REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stacje wodorowe w Polsce. Orlen zbuduje 17 ogólnodostępnych punktów

stacje wodorowe w Polsce, Orlen zbuduje 17 stacji wodorowych, tankowanie wodoru
Stacje wodorowe w Polsce. Orlen zbuduje 17 punktów! Będą ogólnodostępne
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Orlen idzie w wodorową rewolucję. Koncern paliwowy w najbliższym czasie chce postawić w Polsce 17 stacji wodorowych. Lokalizacje zostały już wybrane. Kiedy ruszy realizacja projektu?

Samochody wodorowe są już dostępne w Polsce. Kierowcy mogą kupić chociażby nową Toyotę Mirai. Sedan napędzany ogniwem wodorowym kosztuje co najmniej 284 900 zł. Pojedyncze sztuki pojawiają się także na rynku wtórnym. Na razie jednak o wielkim popycie mowy być nie może. Powód? Właściciele mają poważny problem z tankowaniem aut.

REKLAMA

Orlen zbuduje 17 stacji wodorowych w Polsce

REKLAMA

Aktualnie lista ogólnodostępnych stacji wodorowych w Polsce jest niezwykle krótka. Składa się na nią zaledwie 6 punktów. To zdecydowanie zbyt mało, aby można było mówić o popularyzacji ogniwa wodorowego do napędu pojazdów. Dlatego największy operator paliwowy, a więc Orlen, postanowił wejść do gry. Firma chce zbudować 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru. Te będą mogły całodobowo obsługiwać nie tylko samochody osobowe, ale i autobusy transportu publicznego czy pojazdy ciężarowe.

Plan brzmi konkretnie, ale na razie wymaga jeszcze nieco pracy, w tym wyboru realizatora budowy. Choć firma już dziś wskazuje potencjalne lokalizacje. Orlen chciałby postawić stację wodorową w takich miastach, jak Gdańsk – Port północny, Rzeszów, Częstochowa, Gliwice, Kraków, Lublin, Łąka, Poznań oraz Przeźmierowo, Szczecin i Wrocław – dwie placówki, a także Gdynia, Koszwały, Zielona Góra, Łódź i Płock.

Orlen stawia na wodór. To element strategii do 2030 r.

REKLAMA

Orlen już jakiś czas temu stworzył strategię wodorową do 2030 r. Koncern inwestuje w wodór oparty o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych. Poza tym stawia na rozwój na czterech polach. Mowa o mobilności, rafinerii i petrochemii, badaniach i rozwoju oraz przemyśle i energetyce.

W tak szeroko zakrojonych działaniach firma planuje budowę kolejnych stacji wodorowych. Operator chce do stworzyć w sumie 100 takich punktów. 57 z nich powstanie w Polsce, 28 w Czechach i 26 na Słowacji. I proces ten będzie procesem ciągłym. Po realizacji pierwszych 17. stacji Orlen planuje praktycznie od razu rozpocząć inwestycje w kolejne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie są zlokalizowane stacje wodorowe w Polsce?

Stacje wodorowe w Polsce można znaleźć w kilku lokalizacjach. Mowa konkretnie o:

  • Warszawie przy ul. Tango 4 (Poleczki 13)
  • Krakowie przy ul. Walerego Sławka 10
  • Poznaniu przy ul. Warszawskiej 246
  • Koninie przy ul. Kazimierskiej 45
  • Rybniku przy ul. Budowlanych 6
  • Solcu Kujawskim przy ul. Toruńskiej 71

Czym tak naprawdę jest napęd wodorowy? To oznacza napęd elektryczny i pokładową elektrownię. W ogniwie łączone są cząsteczki wodoru i tlenu. Tak powstaje woda i energia. Energia, która jest magazynowana w pokładowej baterii i służy do napędzania silników elektrycznych. Tankowanie wodoru do zbiornika zajmuje tyle samo czasu, co tankowanie paliwa. Zasięg samochodu na tankowaniu wynosi przeszło 500 km.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA