzeniem do obiegu prawnego.
Co reguluje nowe rozporządzenie? Trzy bardzo kluczowe kwestie. Wskazuje na:
- minimalne wymagania dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów,
- wyposażenie kontrolno-pomiarowe stosowane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów,
- wzór wniosku o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów.
Jakie są minimalne wymagania dla przeglądu poza SKP?
REKLAMA
Jeżeli chodzi o miejsce, w którym można przeprowadzić przegląd techniczny poza stacją kontroli pojazdów, to powinno mieć ono przede wszystkim nawierzchnię równą i twardą. Może ona zostać wykonana z kostki, klinkieru, z masy bitumicznej, masy betonowej, płyt betonowych lub płyt kamienno-betonowych. Kluczowe są też rozmiary miejsca. Wymiary muszą umożliwić przeprowadzenie badania technicznego.
Poza tym nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury wymaga, aby miejsce gwarantowało bezpieczeństwo, w tym ruchu drogowego. Nie może to być zatem fragment drogi. Konieczna jest też bezpośrednia bliskość punkt odbioru energii elektrycznej o napięciu zapewniającym prawidłowe działanie urządzeń i przyrządów.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Jaki sprzęt musi mieć ze sobą diagnosta poza SKP?
Diagnosta jadący na przegląd techniczny wykonywany poza stacją kontroli pojazdów musi mieć przy sobie osiem urządzeń kontrolno-pomiarowych. Wymagane jest:
- urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu co najmniej 115 kN, w wersji mobilnej wraz z zestawem podkładów do stabilizacji pojazdu podczas badania technicznego albo urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i powyżej, w wersji mobilnej,
- opóźnieniomierz do kontroli działania hamulców,
- miernik poziomu dźwięku,
- przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa,
- ekran do oceny ustawienia świateł i miernik światłości do oceny światłości świateł pojazdu,
- przyrząd do pomiaru ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu,
- przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła,
- dymomierz.
Niezbędnym elementem jest także przenośny, odpowiednio wyposażony i zabezpieczony komputer z dostępem do Internetu oraz z możliwością uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów.
Jakie dane zawiera wniosek o przeprowadzenie przeglądu poza SKP?
Wniosek o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów musi zawierać dane właściciela pojazdu, w tym kontaktowe, informację w sprawie rodzaju pojazdów, które będą podlegać kontroli technicznej oraz dane identyfikacyjne pojazdów. Jednocześnie wnioskujący musi oświadczyć, że dysponuje miejscem spełniającym powyższe wymogi, w którym przegląd techniczny może zostać przeprowadzony.
Ile będzie kosztować przegląd techniczny wykonany poza stacją kontroli?
Przegląd techniczny traktora rolniczego kosztuje w 2024 r. 63 zł. Konieczność sprawdzenia przyczepy ciężarowej rolniczej do 1,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej oznacza dodatkowe 40 zł. Przeglądy wykonywane poza SKP, mogą się okazać droższe. Tu jednak będzie konieczna zmiana kolejnego rozporządzenia. Czy zatem rolnikom będzie się opłacało dopłacać? I to jak! Dziś często muszą jechać na przegląd traktorem lub traktorem z przyczepą nawet kilkadziesiąt kilometrów. Badanie musi zostać bowiem przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów, a nie podstawową.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.