REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

Miały być aż dwa podatki od aut spalinowych. Chyba ich jednak nie będzie. Rząd szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO
Miały być aż dwa podatki od aut spalinowych. Chyba ich jednak nie będzie. Rząd szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

Historia podatku od aut spalinowych w Polsce serią zwrotów akcji zaczyna powoli przypominać Modę na sukces. Dwa podatki zostały zadeklarowane w KPO. Poprzedni rząd widząc jednak reakcję kierowców, postanowił nabrać wody w usta. A to dopiero początek tej opowieści.

REKLAMA

Podatki od aut spalinowych miały być dwa. Pierwszy od 2025 r., drugi od 2026 r.

Pierwsze konkrety na temat podatku od aut spalinowych można było usłyszeć dopiero w wypowiedzi Krzysztofa Bolesty – wiceministra klimatu i środowiska. W rozmowie z Rzeczpospolitą powiedział, że nowy resort nad kształtem danin pracuje. Te zatem się pojawią. Na początku 2025 r. zadebiutuje podatek od zakupu samochodu spalinowego. W 2026 r. pojawi się jednak również podatek za używanie samochodu spalinowego. A na te wieści... kierowcy ponownie zakipieli ze złością. Naturalna reakcja? Jak najbardziej. Tyle że reakcja niepotrzebna. Teraz pojawia się kolejny zwrot akcji.

Rząd chce zmian w KPO. Rewizja programu ma wykasować podatek od aut spalinowych z kamieni milowych

REKLAMA

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na poważnie szykuje się do rewizji Krajowego Planu Odbudowy, który został złożony w UE przez rząd PiS-u. Ingerencja ma być naprawdę gruntowna. Jak informuje Rynek Infrastruktury, proponowane zmiany mają dotyczyć 11 spośród 55 reform oraz 22 spośród 56 inwestycji. Z punktu widzenia kierowców kluczowy będzie jeden punkt. Bo resort mówi o tym głośno, że chce rezygnacji z kamienia milowego zobowiązującego Polskę do wprowadzenia podatku od samochodów spalinowych.

Czemu MFiPR nie chce podatku od aut spalinowych? Taka danina stanowi poważny ciężar polityczny. A jest on tym bardziej uwierający, że stanowi tak naprawdę pułapkę nieświadomie założoną przez poprzedni rząd. Przy okazji negocjacji KPO, nowy rząd chce się tego punktu pozbyć.

Wykasowanie z KPO podatku od aut spalinowych to nie koniec planów motoryzacyjnych

Nowy rząd w ramach rewizji krajowego planu odbudowy chce zmiany jeszcze jednego kamienia milowego, który odnosi się do kwestii transportu. Chodzi o to, aby do 2030 r. wydłużone zostało wprowadzenie kryterium konieczności zakupu autobusów elektrycznych przez firmy organizujące transport zbiorowy w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy podatek od aut spalinowych zniknie z KPO? Kiedy odbędą się rozmowy w tej sprawie?

REKLAMA

Polska delegacja ma zamiar wybrać się do Brukseli na pierwsze rozmowy dotyczące rewizji KPO już w tym tygodniu. I sam fakt umówienia takiego spotkania może stanowić dla kierowców w Polsce dobrą informację. Daje światełko w tunelu, że UE jest otwarte na modernizację planu, a tym samym szanse na usunięcie zapisu mówiącego o podatkach od aut spalinowych w Polsce są naprawdę realne. Kierowcy śmiało mogą zatem trzymać kciuki za delegację Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konsultacje dotyczące zmiany zapisów krajowego planu odbudowy potrwają do połowy kwietnia. Tak przewiduje MFiPR. Wszystkie ustalenia natomiast powinny potrwać do końca wakacji. Od pomyślności tych rozmów zależy termin, w którym Polska złoży wniosek o wypłatę kolejnej transzy środków. Szybkie zamknięcie rozmów sprawi, że to stanie się możliwe jeszcze w sierpniu 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA