REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CEPiK

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Wielkie porządki w CEPiK. Te auta już niedługo skasują z bazy. Boisz się o swój samochód? Oto lista konkretnych modeli

Kierowcy starych samochodów boją się automatycznego wyrejestrowania z CEPiK. Na ile obawa jest realna? Kryteria kasowania pojazdów są jasno określone. Auto musi spełnić trzy wymogi, aby zniknęło z rządowej bazy w czerwcu 2024 r. Oto lista konkretnych modeli, które łapią się w wyrejestrowanie.

Co zrobić, gdy norma emisji spalin auta, nie zgadza się z normą wpisaną w CEPiK?

W zeszłym roku w CEPiK pojawiła się nowość. W bazie zaczęły być gromadzone informacje dotyczące norm emisji spalin samochodów. Oznaczenia Euro zostały jednak nadane z automatu. Co ma zrobić kierowca, w razie błędnego przypisania normy jego autu? I czemu ma to znaczenie?

REKLAMA

Strefa czystego transportu bez naklejki. Co to właściwie oznacza?

Naklejki znikną ze stref czystego transportu w Polsce? Nie do końca i nie zawsze. Pojawił się jednak system alternatywny. Ten będzie dokładniejszy i przede wszystkim wygodniejszy dla kierowców.

Koniec czarnych tablic rejestracyjnych? Wykasują z CEPiK rekordy archiwalne

Koniec czarnych tablic rejestracyjnych. Takim tytułem zapowiadana jest nowelizacja przepisów w zakresie kasowania "martwych dusz" z CEPiK. Czy przepisy rzeczywiście zlikwidują czarne tablice i jaki skutek mogą przynieść? Zastanówmy się nad tym.

Rejestracje samochodów w Polsce. 2022 r. z 13,5-proc. spadkiem

Rejestracje samochodów w Polsce w roku 2022 oznaczają liczbę dochodzącą do 1,1 mln. Wynik wydaje się dobry? A oznacza spadek o 13,5 proc.

Opłata na CEPiK, droższe OC. Co planuje rząd?

Opłata na CEPiK, droższe OC i koniec opłaty ewidencyjnej. To pojęcia, które zdominowały motoryzacyjne dyskusje w ostatnich dniach. O co tu chodzi?

REKLAMA

Opłata ewidencyjna zniknie? Rejestracja auta będzie tańsza!

Opłata ewidencyjna zniknie? Taki właśnie scenariusz zakłada projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Został skierowany do konsultacji.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu wreszcie możliwe!

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu? Przepisy w tej kwestii wreszcie wejdą w życie. Niestety nie będą miały takiego kształtu, jaki powinny mieć...

Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych?

Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych? To pytanie o tyle kluczowe, że kierowcy obecnie nie muszą wozić przy sobie dokumentów.

Rejestr kierowców: czyli co ubezpieczyciel widzi w CEPiK?

Ubezpieczyciele mają lepszy i darmowy dostęp do bazy CEP. Co dokładnie towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie dowiedzieć się o prowadzącym?

Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym?

Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym? W świetle pakietu deregulacyjnego termin może sięgnąć nawet... roku!

Aż o jedną czwartą mniej rejestracji pojazdów! Nowe dane CEPiK dla roku 2020

Pierwsze półrocze nie wygląda najlepiej dla rynku motoryzacyjnego. Polacy w tym czasie zarejestrowali ponad 722 tysiące pojazdów. To o niemal jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Powód? Ten może być tylko jeden - koronawirus!

Likwidacja karty pojazdu 2020. Czy projekt uda się wprowadzić?

Istnieje szansa na to, że hasło likwidacja karty pojazdu 2020 stanie się aktualne już za kilka miesięcy. Co poza oszczędnością blisko 80 złotych oznacza brak papierowego CV auta?

Historia pojazdu w CEPiK. Jak ją sprawdzić i co można się dowiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu jedynym źródłem informacji na temat auta używanego był… sprzedający. Dziś kierowcy mają ważne narzędzie, którym jest historia pojazdu w CEPiK.

Rząd przyjął ustawę o karach za cofanie liczników w autach

18 września Rada Ministrów przyjęła przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić proceder „przekręcania” liczników w używanych autach. Za cofanie liczników w pojazdach będzie grozić więzienie.

Co to jest CEPiK?

Co to jest CEPiK? To skrót od Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czemu taka ewidencja służy?

Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące prawa jazdy i CEPiK 2.0, w 2018 r.?

Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące prawa jazdy i CEPiK 2.0? Znamy nową datę. Przepisy, które miały wejść w życie w styczniu 2017 r. nie będą obowiązywały w przyszłym roku.

Zmiany dotyczące prawa jazdy nie wejdą w życie w 2017 roku?

Wszystko wskazuje na to, że nowy system CEPiK nie zostanie oddany do użytku 1 stycznia 2017 roku. A to oznacza, że i przepisy dotyczące prawa jazdy nie zostaną wdrożone w przyszłym roku.

CEPiK 2.0 znowu opóźniony!

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło problemy z wprowadzeniem systemu CEPIK 2.0. Jest już pewnym, że nie zostanie on wdrożony 1 stycznia 2017 roku jak zakładano. Czy i kiedy można się spodziewać w pełni działającej bazy CEPIK? Co ze zmianami dotyczącymi praw jazdy?

Rozbudowany CEPiK 2.0 od stycznia 2017 r.

To już oficjalne. Prezydent podpisał ustawę, według której rozbudowany system CEPiK 2.0 wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Celem planowanych zmian jest także budowa centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

Wdrożenie CEPiK 2.0 od stycznia 2017 r.?

Posłowie chcą przesunąć wdrożenie systemu CEPiK 2.0 z roku 2016, na 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, że od przyszłego roku kierowcy nie będą mogli m.in. sprawdzić stanu punktów karnych przez internet.

Samorządy chcą opóźnić wejście w życie systemu CEPIK 2.0

Samorządy obawiają się, że projekt CEPIK 2.0 nie jest dobrze przygotowany i w imieniu Związku Powiatów Polskich chcą by przepisy dotyczącej nowego systemu weszły w życie z półrocznym opóźnieniem.

Czy wejście w życie CEPIK 2.0 będzie opóźnione?

Związek Powiatów Polskich chce przesunięcia o 6 miesięcy wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPIK 2.0. Samorządy mają wątpliwości odnośnie poprawności przygotowania projektu, w myśl którego kierowcy będą mogli sprawdzić przez internet m.in. liczbę zgromadzonych punktów karnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że obawy są bezpodstawne.

Nowe usługi w bazie CEPiK

System CEPik uruchomił w czerwcu 2014 roku pierwsze usługi dostępne dla kierowców, a od 4 stycznia 2016 roku pojawią się kolejne. Wśród nich długo wyczekiwana możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych przez internet. To jednak nie koniec nowych funkcji bazy CEPiK.

Sprawdzenie liczby punktów karnych przez internet

Rząd przyjął projekt zmian m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dzięki którym kierowcy będą mogli sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie poprzez internet.

CEPiK 2.0 czyli nowe funkcje systemu

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców przejdzie kolejne przeobrażenia. Pojawią się nowe funkcje i zakres jego możliwości zostanie wyraźnie rozszerzony.

System CEPiK ma błędy?

Dzięki dostępowi online do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), każdy będzie mógł sprawdzić historię pojazdu. Niestety aktualnie baza danych zawiera błędy, jakie?

Mandat zza granicy trafi do Polski - CEPiK dostosowany

Popełnienie wykroczenia poza granicą swojego kraju zostanie ukarane. MSW dostosowało CEPiK do automatycznej wymiany danych z innymi krajami UE.

REKLAMA