REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze

Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze
Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś właściciel traktora musi jechać na przegląd do okręgowej stacji. To oznacza wydatek na paliwo i torowanie dróg. To może się jednak zmienić już 1 czerwca 2024 r. W drodze jest akt wykonawczy do przepisów, które pozwolą na wykonanie przeglądu poza SKP.

Nowelizacja przepisów w zakresie przeglądów technicznych wykonywanych w miejscach innych, niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów, pojawiły się już w zeszłym roku. Termin ich wejścia w życie został jednak odwleczony w czasie. Przepisy w tym zakresie powinny zacząć obowiązywać 1 czerwca 2024 r. Czy tak się stanie? Na razie brakuje im aktu wykonawczego. Prace nad nim właśnie jednak ruszyły.

REKLAMA

Nowe rozporządzenie będzie regulować przeglądy wykonywane poza SKP

W Rządowym Centrum Legislacji 15 lutego 2024 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie minimalnych wymagań dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów oraz wyposażenia kontrolno-pomiarowego stosowanego do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w tej infrastrukturze. Procedowanie aktu cały czas trwa. Aktualnie znajduje się on na etapie opiniowania. To z kolei stanowi dobrą wróżbę. Wiele wskazuje bowiem na to, że ministerstwo wyrobi się w czasie z jego wprowadzeniem do obiegu prawnego.

Co reguluje nowe rozporządzenie? Trzy bardzo kluczowe kwestie. Wskazuje na:

  • minimalne wymagania dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów,
  • wyposażenie kontrolno-pomiarowe stosowane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów,
  • wzór wniosku o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów.

Jakie są minimalne wymagania dla przeglądu poza SKP?

REKLAMA

Jeżeli chodzi o miejsce, w którym można przeprowadzić przegląd techniczny poza stacją kontroli pojazdów, to powinno mieć ono przede wszystkim nawierzchnię równą i twardą. Może ona zostać wykonana z kostki, klinkieru, z masy bitumicznej, masy betonowej, płyt betonowych lub płyt kamienno-betonowych. Kluczowe są też rozmiary miejsca. Wymiary muszą umożliwić przeprowadzenie badania technicznego.

Poza tym nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury wymaga, aby miejsce gwarantowało bezpieczeństwo, w tym ruchu drogowego. Nie może to być zatem fragment drogi. Konieczna jest też bezpośrednia bliskość punkt odbioru energii elektrycznej o napięciu zapewniającym prawidłowe działanie urządzeń i przyrządów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Jaki sprzęt musi mieć ze sobą diagnosta poza SKP?

Diagnosta jadący na przegląd techniczny wykonywany poza stacją kontroli pojazdów musi mieć przy sobie osiem urządzeń kontrolno-pomiarowych. Wymagane jest:

  • urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu co najmniej 115 kN, w wersji mobilnej wraz z zestawem podkładów do stabilizacji pojazdu podczas badania technicznego albo urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i powyżej, w wersji mobilnej,
  • opóźnieniomierz do kontroli działania hamulców,
  • miernik poziomu dźwięku,
  • przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa,
  • ekran do oceny ustawienia świateł i miernik światłości do oceny światłości świateł pojazdu,
  • przyrząd do pomiaru ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu,
  • przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła,
  • dymomierz.

Niezbędnym elementem jest także przenośny, odpowiednio wyposażony i zabezpieczony komputer z dostępem do Internetu oraz z możliwością uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów.

Jakie dane zawiera wniosek o przeprowadzenie przeglądu poza SKP?

Wniosek o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów musi zawierać dane właściciela pojazdu, w tym kontaktowe, informację w sprawie rodzaju pojazdów, które będą podlegać kontroli technicznej oraz dane identyfikacyjne pojazdów. Jednocześnie wnioskujący musi oświadczyć, że dysponuje miejscem spełniającym powyższe wymogi, w którym przegląd techniczny może zostać przeprowadzony.

Ile będzie kosztować przegląd techniczny wykonany poza stacją kontroli?

Przegląd techniczny traktora rolniczego kosztuje w 2024 r. 63 zł. Konieczność sprawdzenia przyczepy ciężarowej rolniczej do 1,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej oznacza dodatkowe 40 zł. Przeglądy wykonywane poza SKP, mogą się okazać droższe. Tu jednak będzie konieczna zmiana kolejnego rozporządzenia. Czy zatem rolnikom będzie się opłacało dopłacać? I to jak! Dziś często muszą jechać na przegląd traktorem lub traktorem z przyczepą nawet kilkadziesiąt kilometrów. Badanie musi zostać bowiem przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów, a nie podstawową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA