REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara za brak PCC-3 po zakupie samochodu od 1 stycznia 2024 r. w górę. Kierowcy zapłacą nawet... 85 tys. zł

Kara za brak PCC-3 po zakupie samochodu od 1 stycznia 2024 r., kara za pcc po zakupie samochodu używanego, kara za brak opłacenia podatku po zakupie samochodu, pcc-3 po terminie, kara za pcc-3 po terminie
Kara za brak PCC-3 po zakupie samochodu od 1 stycznia 2024 r. w górę. Kierowcy zapłacą nawet... 85 tys. zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2024 r. szykują się podwyżki niektórych opłat. Dla przykładu wzrośnie kara za nieopłacenie podatku PCC po zakupie samochodu używanego. W wariancie bardziej optymistycznym grzywna sięgnie prawie 85 tys. zł. W mniej optymistycznym... ponad 40 mln zł. Tak, MILIONÓW złotych!

Zakup samochodu to zawsze moment wielkiej radości. Bez względu na fakt czy kierowca kupuje pojazd nowy, czy używany. Kluczowe jest jednak to, aby nabywca pamiętał też o obowiązkach. A jednym z podstawowych jest złożenie deklaracji PCC oraz opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych.

REKLAMA

Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC po zakupie auta?

Od momentu dokonania transakcji zakupu samochodu używanego, kierowca ma dokładnie 14 dni na dokonanie zgłoszenia w urzędzie skarbowym i opłacenie podatku. Termin wydłuża się do 15 dni w momencie, w którym czternasty dzień wypada w niedzielę. Kto nie musi płacić podatku PCC po zakupie samochodu używanego? Gdy kierujący nabył auto bezpośrednio za granicą lub gdy zakup odbywał się w formie faktury, a nie umowy. Zwolnieni są także m.in. niepełnosprawni oraz osoby nabywające pojazdy o wartości rynkowej niższej niż 1000 zł.

PCC po terminie oznacza mandat lub grzywnę

Brak terminowego złożenia deklaracji PCC-3 i brak wpłaty podatku oznacza, że nabywca popełnił wykroczenie skarbowe. Skutek? Na początek musi uzupełnić brakujący dokument i opłacić podatek wraz z odsetkami. Poza tym musi się liczyć z czynnościami wyjaśniającymi ze strony urzędników. A te mogą się zakończyć:

  • mandatem wynoszącym od 20 do 21 210 zł.
  • grzywną wlepioną przez sąd wynoszącą od 422 do 84 480 zł.

Wartość grzywny została określona w ustawie podatkowej na podstawie minimalnego wynagrodzenia. Wynosi od jednej dziesiątej do 20-krotności pensji minimalnej. Dlatego też zmieni się dokładnie 1 stycznia po raz pierwszy w roku 2024. Po raz drugi zmieni się 1 lipca, gdy ponownie podskoczy najniższa krajowa.

Brak PCC po zakupie auta to czasami przestępstwo skarbowe

Bardzo ważne jest to, że brak opłacenia podatku PCC zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie skarbowe tylko w przypadku, w którym pojazd używany ma wartość do 21 120 zł. Gdy wartość samochodu jest wyższa, można już mówić o przestępstwie skarbowym. A to uruchamia poważniejsze konsekwencje. Bo nadal kierowca musi złożyć brakujący druk PCC-3, opłacić podatek i należne odsetki. Dodatkowo dostanie też:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • grzywnę, której wartość sąd określi na kwotę od 1408 do 40 550 400 zł.

Nie przewidzieliście się! Maksymalna wysokość grzywny w przypadku braku opłacenia podatku PCC po zakupie samochodu używanego może wynieść ponad 40,5 mln zł. Oczywiście trudno uwierzyć, że w przypadku zakupu samochodu używanego wartego nawet 100 czy 200 tys. zł kara będzie tak wysoka. Warto jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji.

Podatek PCC a czynny żal

Istnieje sposób na uniknięcie wysokich kar. Warunki są jednak trzy:

  • kierowca musi się zorientować o braku dochowania obowiązku przed Urzędem Skarbowym.
  • musi złożyć deklarację PCC-3 oraz zapłacić podatek i odsetki.
  • powinien złożyć pismo z tzw. czynnym żalem.

We wniosku z czynnym żalem musi opisać powód opóźnienia. Urząd Skarbowy czynny żal rozpatrzy i może odstąpić od wlepienia grzywny. W takim przypadku kierowca nie będzie się musiał obawiać wysokiej kary.

Ile wynosi podatek PCC po zakupie auta?

Jeżeli chodzi o kwotę podatku, to wynosi on 2 proc. wartości rynkowej. Wartości rynkowej, którą urzędnik określa na podstawie rocznika. Dopiero w sytuacji, w której jest ona niższa od kwoty zapisanej na umowie kupna-sprzedaży, wartość z umowy staje się podstawą do wyliczenia podatku. Wycenę urzędniczą można starać się obniżyć. Wystarczy udowodnić, że pojazd jest uszkodzony, a jego usprawnienie wymaga sporych nakładów finansowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA