NFOŚiGW będzie dopłacać do ładowarek dla elektryków. Zasady dotacji od 17 lutego 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Kto może dostać dofinansowanie do ładowarki od NFOŚiGW w 2024 r.?
- Jakiej pomocy udzieli NFOŚiGW na budowę ładowarki dla elektryków?
- Ile może wynieść dotacja do ładowarki dla elektryka?
- Dofinansowanie nie tylko do budowy punktu ładowania
15 lutego minister klimatu i środowiska wydał rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej na inwestycje w infrastrukturę ładowania. Akt został opublikowany 16 lutego 2024 r., wejdzie natomiast w życie 17 lutego 2024 r. Pomocy w imieniu rządu udzielać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA
Nowy akt prawny to rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej horyzontalnej pomocy publicznej na inwestycje w infrastrukturę ładowania lub infrastrukturę tankowania.
Kto może dostać dofinansowanie do ładowarki od NFOŚiGW w 2024 r.?
Program wskazany za pomocą nowego rozporządzenia dotyczy przedsiębiorców. Zarówno tych małych, jak i mikro-, średnich czy dużych. Kluczowe są jednak jeszcze dwa warunki. Pierwszym jest oczywiście złożenie wniosku. Drugim fakt, że pomoc może zostać udzielona pod warunkiem, że wniosek o jej udzielenie został złożony przed rozpoczęciem inwestycji. Wyraźnie mówi o tym par. 5 ust. 1 w/w rozporządzenia.
- Co to znaczy przed rozpoczęciem inwestycji? Czyli przed podjęciem robót budowlanych lub złożeniem pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń lub jakiegokolwiek zobowiązania, w wyniku którego realizacja inwestycji stanie się nieodwracalna.
- Kiedy przedsiębiorca nie może dostać dofinansowania lub pożyczki na budowę punktu ładowania? Gdy ten znajduje się w trudnej sytuacji finansowej lub gdy ciąży na nim obowiązek zwrotu pomocy unijnej udzielonej wcześniej.
Jakiej pomocy udzieli NFOŚiGW na budowę ładowarki dla elektryków?
Rozporządzenie przewiduje przede wszystkim trzy formy pomocy. Mowa konkretnie o:
- dotacji,
- pożyczce,
- częściowym umorzeniu pożyczki.
Co ważne, każda forma pomocy będzie udzielana zarówno w procedurze przetargowej, jak i innej. Dużo zależy od konkretnego przypadku.
Ile może wynieść dotacja do ładowarki dla elektryka?
W przypadku skali dofinansowania budowy ładowarki dla samochodów elektrycznych znaczenie ma procedura, w której wniosek będzie opiniowany. W przypadku przetargu par. 11 ust. 1 w/w rozporządzenia pozwala finansować do 100 proc. przedsięwzięcia. Jeżeli wybrana zostanie procedura inna, niż przetargowa, obowiązują trzy progi maksymalnego udziału środków NFOŚiGW:
- 20 proc. – w przypadku dużego przedsiębiorcy;
- 40 proc. – w przypadku średniego przedsiębiorcy;
- 50 proc. – w przypadku mikroprzedsiębiorcy oraz małego przedsiębiorcy.
Dofinansowanie nie tylko do budowy punktu ładowania
Nowe przepisy pozwalają na realizację ze środków udzielonych przez NFOŚiGW szeregu działań. Istnieje możliwość dofinansowania m.in.:
- budowy, instalacji, modernizacji lub rozbudowy infrastruktury ładowania lub infrastruktury tankowania,
- wytwarzania na miejscu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych lub wodoru odnawialnego,
- jednostki magazynowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych lub wodoru odnawialnego wytwarzanych na miejscu.
- rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej horyzontalnej pomocy publicznej na inwestycje w infrastrukturę ładowania lub infrastrukturę tankowania (Dz.U.2024.205).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.