REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
oprac. Kuba Brzeziński
kara za brak przeglądu, mandat za brak przeglądu, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za brak przeglądu, mandat za brak przeglądu 2023, mandat za brak przeglądu 2024
Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

Badanie techniczne zazwyczaj należy wykonywać co roku, jednak są pewne wyjątki. Po zakupie nowego auta z salonu przegląd trzeba wykonać przed upływem 3 lat od daty jego rejestracji, drugi po 2 latach. Dopiero kolejne badania wykonuje się co roku.

REKLAMA

Co sprawdzi diagnosta podczas przeglądu technicznego?

Przegląd techniczny to rutynowa procedura mająca na celu ocenę stanu pojazdu oraz weryfikację spełnienia określonych norm bezpieczeństwa. Podczas badania przeprowadzanego na przystosowanych stacjach diagnostycznych sprawdzane są m.in. sprawność oświetlenia, układu hamulcowego i kierowniczego czy zdatność opon. Na tej podstawie mechanik wykrywa wszystkie usterki i decyduje, czy samochód może zostać dopuszczony do ruchu drogowego.

Negatywny wynik badania? To oznacza, że samochód potencjalnie tworzy zagrożenie dla użytkowników ruchu drogowego. Musi zostać zatem wycofane z ruchu. Kierowca nie może nim jeździć.

Jaka jest kara za brak przeglądu?

REKLAMA

Co jednak w sytuacji, w której kierowca przeoczy termin badania technicznego? Zatrzymanie do kontroli przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego,  bez ważnego badania, może skutkować mandatem w wysokości od 1500 do nawet 5000 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo, kierowca może zostać obciążony dodatkowymi kosztami związanymi np. z koniecznością odholowania pojazdu.

Problem pojawia się również w sytuacji wypadku lub kolizji. Brak przeglądu może być podstawą do niewypłacenia lub znacznego ograniczenia wysokości odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, niezależnie od tego, kto jest sprawcą zdarzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie znaleźć datę ważności przeglądu technicznego?

Datę ważności badania technicznego znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, serwisie Historia pojazdu lub aplikacji mObywatel. Często też wysyłane są dodatkowe powiadomienia w postaci np. sms-ów. Te informują o zbliżającym się upływie terminu ważności przeglądu. Powiadomienia takie wysyłają stacje diagnostyczne.

Przeglądy techniczne w Polsce to sito z bardzo dużymi oczkami!

REKLAMA

Kierowcy czasami zapominają o terminie badania technicznego. Czasami przeglądu się po prostu boją. Statystyki pokazują jednak, że polski kierujący raczej nie ma powodu do strachu. Dla przykładu w 2021 r. niemal 98 proc. aut zostało dopuszczonych do ruchu. To oznacza, że badanie zakończyło się negatywnym wynikiem dla zaledwie 2 proc. pojazdów. Dla porównania w Niemczech ok. 20 proc. pojazdów nie przechodzi przeglądu. I to pomimo faktu, że Niemcy jeżdżą autami statystycznie o 4,5 roku młodszymi od Polaków.

Polskie przeglądy techniczne nie są zatem mocno restrykcyjne. Diagności sprawdzają auta raczej pobieżnie i też głównie zwracają uwagę na elementy wymagające wymiany, a nie wydają negatywne decyzje.

Badanie techniczne jest w Polsce obowiązkowe, a stosunkowo duży odsetek samochodów te testy przechodzi, co wzbudza sceptycyzm opinii publicznej w związku z ryzykiem ich niesprawności. Na początku roku w życie miała wejść ustawa o zaostrzeniu prawa drogowego, w tym również badań sprawdzających stan pojazdu. Niestety, władze wycofały się z tej decyzji – podkreśla Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA