REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Pytanie absurdalne. Odpowiedź jeszcze bardziej!

czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe
Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Pytanie absurdalne. Odpowiedź jeszcze bardziej!
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie danych osobowych stanowi gorący kartofel prawny. Bo jest mało precyzyjne i wymaga interpretacji. Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Na ten temat wypowiedziało się TSUE. Część rynku motoryzacyjnego nie będzie zadowolona z odpowiedzi.

Pojęcie danych osobowych teoretycznie wydaje się oczywiste. Teoretycznie. Bo praktyka wyraźnie wskazuje, że może się ono ciągle rozszerzać. W tym o dość nieoczekiwane przypadki. Czy jednym z nich może być numer identyfikacyjny pojazdu VIN?

REKLAMA

Czym jest numer pojazdu VIN?

REKLAMA

Numer VIN to z angielskiego numer identyfikacyjny pojazdu (Vehicle Identification Number). To unikalny dla każdego samochodu, 17-znakowy ciąg liter i cyfr. W nim producent koduje informacje dotyczące marki, modelu, kraju produkcji czy danych technicznych i wyposażenia. Standaryzacja VIN miała miejsce w 1981 r. i stanowi podstawę identyfikowania pojazdów w krajach Unii Europejskiej i Ameryce Północnej.

Na gruncie polskim o obowiązku oznaczania pojazdów numerem VIN mówi art. 66 ust. 3a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wyraźnie wskazuje bowiem, że "pojazd uczestniczący w ruchu powinien posiadać nadane przez producenta (...) cechy identyfikacyjne numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy".

Czym są dane osobowe?

REKLAMA

W tym punkcie warto wyjść z samego pojęcia danych osobowych. Są to zatem "informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej (...), w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej".

Taką definicję podaje art. 4 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1, z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe?

Numer identyfikacyjny VIN jest unikalny dla pojazdu. Co więcej, jest zapisany w dowodzie rejestracyjnym i bazie CEPiK wraz z innymi danymi, a w tym adresem czy informacjami kontaktowymi. Na jego podstawie można zatem bardzo precyzyjnie zidentyfikować właściciela pojazdu czy też osobę posiadającą tytuł prawny do niego. Czy zatem VIN to dane osobowe? Konkretnego rozstrzygnięcia tu nie ma. VIN może być bowiem tak traktowany, ale nie musi. Dużo zależy od konkretnego przypadku. Rozpatrywania tej kwestii nie da się bowiem oderwać od kontekstu sytuacyjnego.

Powyższe stanowisko potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-319/22 Gesamtverband Autotelite-Handel z dnia 9 listopada 2023 r.

  • Kiedy numer VIN może być traktowany jak dane osobowe? W sytuacji, w której dana jednostka na podstawie numeru VIN uzyskuje dostęp do bazy klientów, ewentualnie dowodu rejestracyjnego. Przypadek taki może zatem dotyczyć np. ubezpieczycieli, dealerów samochodów, warsztatów, stacji kontroli pojazdów czy urzędów posiadających dostęp do CEPiK. W takim przypadku VIN to bez wątpienia dane osobowe. Pozwala bowiem na zidentyfikowanie właściciela pojazdu.
  • Kiedy numer VIN nie musi być traktowany jak dane osobowe? Chociażby w przypadku, w którym stanowi szczątkową informację. Dotyczy to np. sytuacji, w której kierowca podaje VIN auta w sklepie motoryzacyjnym w celu ustalenia rodzaju zastosowanej w aucie części lub korzysta z internetowych programów dekodujących podstawowe informacje VIN. W takim przypadku możliwości identyfikacji właściciela auta nie ma. Tu bowiem jest spełniona przesłanka mówiąca o tym, że określenie tożsamości osoby wymagałoby nadmiernych kosztów, czasu lub działań.

Numer VIN to dane osobowe. Co to oznacza?

Załóżmy, że mówimy np. o ubezpieczycielu, który ma dostęp do bazy kierowców i pojazdów. W jego przypadku istnieje zatem możliwość wskazania tożsamości właściciela w oparciu o numer VIN. VIN automatycznie staje się zatem danymi osobowymi. To zdaniem powyższego wyroku TSUE nakłada na takiego ubezpieczyciela dodatkowy obowiązek. Przypadek podlega bowiem przepisom w zakresie przetwarzania danych osobowych RODO. Muszą zostać spełnione wszystkie wymogi. Co więcej, kontrole w zakresie ewentualnych nieprawidłowości prowadzić może Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Czy numer rejestracyjny pojazdu oznacza dane osobowe?

W przypadku numeru rejestracyjnego sprawa jest nieco prostsza. Jednak nie tyle w zakresie przepisów – bo te nadal są mało precyzyjne, co interpretacji i prawa precedensowego. NSA w wyroku z dnia 14 maja 2021 r. uznał, że "numer rejestracyjny samochodu nie podlega ochronie wynikającej z prawa do prywatności, gdyż identyfikuje samochód, a nie osobę". Na podobnym stanowisku stanął NSA w wyroku z 28 czerwca 2019 r. Sąd potwierdził, że "brak możliwości powiązania numerów rejestracyjnych pojazdów, bez nadmiernego wysiłku i kosztów, z osobami fizycznymi, które dają się zidentyfikować, sprawia, że numer rejestracyjny pojazdu nie ma statusu danych osobowych".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA