Stacje wodorowe w Polsce. Orlen zbuduje 17 ogólnodostępnych punktów
REKLAMA
REKLAMA
- Orlen zbuduje 17 stacji wodorowych w Polsce
- Orlen stawia na wodór. To element strategii do 2030 r.
- Gdzie są zlokalizowane stacje wodorowe w Polsce?
Samochody wodorowe są już dostępne w Polsce. Kierowcy mogą kupić chociażby nową Toyotę Mirai. Sedan napędzany ogniwem wodorowym kosztuje co najmniej 284 900 zł. Pojedyncze sztuki pojawiają się także na rynku wtórnym. Na razie jednak o wielkim popycie mowy być nie może. Powód? Właściciele mają poważny problem z tankowaniem aut.
REKLAMA
Orlen zbuduje 17 stacji wodorowych w Polsce
REKLAMA
Aktualnie lista ogólnodostępnych stacji wodorowych w Polsce jest niezwykle krótka. Składa się na nią zaledwie 6 punktów. To zdecydowanie zbyt mało, aby można było mówić o popularyzacji ogniwa wodorowego do napędu pojazdów. Dlatego największy operator paliwowy, a więc Orlen, postanowił wejść do gry. Firma chce zbudować 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru. Te będą mogły całodobowo obsługiwać nie tylko samochody osobowe, ale i autobusy transportu publicznego czy pojazdy ciężarowe.
Plan brzmi konkretnie, ale na razie wymaga jeszcze nieco pracy, w tym wyboru realizatora budowy. Choć firma już dziś wskazuje potencjalne lokalizacje. Orlen chciałby postawić stację wodorową w takich miastach, jak Gdańsk – Port północny, Rzeszów, Częstochowa, Gliwice, Kraków, Lublin, Łąka, Poznań oraz Przeźmierowo, Szczecin i Wrocław – dwie placówki, a także Gdynia, Koszwały, Zielona Góra, Łódź i Płock.
Orlen stawia na wodór. To element strategii do 2030 r.
REKLAMA
Orlen już jakiś czas temu stworzył strategię wodorową do 2030 r. Koncern inwestuje w wodór oparty o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych. Poza tym stawia na rozwój na czterech polach. Mowa o mobilności, rafinerii i petrochemii, badaniach i rozwoju oraz przemyśle i energetyce.
W tak szeroko zakrojonych działaniach firma planuje budowę kolejnych stacji wodorowych. Operator chce do stworzyć w sumie 100 takich punktów. 57 z nich powstanie w Polsce, 28 w Czechach i 26 na Słowacji. I proces ten będzie procesem ciągłym. Po realizacji pierwszych 17. stacji Orlen planuje praktycznie od razu rozpocząć inwestycje w kolejne.
Gdzie są zlokalizowane stacje wodorowe w Polsce?
Stacje wodorowe w Polsce można znaleźć w kilku lokalizacjach. Mowa konkretnie o:
- Warszawie przy ul. Tango 4 (Poleczki 13)
- Krakowie przy ul. Walerego Sławka 10
- Poznaniu przy ul. Warszawskiej 246
- Koninie przy ul. Kazimierskiej 45
- Rybniku przy ul. Budowlanych 6
- Solcu Kujawskim przy ul. Toruńskiej 71
Czym tak naprawdę jest napęd wodorowy? To oznacza napęd elektryczny i pokładową elektrownię. W ogniwie łączone są cząsteczki wodoru i tlenu. Tak powstaje woda i energia. Energia, która jest magazynowana w pokładowej baterii i służy do napędzania silników elektrycznych. Tankowanie wodoru do zbiornika zajmuje tyle samo czasu, co tankowanie paliwa. Zasięg samochodu na tankowaniu wynosi przeszło 500 km.
REKLAMA
REKLAMA