REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

przegląd samochodu dowód rejestracyjny stacja diagnostyczna nowe zasady
Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

Podwyżka opłat za wykonanie przeglądu

W ostatnim czasie kierowcy mogli usłyszeć o planowaniu co najmniej kilku zmian w zakresie wykonywania obowiązkowych badań technicznych pojazdów. Pierwsze z nich już weszły w życie, a niektórzy kierowcy mieli zapewne okazję już w czerwcu przekonać się, jak funkcjonują nowe zasady. To jednak nie koniec – przed nami ciągle są takie plany, jak np. podwyżka opłat za wykonanie obowiązkowego przeglądu. Obecnie trzeba zapłacić:
- 50 zł za motorower,
- 62 zł za motocykl,
- 62 zł za ciągnik rolniczy,
- 98 zł za samochód osobowy do 3,5 t,
- 140 zł za taksówkę,
- 161 zł za samochód zasilany gazem.
Te stawki nie zmieniły się od 20 lat, więc nie może dziwić to, że diagności oczekują ich podwyższenia. Zupełnie nie przystają już one do otaczającej nas rzeczywistości i z pewnością nie pokrywają niezbędnych kosztów związanych z wykonaniem badania. Z drugiej jednak strony, oczywiste jest to, że ten pomysł nie podoba się kierowcom – wobec wszechobecnych podwyżek, chcieliby oni uniknąć kolejnej. Szczególnie że w czasie dyskusji o zmianach padały różne kwoty - 246 zł, 392 zł, 432 zł, a nawet 505 zł za przegląd techniczny samochodu osobowego. Bez wątpienia stawki te na stałe przełożą się na wzrost kosztów utrzymania pojazdu.

REKLAMA

Rolnicy muszą poczekać na ułatwienia

Niestety, na wprowadzenie zapowiadanych zmian będą też musieli poczekać rolnicy. Oczekują oni wprowadzenia przepisu, zgodnie z którym będzie możliwe przeprowadzanie badań technicznych niektórych pojazdów poza stacjami kontroli pojazdów. Chodzi tu o te z nich, których dostarczenie do uprawnionej SKP jest szczególnie utrudnione, czyli:
- ciągniki rolnicze oraz ciągniki gąsienicowe o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej do 40 km/h;
- ciągniki gąsienicowe o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej do 40 km/h;
- przyczepy przystosowane do połączenia z tymi pojazdami.
Zapowiadania zmiana byłaby w tym wypadku istotnym ułatwieniem i nie dziwi fakt, że zmiany te są bardzo wyczekiwane.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego po nowemu

Co jednak już się zmieniło i dotyczy to wszystkich zainteresowanych? Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady zatrzymywania przez diagnostę dowodu rejestracyjnego. Przed tym dniem, gdy diagnosta stwierdził, że pojazd zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu, narusza wymagania dotyczące ochrony środowiska, że dowód rejestracyjny jest zniszczony lub nieczytelny, albo że zawarte w nim dane są niezgodne ze stanem faktycznym, mógł fizycznie zatrzymać dokument. Od 1 czerwca 2024 r. takie zatrzymanie będzie miało formę wirtualną. Oznacza to, że dokument fizycznie wróci do rąk właściciela, ale w bazie CEPiK zostanie dodana informacja o jego zatrzymaniu. Dodatkowo, po 1 czerwca diagnosta nie zatrzyma już dowodu, który jest zniszczony lub nieczytelny. Co dalej po zatrzymaniu? Dokument zostanie wirtualnie zwrócony właścicielowi po pozytywnym przejściu badania technicznego, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA