REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

Miały być aż dwa podatki od aut spalinowych. Chyba ich jednak nie będzie. Rząd szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO
Miały być aż dwa podatki od aut spalinowych. Chyba ich jednak nie będzie. Rząd szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

Historia podatku od aut spalinowych w Polsce serią zwrotów akcji zaczyna powoli przypominać Modę na sukces. Dwa podatki zostały zadeklarowane w KPO. Poprzedni rząd widząc jednak reakcję kierowców, postanowił nabrać wody w usta. A to dopiero początek tej opowieści.

REKLAMA

Podatki od aut spalinowych miały być dwa. Pierwszy od 2025 r., drugi od 2026 r.

Pierwsze konkrety na temat podatku od aut spalinowych można było usłyszeć dopiero w wypowiedzi Krzysztofa Bolesty – wiceministra klimatu i środowiska. W rozmowie z Rzeczpospolitą powiedział, że nowy resort nad kształtem danin pracuje. Te zatem się pojawią. Na początku 2025 r. zadebiutuje podatek od zakupu samochodu spalinowego. W 2026 r. pojawi się jednak również podatek za używanie samochodu spalinowego. A na te wieści... kierowcy ponownie zakipieli ze złością. Naturalna reakcja? Jak najbardziej. Tyle że reakcja niepotrzebna. Teraz pojawia się kolejny zwrot akcji.

Rząd chce zmian w KPO. Rewizja programu ma wykasować podatek od aut spalinowych z kamieni milowych

REKLAMA

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na poważnie szykuje się do rewizji Krajowego Planu Odbudowy, który został złożony w UE przez rząd PiS-u. Ingerencja ma być naprawdę gruntowna. Jak informuje Rynek Infrastruktury, proponowane zmiany mają dotyczyć 11 spośród 55 reform oraz 22 spośród 56 inwestycji. Z punktu widzenia kierowców kluczowy będzie jeden punkt. Bo resort mówi o tym głośno, że chce rezygnacji z kamienia milowego zobowiązującego Polskę do wprowadzenia podatku od samochodów spalinowych.

Czemu MFiPR nie chce podatku od aut spalinowych? Taka danina stanowi poważny ciężar polityczny. A jest on tym bardziej uwierający, że stanowi tak naprawdę pułapkę nieświadomie założoną przez poprzedni rząd. Przy okazji negocjacji KPO, nowy rząd chce się tego punktu pozbyć.

Wykasowanie z KPO podatku od aut spalinowych to nie koniec planów motoryzacyjnych

Nowy rząd w ramach rewizji krajowego planu odbudowy chce zmiany jeszcze jednego kamienia milowego, który odnosi się do kwestii transportu. Chodzi o to, aby do 2030 r. wydłużone zostało wprowadzenie kryterium konieczności zakupu autobusów elektrycznych przez firmy organizujące transport zbiorowy w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy podatek od aut spalinowych zniknie z KPO? Kiedy odbędą się rozmowy w tej sprawie?

REKLAMA

Polska delegacja ma zamiar wybrać się do Brukseli na pierwsze rozmowy dotyczące rewizji KPO już w tym tygodniu. I sam fakt umówienia takiego spotkania może stanowić dla kierowców w Polsce dobrą informację. Daje światełko w tunelu, że UE jest otwarte na modernizację planu, a tym samym szanse na usunięcie zapisu mówiącego o podatkach od aut spalinowych w Polsce są naprawdę realne. Kierowcy śmiało mogą zatem trzymać kciuki za delegację Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konsultacje dotyczące zmiany zapisów krajowego planu odbudowy potrwają do połowy kwietnia. Tak przewiduje MFiPR. Wszystkie ustalenia natomiast powinny potrwać do końca wakacji. Od pomyślności tych rozmów zależy termin, w którym Polska złoży wniosek o wypłatę kolejnej transzy środków. Szybkie zamknięcie rozmów sprawi, że to stanie się możliwe jeszcze w sierpniu 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA