REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!
Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!
Ministero delle Infrastrutture e dei Trasporti
YouTube

REKLAMA

REKLAMA

Taka rzecz mogła się zdarzyć chyba tylko we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło promować bezpieczeństwo drogowe. Ale na filmikach opracowanych przez resort, pasażerowie w pojazdach nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Włoskie ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło krzewić odpowiednie zachowania drogowe u młodzieży. Jak jednak dotrzeć do młodocianych kierowców? Medium miała się stać seria trzech filmików puszczonych do sieci. Każdy z nich ma fabułę i całkiem niezły pomysł. Niestety do tej formuły wkradł się błąd.

REKLAMA

Cel kampanii jest szczytny. Wykonanie typowo włoskie

Każdy z filmików zamieszczonych m.in. na ministerialnym YouTube ma inny przekaz. Jeden pokazuje palenie przez kierowcę tzw. skręta z substancjami odurzającymi, jeden oglądanie ekranu telefonu komórkowego i jeden bicie rekordu prędkości. To zachowania tworzące realne zagrożenie drogowe i prowadzące do wypadków. Często śmiertelnych wypadków. Każde z nagrań kończy się hasłem "Nie dokonuj wyboru słusznego, ale jedynego możliwego".

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

YouTube

Cel kampanii bez wątpienia jest szczytny. Sama realizacja filmików nie poszła jednak do końca po myśli twórców. Nagrania analizie poddali bowiem eksperci. I zauważyli drobny szczegół. Filmiki przygotowane na zlecenie włoskiego ministerstwa infrastruktury i transportu mają promować bezpieczeństwo drogowe. Nietrudno zwrócić jednak w nich uwagę na fakt, że na każdym z nagrań nikt z podróżujących autem poza kierowcą nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Brak zapiętych pasów to śmiertelne zagrożenie nawet podczas stłuczki

Pokazanie osób podróżujących samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to spory błąd. I to z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że zapinanie pasów w czasie jazdy we Włoszech jest obowiązkowe. Od 1988 roku w przypadku przednich foteli pojazdu, a od 2006 roku również na tylnej kanapie. Swoją drogą obowiązek zapinania pasów na tylnych fotelach we Włoszech pojawił się naprawdę późno. Dla porównania w Polsce obowiązuje od 1991 r.

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

YouTube

Po drugie dlatego, że bez zapiętych pasów bezpieczeństwa pasażera podczas ewentualnego zdarzenia drogowego nie chronią żadne systemy. Nie pomogą mu poduszki powietrzne ani strefy kontrolowanego zgniotu. Powiem więcej, śmiertelna w skutkach może się stać dla niego nawet kolizja drogowa. Jego ciało po uderzeniu, w sposób niekontrolowany i z dużą prędkością, będzie przemieszczać się po kabinie. Osoba taka może zatem uderzyć głową w jakiś przedmiot (np. słupek lub lusterko wsteczne) i ponieść śmierć. Wyciągnijcie zatem wnioski z włoskiej kampanii i pamiętajcie, że pasy są najważniejszym systemem bezpieczeństwa w pojeździe. Zapinajcie je bez wyjątku!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

REKLAMA