REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Art. 97 KW. Mandat do 3 tys. zł za wszystko i za nic. Sprytna furtka dla policjantów

art. 97 KW mandat do 3 tys. zł, art. 97 KW mandat, art. 97 kodeks wykroczeń mandat, art. 97 kodeks wykroczeń
Art. 97 KW. Mandat do 3 tys. zł za wszystko i za nic. Sprytna furtka dla policjantów
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Jest taryfikator mandatów i jest... sprytna furtka dla policjantów. Mowa o art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten pozwala na karanie za wszystko i za nic. Co więcej, za "wykroczenie przeciwko innym przepisom ustawy PoRD" można dostać wysoki mandat.

Taryfikatory mandatów i punktów karnych określają wysokość kar dla kierowców. Taryfikator nie jest jednak niezależnym aktem prawnym. Bo musi mieć podstawę do karania. A tą dają właśnie zapisy ustawy Kodeks wykroczeń. Jednym z kluczowych wpisów w ustawie jest art. 97. Bo jest sformułowany na tyle ogólnikowo, że pozwala karać kierowców za nic i za wszystko.

REKLAMA

Co oznacza art. 97 KW?

Art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń brzmi następująco: "uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany".

Co powyższy zapis oznacza w praktyce? Warto wydedukować z niego trzy kluczowe informacje. Mowa o tym, że:

 • zapis ten obowiązuje na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu.
 • dotyczy wykroczenia przeciwko innym przepisom ustawy Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie. Penalizuje tym samym kary, które nie znajdują odzwierciedlenia w innych artykułach Kodeksu wykroczeń. Oznacza zatem naprawdę szeroką interpretację prawną.
 • określa karę grzywny na kwotę do 3000 zł. To oznacza mniej więcej tyle, że policjant może wypisać na druku mandatowym od 20 do 3000 zł.

Warto w tym punkcie wspomnieć o jednej rzeczy. Art. 97 od zawsze był obecny w KW. Do czasu nowelizacji kar dla kierowców z 2022 r. określał jednak maksymalny próg mandatu na 500 zł.

Za co można dostać mandat na podstawie art. 97 KW?

Bardzo szerokie działanie art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń podczas wymierzania kar kierowcom widać już po samym taryfikatorze mandatów. Na podstawie tego właśnie zapisu policjant może wlepić kierującemu grzywnę za:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • parkowanie pojazdu w sposób, który utrudnia pieszym dostęp do komunikacji publicznej,
 • naruszenie korytarza życia,
 • utrudnianie poruszania się pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym,
 • zajmowanie więcej, niż jednego pasa ruchu,
 • nieprawidłowe przewożenie dzieci (np. poza fotelikiem bezpieczeństwa),
 • niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa,
 • korzystanie z telefonu podczas jazdy,
 • wjeżdżanie na pas między jezdniami,
 • niezachowanie bezpiecznej odległości,
 • zawracanie w tunelu lub moście,
 • zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym.

Powyższa lista zawiera jedynie przykłady, a nie wszystkie pozycje zapisane w taryfikatorze mandatów. A przecież to tak naprawdę dopiero początek. Art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń mówi bowiem wyraźnie o wykroczeniu przeciwko innym przepisom. Tym samym policjant może użyć tej właśnie podstawy prawnej także do ukarania kierowcy za czyn, który w taryfikatorze opisany nie został. Stanie się tak np. w przypadku driftowania na pustym placu, braku przeglądu technicznego czy nieprawidłowego stanu technicznego auta. Pole interpretacyjne jest tu naprawdę szerokie.

Czy art. 97 KW nie daje zbyt szerokiej podstawy mandatowej?

REKLAMA

Możliwość szerokiej interpretacji "wykroczenia przeciwko innym przepisom" otwierana przez art. 97 KW stanowi jeden z zarzutów przeciwników tego zapisu. Ustawodawca tworzący ten akt prawny inaczej postąpić jednak nie mógł. Chodziło bowiem o to, aby Kodeksu wykroczeń nie nasycać w sposób przesadny kolejnymi przykładami wykroczeń przeciwko przepisom. To byłoby bowiem niepotrzebne, bezsensowne i mimo wszystko krótkowzroczne.

Zawsze znalazłby się bowiem przykład przekroczenia, o którym ustawodawca by zapomniał. Bez furtki w postaci art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń policjanci czynu nie mogliby zatem napiętnować. Nie mieliby podstawy prawnej do podjęcia czynności w takim przypadku. Zapis ten stanowi zatem sprytny wytrych na kierowców.

Jak policjant wskaże kart z tytułu art. 97 KW?

Zapis mówi o "karze grzywny do 3000 złotych". Do 3000 zł, jak już wspomniałem, oznacza kwotę z zakresu od 20 do 3000 zł. Co ważne, policjant może wybrać sumę uznaniowo i autorytarnie. W zależności od skali wykroczenia czy też stopnia zagrożenia dla ruchu drogowego. Za jedno wykroczenie kierowca może otrzymać zatem 300 zł kary, a za inne 3000 zł. Maksymalny próg grzywny został wybrany np. dla kierującego, który w "biały dzień" driftował dookoła ronda w BMW E39 w Zielonej Górze w listopadzie 2023 r.

Gdy kierowca nie zgadza się z "wyceną" wykroczenia przez policjantów, dokonaną na podstawie art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń, ma możliwość odwołania. Może odmówić przyjęcia mandatu karnego. W takim przypadku oceną skali wykroczenia zajmie się sąd. To on wskaże wysokość grzywny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA