Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
- Co sprawdzi diagnosta podczas przeglądu technicznego?
- Jaka jest kara za brak przeglądu?
- Gdzie znaleźć datę ważności przeglądu technicznego?
- Przeglądy techniczne w Polsce to sito z bardzo dużymi oczkami!
Badanie techniczne zazwyczaj należy wykonywać co roku, jednak są pewne wyjątki. Po zakupie nowego auta z salonu przegląd trzeba wykonać przed upływem 3 lat od daty jego rejestracji, drugi po 2 latach. Dopiero kolejne badania wykonuje się co roku.
REKLAMA
Co sprawdzi diagnosta podczas przeglądu technicznego?
Przegląd techniczny to rutynowa procedura mająca na celu ocenę stanu pojazdu oraz weryfikację spełnienia określonych norm bezpieczeństwa. Podczas badania przeprowadzanego na przystosowanych stacjach diagnostycznych sprawdzane są m.in. sprawność oświetlenia, układu hamulcowego i kierowniczego czy zdatność opon. Na tej podstawie mechanik wykrywa wszystkie usterki i decyduje, czy samochód może zostać dopuszczony do ruchu drogowego.
Negatywny wynik badania? To oznacza, że samochód potencjalnie tworzy zagrożenie dla użytkowników ruchu drogowego. Musi zostać zatem wycofane z ruchu. Kierowca nie może nim jeździć.
Jaka jest kara za brak przeglądu?
REKLAMA
Co jednak w sytuacji, w której kierowca przeoczy termin badania technicznego? Zatrzymanie do kontroli przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, bez ważnego badania, może skutkować mandatem w wysokości od 1500 do nawet 5000 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo, kierowca może zostać obciążony dodatkowymi kosztami związanymi np. z koniecznością odholowania pojazdu.
Problem pojawia się również w sytuacji wypadku lub kolizji. Brak przeglądu może być podstawą do niewypłacenia lub znacznego ograniczenia wysokości odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, niezależnie od tego, kto jest sprawcą zdarzenia.
Gdzie znaleźć datę ważności przeglądu technicznego?
Datę ważności badania technicznego znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, serwisie Historia pojazdu lub aplikacji mObywatel. Często też wysyłane są dodatkowe powiadomienia w postaci np. sms-ów. Te informują o zbliżającym się upływie terminu ważności przeglądu. Powiadomienia takie wysyłają stacje diagnostyczne.
Przeglądy techniczne w Polsce to sito z bardzo dużymi oczkami!
REKLAMA
Kierowcy czasami zapominają o terminie badania technicznego. Czasami przeglądu się po prostu boją. Statystyki pokazują jednak, że polski kierujący raczej nie ma powodu do strachu. Dla przykładu w 2021 r. niemal 98 proc. aut zostało dopuszczonych do ruchu. To oznacza, że badanie zakończyło się negatywnym wynikiem dla zaledwie 2 proc. pojazdów. Dla porównania w Niemczech ok. 20 proc. pojazdów nie przechodzi przeglądu. I to pomimo faktu, że Niemcy jeżdżą autami statystycznie o 4,5 roku młodszymi od Polaków.
Polskie przeglądy techniczne nie są zatem mocno restrykcyjne. Diagności sprawdzają auta raczej pobieżnie i też głównie zwracają uwagę na elementy wymagające wymiany, a nie wydają negatywne decyzje.
Badanie techniczne jest w Polsce obowiązkowe, a stosunkowo duży odsetek samochodów te testy przechodzi, co wzbudza sceptycyzm opinii publicznej w związku z ryzykiem ich niesprawności. Na początku roku w życie miała wejść ustawa o zaostrzeniu prawa drogowego, w tym również badań sprawdzających stan pojazdu. Niestety, władze wycofały się z tej decyzji – podkreśla Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.
REKLAMA
REKLAMA