REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwa w ubezpieczeniu OC auta w 2024 r. Kilka dni może kosztować dwie najniższe krajowe

Przerwa w ubezpieczeniu OC, kara za brak OC dla auta w 2024 r., kara za brak OC dwie najniższe krajowe
Przerwa w ubezpieczeniu OC auta w 2024 r. Kilka dni może kosztować dwie najniższe krajowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedopatrzenie kierowcy może się skończyć opłatą karną wynoszącą blisko 9 tys. zł. Kara za brak OC jest dziś na tyle wysoka, że zamiast niej można np. kupić auto używane. Jak uniknąć prostego błędu? I czy da się uniknąć kary za brak OC?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi wyraźnie, że ubezpieczeniem obowiązkowym jest "ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych". I obowiązek ten dotyczy każdego pojazdu, który znajdzie się na terytorium Polski. Bez względu na fakt czy w kraju jest zarejestrowany, czy nie.

REKLAMA

Ile wynosi kara za brak OC?

Jest obowiązek, musi być zatem i kara za niestosowanie się do niego. Co ważne, kara obowiązuje już od pierwszego dnia luki ubezpieczeniowej. I ten jeden dzień może być naprawdę kosztowny. Kierowca zapłaci bowiem blisko 1700 zł. Wysokość kary rośnie wraz w miarę wydłużania się luki ubezpieczeniowej. Gdy pojazd nie posiada polisy OC dłużej niż 14 dni, jego właściciel zapłaci nawet dwie najniższe krajowe. Dziś daje to kwotę wynoszącą 8484 zł.

Kara za brak OC wynosi:

  • 1697 zł w przypadku spóźnienia o 1 do 3 dni,
  • 4242 zł w przypadku spóźnienia o 4 do 14 dni,
  • 8484 zł w przypadku spóźnienia o więcej niż 14 dni.

Wystawieniem kary za brak OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Co ważne, może on ścigać kierowcę za błąd popełniony tylko w aktualnym roku kalendarzowym i tylko za niego ma możliwość wystawienia kary. Poprzednie lata przepadają podczas prowadzenia postępowania wyjaśniającego.

Kto ujawnia brak OC dla auta?

Brak obowiązkowej polisy OC w samochodzie ujawnić można przede wszystkim na dwa sposoby. Konkretnie mowa o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • policji i kontroli drogowej. Brak OC może zostać wykryty podczas sprawdzania dokumentów. W takim przypadku policja informuje o sprawie UFG.
  • pracowników UFG, którzy w systemie CEPiK prowadzą czynności sprawdzające. Kontrolują ważność polis i występowanie luk. W razie dostrzeżenia braku informacji o OC proszą właściciela pojazdu o wyjaśnienia.

Kto płaci karę za brak OC?

Co do zasady karę za brak OC płaci właściciel pojazdu. Co do zasady. Bo dotyczy to przede wszystkim przypadku, w którym właściciel jest jednocześnie jedynym użytkownikiem auta. W przypadku kary za brak OC występuje bowiem również pojęcie odpowiedzialności solidarnej. Pojawia się ono wtedy, gdy brak ubezpieczenia został ujawniony podczas kontroli drogowej, a pojazd prowadził ktoś inny, niż właściciel. W takim przypadku kierowca i właściciel odpowiadają solidarnie. To oznacza, że dług jest zaliczany na konto obydwu osób. W razie jego egzekucji komorniczej więcej spłaci ten, który będzie miał większy majątek. Majątek, z którego komornikowi uda się ściągnąć większą kwotę.

Może się okazać, że w ramach odpowiedzialności solidarnej, 100 proc. kary za brak OC zapłaci np. kierowca. Bo w toku postępowania egzekucyjnego okaże się, że właściciel pojazdu nie jest wypłacalny.

Kiedy OC nie przedłuża się automatycznie?

Może się okazać, że właściciel pojazdu nawet nie wie, że jego auto nie posiada OC. Stanie się tak wtedy, gdy polisa nie przedłuży się automatycznie. Możliwość taka pojawia się wtedy, gdy:

  • mówimy o OC przepisanym z poprzedniego właściciela pojazdu np. po zakupie auta używanego, dziedziczeniu lub otrzymaniu auta w darowiźnie.
  • polisa OC była polisą krótkoterminową czy też komisową. Miesięczne ubezpieczenia nie przedłużają się automatycznie.
  • kierowca wybrał opcję płatności za OC w ratach i spóźnił się z płatnością jednej z nich. Ubezpieczyciel nie musi automatycznie przedłużać takiego OC.

Czy da się uniknąć kary za brak OC?

Najlepszym sposobem na uniknięcie kary za brak OC jest... pamiętanie o wykupieniu polisy. W sytuacji, w której kierowcy przytrafi się jednak błąd i ten zostanie ujawniony, trudno jest uniknąć odpowiedzialności. W przypadkach naprawdę szczególnych UFG może odstąpić od domagania się kary. Decyzja w tej sprawie musi być jednak powiązana np. z tragicznym wydarzeniem z życia właściciela pojazdu, ewentualnie poważną chorobą. W pozostałych przypadkach UFG może się zgodzić np. na rozłożenie płatności na raty. Odstąpienie od kary jest przypadkiem ekstremalnie sporadycznym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA