Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy saharyjski pył rzeczywiście może dotrzeć nad Polskę?
- Usuwanie pyłu z lakieru "na sucho" spowoduje powstanie serii rys
- Jak się bezpiecznie pozbyć saharyjskiego pyłu z lakieru?
- Saharyjski pył to także zapchany filtr powietrza i przeciwpyłkowy
Do Polski dotarła ostatnio fala wysokich temperatur. A wraz z nią... pomarańczowy pył. Ten sprawiał, że zachody słońca stawały się mocno efektowne. Dominowały w nich pomarańczowe odcienie. Pył osiada jednak również na ziemi. W tym na karoseriach samochodów.
REKLAMA
Czy saharyjski pył rzeczywiście może dotrzeć nad Polskę?
REKLAMA
Kierowca wychodzi o poranku do auta. I choć jego nadwozie wieczorem wydawało się czyste. Teraz jest spowite pomarańczową poświatą. Warstwa drobinek w takim kolorze może oznaczać saharyjski pył. To drobinki piasku, które z ciepłymi masami powietrza przywędrowały nad Polskę wprost znad pustyni. I nie jest to wyłącznie mit powtarzany między kierowcami. Pył pochodzący z Afryki pojawił się bowiem w powietrzu np. w czasie świąt wielkanocnych. Przed jego obecnością ostrzegali m.in. pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W tym punkcie warto pamiętać o jednym. Nieestetycznie wyglądające zabrudzenia nie zawsze są wynikiem pyłu znad Sahary. Czasami to może być efekt pylenia drzew i kwiatów. W takim przypadku pył ma kolor bardziej wpadający w żółć. Zjawisko będzie zatem towarzyszyć kierowcom przez znaczną część wiosny, ale i lata.
Usuwanie pyłu z lakieru "na sucho" spowoduje powstanie serii rys
Saharyjski pył tworzy na lakierze pomarańczową warstwę. Ta sprawia, że lakier staje się nieco matowy i wygląda mało estetycznie. Szczególnie gdy dostanie się do niej nieco wilgoci nocą. W takim przypadku powstać mogą dodatkowo zacieki. Jak przywrócić autu blask? Konieczne jest mycie. I słowo mycie stanowi tu kluczową wskazówkę. Bo pod żadnym pozorem pyłu z nadwozia nie należy ścierać suchą szmatką czy suchym ręcznikiem papierowym. To może doprowadzić do porysowania lakieru. Rysy będzie w stanie usunąć tylko polerka.
Co ważne, ta sama zasada dotyczy każdego zanieczyszczenia. Nie ma znaczenia czy na lakierze zalega pył znad Sahary, czy pyłki drzew lub kwiatów. Mycie na sucho zawsze może doprowadzić do porysowania lakieru.
Jak się bezpiecznie pozbyć saharyjskiego pyłu z lakieru?
REKLAMA
Saharyjski pył nie stanowi rodzaju uporczywego zabrudzenia zalegającego na nadwoziu. Do jego usunięcia tak naprawdę wystarczy zatem już przepłukanie samochodu na myjni bezdotykowej. Lepiej jednak nie ograniczać się do czystej wody. Lepiej skorzystać również programu zawierającego szampon. Kierowca wyda kilka złotych więcej, ale skuteczniej pozbędzie się drobinek i nie będzie musiał obawiać się tego, że po wyschnięciu, na nadwoziu mimo wszystko pozostaną pomarańczowe lub żółte plamy.
Dobrym pomysłem jest także spłukanie pyłu wodą nawet w sytuacji, w której kierowca chciałby skorzystać z myjni automatycznej. Ta nie zawsze w sposób wystarczający traktuje konieczność wcześniejszego spłukania pomniejszych zanieczyszczeń z nadwozia.
Saharyjski pył to także zapchany filtr powietrza i przeciwpyłkowy
Pył jest też groźny dla filtrów w pojeździe. One w końcu zaciągają powietrze i filtrują je. Wyłapują m.in. drobinki piasku. Oczywiście przy obecnym natężeniu saharyjskiego pyłu raczej nie wiąże się on z ryzykiem zatkania filtra powietrza i przeciwpyłkowego. Jest go po prostu zbyt mało. Latem natężenie pyłu zawieszonego w powietrzu może być jednak większe. Wtedy warto będzie sprawdzić stan osadnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.