REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze
Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś właściciel traktora musi jechać na przegląd do okręgowej stacji. To oznacza wydatek na paliwo i torowanie dróg. To może się jednak zmienić już 1 czerwca 2024 r. W drodze jest akt wykonawczy do przepisów, które pozwolą na wykonanie przeglądu poza SKP.

Nowelizacja przepisów w zakresie przeglądów technicznych wykonywanych w miejscach innych, niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów, pojawiły się już w zeszłym roku. Termin ich wejścia w życie został jednak odwleczony w czasie. Przepisy w tym zakresie powinny zacząć obowiązywać 1 czerwca 2024 r. Czy tak się stanie? Na razie brakuje im aktu wykonawczego. Prace nad nim właśnie jednak ruszyły.

REKLAMA

Nowe rozporządzenie będzie regulować przeglądy wykonywane poza SKP

W Rządowym Centrum Legislacji 15 lutego 2024 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie minimalnych wymagań dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów oraz wyposażenia kontrolno-pomiarowego stosowanego do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w tej infrastrukturze. Procedowanie aktu cały czas trwa. Aktualnie znajduje się on na etapie opiniowania. To z kolei stanowi dobrą wróżbę. Wiele wskazuje bowiem na to, że ministerstwo wyrobi się w czasie z jego wprowadzeniem do obiegu prawnego.

Co reguluje nowe rozporządzenie? Trzy bardzo kluczowe kwestie. Wskazuje na:

  • minimalne wymagania dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów,
  • wyposażenie kontrolno-pomiarowe stosowane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów,
  • wzór wniosku o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów.

Jakie są minimalne wymagania dla przeglądu poza SKP?

REKLAMA

Jeżeli chodzi o miejsce, w którym można przeprowadzić przegląd techniczny poza stacją kontroli pojazdów, to powinno mieć ono przede wszystkim nawierzchnię równą i twardą. Może ona zostać wykonana z kostki, klinkieru, z masy bitumicznej, masy betonowej, płyt betonowych lub płyt kamienno-betonowych. Kluczowe są też rozmiary miejsca. Wymiary muszą umożliwić przeprowadzenie badania technicznego.

Poza tym nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury wymaga, aby miejsce gwarantowało bezpieczeństwo, w tym ruchu drogowego. Nie może to być zatem fragment drogi. Konieczna jest też bezpośrednia bliskość punkt odbioru energii elektrycznej o napięciu zapewniającym prawidłowe działanie urządzeń i przyrządów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Jaki sprzęt musi mieć ze sobą diagnosta poza SKP?

Diagnosta jadący na przegląd techniczny wykonywany poza stacją kontroli pojazdów musi mieć przy sobie osiem urządzeń kontrolno-pomiarowych. Wymagane jest:

  • urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu co najmniej 115 kN, w wersji mobilnej wraz z zestawem podkładów do stabilizacji pojazdu podczas badania technicznego albo urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i powyżej, w wersji mobilnej,
  • opóźnieniomierz do kontroli działania hamulców,
  • miernik poziomu dźwięku,
  • przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa,
  • ekran do oceny ustawienia świateł i miernik światłości do oceny światłości świateł pojazdu,
  • przyrząd do pomiaru ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu,
  • przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła,
  • dymomierz.

Niezbędnym elementem jest także przenośny, odpowiednio wyposażony i zabezpieczony komputer z dostępem do Internetu oraz z możliwością uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów.

Jakie dane zawiera wniosek o przeprowadzenie przeglądu poza SKP?

Wniosek o przeprowadzenie badania technicznego pojazdu w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów musi zawierać dane właściciela pojazdu, w tym kontaktowe, informację w sprawie rodzaju pojazdów, które będą podlegać kontroli technicznej oraz dane identyfikacyjne pojazdów. Jednocześnie wnioskujący musi oświadczyć, że dysponuje miejscem spełniającym powyższe wymogi, w którym przegląd techniczny może zostać przeprowadzony.

Ile będzie kosztować przegląd techniczny wykonany poza stacją kontroli?

Przegląd techniczny traktora rolniczego kosztuje w 2024 r. 63 zł. Konieczność sprawdzenia przyczepy ciężarowej rolniczej do 1,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej oznacza dodatkowe 40 zł. Przeglądy wykonywane poza SKP, mogą się okazać droższe. Tu jednak będzie konieczna zmiana kolejnego rozporządzenia. Czy zatem rolnikom będzie się opłacało dopłacać? I to jak! Dziś często muszą jechać na przegląd traktorem lub traktorem z przyczepą nawet kilkadziesiąt kilometrów. Badanie musi zostać bowiem przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów, a nie podstawową.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA