REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana praw jazdy w 2024 r. Kto musi wymienić dokument? I co z bezterminowymi prawami jazdy?

Wymiana praw jazdy w 2024 r. Kto musi wymienić dokument? I co z bezterminowymi prawami jazdy?
Wymiana praw jazdy w 2024 r. Kto musi wymienić dokument? I co z bezterminowymi prawami jazdy?
pvproductions
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy stanowi potwierdzenie uprawnień do kierowania. To zatem dokument niezwykle ważny. Kto w 2024 r. musi wymienić prawo jazdy? I czy w 2024 r. wreszcie zlikwidowane zostaną bezterminowe prawa jazdy? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
rozwiń >

Prawo jazdy stanowi namacalny dowód posiadania uprawnień do kierowania pojazdami. To mimo wszystko typowy dokument urzędowy, który od czasu do czasu należy wymienić. Kiedy konkretnie? O tym w kolejnych akapitach.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2024 r.?

Powodów do wymiany praw jazdy jest co najmniej kilka. Złożenie wniosku o nowy dokument jest konieczne m.in. wtedy, gdy:

 • stare prawo jazdy zbliża się do daty ważności (lub tylko jedna z kategorii prawa jazdy zbliża się do daty ważności). Warto zmienić dokument na nowy przed minięciem ważności poprzedniego.
 • kierujący zmienił nazwisko w związku np. ze ślubem lub rozwodem. Jest na to 30 dni od momentu wystąpienia zdarzenia powodującego zmianę danych.
 • kierujący zdobył nowe uprawnienia. Konieczna jest aktualizacja treści dokumentu.

Termin oczekiwania na nowe prawo jazdy to maksymalnie 9 dni roboczych, przy czym w praktyce prawie zawsze jest krótszy. To czy dokument jest gotowy do odbioru, kierowca może sprawdzić na stronie www.info-car.pl. Wystarczy podać numer PESEL oraz imię i nazwisko.

Kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

REKLAMA

Kierowcy w 2024 r. nie muszą się jeszcze obawiać obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy. Termin został ustalony między 19 stycznia 2028 r. a 18 stycznia 2033 r. Wyraźnie mówi o tym art. 124 ust. 4 ustawy o kierujących pojazdami. 5-letnia luka oznacza, że wyznaczone zostaną pewnie konkretnie daty wymiany dla danych roczników praw jazdy.

Wymienione w ten sposób prawo jazdy stanie się terminowe (z maksymalnym terminem ważności 15 lat). Terminowy będzie jednak głównie dokument. Orzeczenie lekarskie zachowa bezterminowy charakter. To oznacza, że podczas kolejnych zmian dokumentów, kierujący nie będzie musiał przechodzić kontroli lekarskich. Kierowca, który do 18 stycznia 2033 r. nie wymieni bezterminowego prawa jazdy, będzie miał wstrzymane uprawnienia. Nie będzie mógł kierować pojazdem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Co ważne, bezterminowe prawa jazdy nie są wydawane w Polsce od 18 stycznia 2013 r. Mówi o tym art. 124 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami.

Jakie dokumenty są konieczne do wymiany prawa jazdy?

Podczas wymiany prawa jazdy kierowca musi przygotować szereg dokumentów. Konieczne jest posiadanie w wydziale komunikacji:

 • wniosku o wydanie prawa jazdy,
 • aktualnego zdjęcia,
 • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
 • dowodu osobistego albo paszportu,
 • paszportu albo karty pobytu – w przypadku cudzoziemców,
 • starego prawo jazdy,
 • orzeczenia lekarskie – gdy jest konieczne.

Jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy? Musi być aktualne (wykonane nie wcześniej, niż pół roku temu), kolorowe, ostre i wykonane na jednolitym jasnym tle. Jego rozmiar to 35x45 mm. Poza tym musi przedstawiać całą głowę, wizerunek nie dalej niż do górnej części barków, naturalny kolor skóry oraz wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w 2024 r.?

Wymiana prawa jazdy – bez względu na powód – zawsze oznacza opłatę. Ta wynosi 100 zł. Niestety na tym koszty się nie kończą. Bo niektóre z nich kierujący musi ponieść przed pojawieniem się w wydziale komunikacji. Przykład? Prowadzący musi dostarczyć aktualne zdjęcie. Jego wykonanie może kosztować od 30 do 50 zł. Poza tym czasami niezbędne jest także nowe orzeczenie lekarskie. W takim przypadku mówimy wydatku 200 zł. Kwota stanowi ustawową stawkę określoną za badania lekarskie kierowców.

Mandat za brak ważnego prawa jazdy to co najmniej 1500 zł

Nieważne prawo jazdy oznacza de facto nieważne uprawnienia do kierowania pojazdami. A to oznacza jedno. Kierowca w czasie kontroli drogowej zostanie potraktowany jak osoba, która uprawnień do kierowania nie zdobyła nigdy. To oznacza konsekwencje z tytułu art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń. Zapis ten przewiduje bardzo surową sankcję. Prowadzący powinien się liczyć z:

 • zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązującym przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.
 • grzywną wynoszącą od 1500 do nawet 30000 zł.

Co ważne, sprawy nie rozstrzygną policjanci. Każda musi trafić do sądu. Bo zakaz prowadzenia jest obligatoryjny. A ten morze orzec tylko sędzia.

Kiedy można jeździć bez prawa jazdy?

W Polsce obowiązują przepisy, w ramach których kierujący nie musi mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy. Uprawnienia mieć musi. Może nie wozić samego druku. Choć warto pamiętać o tym, że ten przywilej jest limitowany. Dotyczy wyłącznie kierujących, którzy mają uprawnienia nadane w Polce, a do tego dysponują dowodem osobistym lub paszportem.

Prawo jazdy nadal jest zatem konieczne w przypadku obcokrajowców, którzy mają zagraniczne prawo jazdy, ale i Polaków, którzy wyjadą za granicę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA