REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?
Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Po nocnym parkowaniu karoseria samochodu zyskała pomarańczowy odcień. To może być zatem mityczny pył znad Sahary. Czy takie zjawisko rzeczywiście ma miejsce? Czy ten pył rzeczywiście pochodzi znad Sahary? I jak pozbyć się mało estetycznych zabrudzeń?

Do Polski dotarła ostatnio fala wysokich temperatur. A wraz z nią... pomarańczowy pył. Ten sprawiał, że zachody słońca stawały się mocno efektowne. Dominowały w nich pomarańczowe odcienie. Pył osiada jednak również na ziemi. W tym na karoseriach samochodów.

REKLAMA

Czy saharyjski pył rzeczywiście może dotrzeć nad Polskę?

REKLAMA

Kierowca wychodzi o poranku do auta. I choć jego nadwozie wieczorem wydawało się czyste. Teraz jest spowite pomarańczową poświatą. Warstwa drobinek w takim kolorze może oznaczać saharyjski pył. To drobinki piasku, które z ciepłymi masami powietrza przywędrowały nad Polskę wprost znad pustyni. I nie jest to wyłącznie mit powtarzany między kierowcami. Pył pochodzący z Afryki pojawił się bowiem w powietrzu np. w czasie świąt wielkanocnych. Przed jego obecnością ostrzegali m.in. pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W tym punkcie warto pamiętać o jednym. Nieestetycznie wyglądające zabrudzenia nie zawsze są wynikiem pyłu znad Sahary. Czasami to może być efekt pylenia drzew i kwiatów. W takim przypadku pył ma kolor bardziej wpadający w żółć. Zjawisko będzie zatem towarzyszyć kierowcom przez znaczną część wiosny, ale i lata.

Usuwanie pyłu z lakieru "na sucho" spowoduje powstanie serii rys

Saharyjski pył tworzy na lakierze pomarańczową warstwę. Ta sprawia, że lakier staje się nieco matowy i wygląda mało estetycznie. Szczególnie gdy dostanie się do niej nieco wilgoci nocą. W takim przypadku powstać mogą dodatkowo zacieki. Jak przywrócić autu blask? Konieczne jest mycie. I słowo mycie stanowi tu kluczową wskazówkę. Bo pod żadnym pozorem pyłu z nadwozia nie należy ścierać suchą szmatką czy suchym ręcznikiem papierowym. To może doprowadzić do porysowania lakieru. Rysy będzie w stanie usunąć tylko polerka.

Ważne

Co ważne, ta sama zasada dotyczy każdego zanieczyszczenia. Nie ma znaczenia czy na lakierze zalega pył znad Sahary, czy pyłki drzew lub kwiatów. Mycie na sucho zawsze może doprowadzić do porysowania lakieru.

Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?

Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?

Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?

Infor

Jak się bezpiecznie pozbyć saharyjskiego pyłu z lakieru?

REKLAMA

Saharyjski pył nie stanowi rodzaju uporczywego zabrudzenia zalegającego na nadwoziu. Do jego usunięcia tak naprawdę wystarczy zatem już przepłukanie samochodu na myjni bezdotykowej. Lepiej jednak nie ograniczać się do czystej wody. Lepiej skorzystać również programu zawierającego szampon. Kierowca wyda kilka złotych więcej, ale skuteczniej pozbędzie się drobinek i nie będzie musiał obawiać się tego, że po wyschnięciu, na nadwoziu mimo wszystko pozostaną pomarańczowe lub żółte plamy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym pomysłem jest także spłukanie pyłu wodą nawet w sytuacji, w której kierowca chciałby skorzystać z myjni automatycznej. Ta nie zawsze w sposób wystarczający traktuje konieczność wcześniejszego spłukania pomniejszych zanieczyszczeń z nadwozia.

Saharyjski pył to także zapchany filtr powietrza i przeciwpyłkowy

Pył jest też groźny dla filtrów w pojeździe. One w końcu zaciągają powietrze i filtrują je. Wyłapują m.in. drobinki piasku. Oczywiście przy obecnym natężeniu saharyjskiego pyłu raczej nie wiąże się on z ryzykiem zatkania filtra powietrza i przeciwpyłkowego. Jest go po prostu zbyt mało. Latem natężenie pyłu zawieszonego w powietrzu może być jednak większe. Wtedy warto będzie sprawdzić stan osadnika.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA