REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Miały być aż dwa podatki od aut spalinowych. Chyba ich jednak nie będzie. Rząd szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO
Miały być aż dwa podatki od aut spalinowych. Chyba ich jednak nie będzie. Rząd szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

Historia podatku od aut spalinowych w Polsce serią zwrotów akcji zaczyna powoli przypominać Modę na sukces. Dwa podatki zostały zadeklarowane w KPO. Poprzedni rząd widząc jednak reakcję kierowców, postanowił nabrać wody w usta. A to dopiero początek tej opowieści.

REKLAMA

Podatki od aut spalinowych miały być dwa. Pierwszy od 2025 r., drugi od 2026 r.

Pierwsze konkrety na temat podatku od aut spalinowych można było usłyszeć dopiero w wypowiedzi Krzysztofa Bolesty – wiceministra klimatu i środowiska. W rozmowie z Rzeczpospolitą powiedział, że nowy resort nad kształtem danin pracuje. Te zatem się pojawią. Na początku 2025 r. zadebiutuje podatek od zakupu samochodu spalinowego. W 2026 r. pojawi się jednak również podatek za używanie samochodu spalinowego. A na te wieści... kierowcy ponownie zakipieli ze złością. Naturalna reakcja? Jak najbardziej. Tyle że reakcja niepotrzebna. Teraz pojawia się kolejny zwrot akcji.

Rząd chce zmian w KPO. Rewizja programu ma wykasować podatek od aut spalinowych z kamieni milowych

REKLAMA

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na poważnie szykuje się do rewizji Krajowego Planu Odbudowy, który został złożony w UE przez rząd PiS-u. Ingerencja ma być naprawdę gruntowna. Jak informuje Rynek Infrastruktury, proponowane zmiany mają dotyczyć 11 spośród 55 reform oraz 22 spośród 56 inwestycji. Z punktu widzenia kierowców kluczowy będzie jeden punkt. Bo resort mówi o tym głośno, że chce rezygnacji z kamienia milowego zobowiązującego Polskę do wprowadzenia podatku od samochodów spalinowych.

Czemu MFiPR nie chce podatku od aut spalinowych? Taka danina stanowi poważny ciężar polityczny. A jest on tym bardziej uwierający, że stanowi tak naprawdę pułapkę nieświadomie założoną przez poprzedni rząd. Przy okazji negocjacji KPO, nowy rząd chce się tego punktu pozbyć.

Wykasowanie z KPO podatku od aut spalinowych to nie koniec planów motoryzacyjnych

Nowy rząd w ramach rewizji krajowego planu odbudowy chce zmiany jeszcze jednego kamienia milowego, który odnosi się do kwestii transportu. Chodzi o to, aby do 2030 r. wydłużone zostało wprowadzenie kryterium konieczności zakupu autobusów elektrycznych przez firmy organizujące transport zbiorowy w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy podatek od aut spalinowych zniknie z KPO? Kiedy odbędą się rozmowy w tej sprawie?

REKLAMA

Polska delegacja ma zamiar wybrać się do Brukseli na pierwsze rozmowy dotyczące rewizji KPO już w tym tygodniu. I sam fakt umówienia takiego spotkania może stanowić dla kierowców w Polsce dobrą informację. Daje światełko w tunelu, że UE jest otwarte na modernizację planu, a tym samym szanse na usunięcie zapisu mówiącego o podatkach od aut spalinowych w Polsce są naprawdę realne. Kierowcy śmiało mogą zatem trzymać kciuki za delegację Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konsultacje dotyczące zmiany zapisów krajowego planu odbudowy potrwają do połowy kwietnia. Tak przewiduje MFiPR. Wszystkie ustalenia natomiast powinny potrwać do końca wakacji. Od pomyślności tych rozmów zależy termin, w którym Polska złoży wniosek o wypłatę kolejnej transzy środków. Szybkie zamknięcie rozmów sprawi, że to stanie się możliwe jeszcze w sierpniu 2024 r.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA