Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania
REKLAMA
REKLAMA
- Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania
- Automatyczny zwrot prawa jazdy: jak było do tej pory?
- Automatyczny zwrot prawa jazdy, ale czy w każdym przypadku?
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. dziś weszły w życie przepisy dotyczące automatycznego zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.
REKLAMA
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania
Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców określa termin wdrożenia wyżej wymienionych rozwiązań. Zgodnie z powyższym komunikatem, termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców określony został na 10 września 2024 r. Oznacza to, że kierowcy nie będą musieli iść do urzędu, by odzyskać prawo jazdy po jego zatrzymaniu. Będą mieli automatycznie przywrócone uprawnienia. W momencie, gdy kara się zakończy, kierowca odzyska prawo do prowadzenia pojazdów oraz otrzyma informację o przywróceniu uprawnień w systemie CEPIK. W przypadku problemów technicznych, warto jednak udać się do urzędu z kompletem dokumentów w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.
Automatyczny zwrot prawa jazdy: jak było do tej pory?
Przed wdrożeniem rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, po upływie okresu zatrzymania prawa jazdy, kierowca miał obowiązek zgłosić się do urzędu w celu odzyskania dokumentu. Musiał posiadać wypełniony wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy wraz z kompletem dokumentów.
Automatyczny zwrot prawa jazdy, ale czy w każdym przypadku?
Nie w każdym przypadku będzie możliwy automatyczny zwrot prawa jazdy. W niektórych sytuacjach kierowcy będą musieli przejść dodatkowe procedury w urzędzie. Automatyczny zwrot prawa jazdy będzie dotyczył m.in. przekroczenia limitu punktów karnych, przekroczenia dozwolonej prędkości, czy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, jeżeli kierowca otrzymał zakaz na okres do 1 roku. W przypadku prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub spowodowania wypadku drogowego konieczne będzie odbycie dodatkowych procedur. Chodzi m.in. o badania psychologiczne, czy egzamin sprawdzający.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2024 r. poz. 1251 t.j.)
KOMUNIKAT MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 8 sierpnia 2024 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców (poz. 736)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.