Co zrobić, gdy norma emisji spalin auta, nie zgadza się z normą wpisaną w CEPiK?
REKLAMA
REKLAMA
- Skąd wzięły się dane o normie emisji spalin w CEPiK?
- Jak sprawdzić, jaka norma emisji spalin pojawiła się w CEPiK?
- Czemu norma emisji spalin wpisana w CEPiK jest tak ważna?
- Jak zmienić normę emisji spalin wpisaną w CEPiK?
- Skąd wziąć dokumenty konieczne do zmiany normy emisji spalin w CEPiK?
W CEPiK w Centralnej Ewidencji Pojazdów przechowywane są najważniejsze dane techniczne pojazdów. Przez wiele lat na liście starszych pojazdów nie widniała jednak informacja dotycząca norm emisji spalin. Ministerstwo cyfryzacji postanowiło tę lukę "zasypać". To zostało dokonane na podstawie rozporządzenia z 11 sierpnia 2023 r. w sprawie katalogu danych gromadzonych CEP.
REKLAMA
Skąd wzięły się dane o normie emisji spalin w CEPiK?
Dopisanie norm emisji euro (NEE) do ewidencji pojazdów w CEPiK było ogromnym przedsięwzięciem. Dlatego operator bazy i ministerstwo cyfryzacji zdecydowali się na automatyzację procesu. Normy emisji spalin były automatycznie nadawane na podstawie trzech kryteriów. Adnotacji w CEP zapisanej na podstawie dowodu rejestracyjnego lub według roku produkcji. Schemat był następujący:
- rok produkcji od 1992 do 1995 – Euro 1,
- rok produkcji od 1996 do 1999 – Euro 2,
- rok produkcji od 2000 do 2004 – Euro 3,
- rok produkcji od 2005 do 2009 – Euro 4,
- rok produkcji od 2010 do 2015 – Euro 5,
- rok produkcji od 2016 – Euro 6.
Automatycznie przypisana norma emisji spalin samochodu nie przewiduje tego, że niektórzy producenci starali się wcześniej spełniać przyszłe normy. Zdarzało się zatem, że np. auto wyprodukowane w 2008 r. spełniało nie normę Euro 4, a normę Euro 5. CEPiK może jednak tego faktu nie uwzględniać.
Jak sprawdzić, jaka norma emisji spalin pojawiła się w CEPiK?
Sprawdzenie normy emisji spalin przypisanej do danego auta jest proste. Wystarczy otworzyć rządową stronę historiapojazdu.gov.pl. Po podaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji kierującemu pokaże się raport. Ten w sekcji dane techniczne, w części odnoszącej się do jednostki napędowej zawiera adnotację "norma euro". To tu wpisana jest klasa emisyjności.
Dostęp do tych danych mogą również uzyskać osoby korzystające z aplikacji mObywatel. Dane pojawiają się w sekcji odnoszącej się do posiadanych pojazdów.
Czemu norma emisji spalin wpisana w CEPiK jest tak ważna?
Dziś norma emisji spalin zapisana w CEPiK nie odgrywa żadnej roli. Już niedługo może się to jednak zmienić. 1 lipca 2024 r. w Warszawie prawdopodobnie wystartuje pierwsza w Polsce strefa czystego Transportu. O możliwości wjazdu do niej zadecyduje właśnie wpisana do CEPiK norma emisyjności pojazdu. Jeżeli okaże się, że kierowca ma auto z silnikiem diesla wyprodukowane w 2003 r., system automatycznie dopisał mu normę Euro 3. Ta nie pozwala na wjazd do strefy. Samochód de facto spełnia jednak normę Euro 4. To niestety nie będzie miało większego znaczenia do momentu zmiany tego wpisu...
Jak zmienić normę emisji spalin wpisaną w CEPiK?
Istnieje możliwość zmiany normy emisji spalin samochodu wpisanej do bazy CEPiK. Wystarczy udać się do wydziału komunikacji i złożyć w tej sprawie wniosek. Problem dotyczy tego, że inną normę, niż tą zapisaną w Centralnej Ewidencji Pojazdów, trzeba udowodnić. A do tego konieczne są dokumenty. Konkretne dokumenty. Urzędnik uwzględni jedynie świadectwo zgodności WE, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzja o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu lub świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu. Tylko te dokumenty będą honorowane.
Skąd wziąć dokumenty konieczne do zmiany normy emisji spalin w CEPiK?
Właściciel samochodu używanego prawie na pewno powyższych dokumentów posiadać nie będzie. Skąd je zatem wziąć? Mogą je wydać wyłącznie importerzy. Dlatego pierwsze kroki kierowca powinien skierować do dealera. Skuteczne może być też skierowanie pisma z prośbą do importera. Czasami dokumenty takie są wydawane odpłatnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.