REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r., czy płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy, mandat za brak płynu do spryskiwaczy
Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?
pvproductions
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

Kierowca są straszeni przez wszystkie media motoryzacyjne, że brak płynu do spryskiwaczy może się zakończyć kosztownym mandatem. Ile w tym prawdy? To sprawdzę w dzisiejszym materiale. Odpowiedzi na to pytanie poszukać można tylko w jednym miejscu. I miejscem tym są przepisy dla kierowców.

REKLAMA

Czy płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w samochodzie?

REKLAMA

Kierowcy bardzo często zastanawiają się nad tym, czy płyn do spryskiwaczy rzeczywiście stanowi element wyposażenia obowiązkowego. Odpowiedź? Przepisy nie mówią o tym bezpośrednio. Jednak jak najbardziej wymagany jest. Wynika to bezpośrednio z par. 11 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Mówi on wyraźnie o tym, że "pojazd samochodowy wyposaża się w samoczynne wycieraczki przedniej szyby w liczbie zapewniającej odpowiednie pole widzenia kierowcy oraz w urządzenie do zmywania tej szyby".

Jak już wspomniałem, przepis nie mówi bezpośrednio o płynie do spryskiwaczy. Mówi jednak o sprawnym urządzeniu do zmywania szyby. A jest ono w 100 proc. sprawne tylko wtedy, gdy w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się płyn.

Ile wynosi mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r.?

REKLAMA

Płyn do spryskiwaczy jest wymagany przez przepisy określające warunki techniczne, którym muszą odpowiadać auta. Brak płynu oznacza zatem, że kierowca na początek straci dowód rejestracyjny pojazdu. Po drugie brak płynu oznacza, że szyba w aucie może być naprawdę brudna. Na tyle brudna, że ograniczy kierowcy pole widzenia. To oznacza zatem złamanie art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Samochód nie zapewnia bowiem dostatecznego pola widzenia kierowcy. Podstawą do wystawienia mandatu stanie się z kolei art. 96 par. 1 pkt 5 ustawy Kodeks wykroczeń.

Dopuszczenie pojazdu do jazdy, pomimo że nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia lub nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, oznacza od 20 do 5000 zł mandatu. Jeżeli policjant uzna ten czyn za tworzenie zagrożenia dla osoby jadącej autem lub będącej poza nim, dopisze do konta kierującego również 15 punktów karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższy mandat jest możliwy nie tylko w przypadku, w którym płynu do spryskiwaczy w aucie nie ma. Jest realny zawsze wtedy, gdy spryskiwacz nie działa. Może to być zatem także przypadek, w którym:

  • płyn do spryskiwaczy zamarzł,
  • popsuła się pompka spryskiwacza,
  • przerwał się jeden z przewodów prowadzących płyn,
  • uszkodziła się dysza spryskująca.

Jak policjant sprawdzi, czy w aucie jest płyn do spryskiwaczy?

Policjant wcale nie musi zaglądać pod maskę, aby sprawdzić, czy w aucie znajduje się płyn do spryskiwaczy. Po pierwsze zwróci uwagę na brudną szybę. Po drugie poprosi kierującego o uruchomienie wycieraczek i spryskiwacza. Gdy próba zakończy się niepowodzeniem, wniosek będzie oczywisty. Spryskiwacze nie działają. W tym punkcie policjant wyciągnie zatem bloczek mandatowy i wlepi kierującemu karę.

Czy w samochodzie trzeba wozić zapas płynu do spryskiwaczy?

Absolutnie nie ma takiej konieczności. Nie ma sensu robić zapasów. Bo nawet w sytuacji, w której kierowca nie ma wskaźnika poziomu płynu do spryskiwaczy i nawet gdy w czasie podróży w złej pogodzie płyn skończy się w aucie, kierowca zawsze może zatrzymać się na najbliższej stacji benzynowej i uzupełnić ciecz. Płyny do spryskiwaczy są bowiem dostępne na każdym "CPN-ie". To raz. Dwa ten fakt odbiera kierowcy argument w dyskusji z policjantem. Nie wytłumaczy się, że nie ma płynu w aucie, bo nie miał go gdzie kupić.

Wożenie dodatkowej bańki z płynem do spryskiwaczy nie ma sensu z jeszcze jednego powodu. Obciąża on pojazd. Sprawia zatem, że ten spala większą ilość paliwa. Dodatkowo zajmuje miejsce w bagażniku, a do tego zawsze może się np. wylać. Wtedy na tapicerce kufra powstaną mało estetycznie wyglądające plamy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA