REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkie porządki w CEPiK. Te auta już niedługo skasują z bazy. Boisz się o swój samochód? Oto lista konkretnych modeli

Wielkie porządki w CEPiK. Te auta już niedługo skasują z bazy. Boisz się o swój samochód? Oto lista konkretnych modeli
Wielkie porządki w CEPiK. Te auta już niedługo skasują z bazy. Boisz się o swój samochód? Oto lista konkretnych modeli
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy starych samochodów boją się automatycznego wyrejestrowania z CEPiK. Na ile obawa jest realna? Kryteria kasowania pojazdów są jasno określone. Auto musi spełnić trzy wymogi, aby zniknęło z rządowej bazy w czerwcu 2024 r. Oto lista konkretnych modeli, które łapią się w wyrejestrowanie.

Centralna Ewidencja Pojazdów jest mocno przerośnięta. Według różnych szacunków może się w niej znajdować nawet kilka milionów tzw. martwych dusz. Czym one są? To auta, które zostały dawno wycofane z eksploatacji i nie jeżdżą po drogach, choć do tej pory nikt nie wyrejestrował. Jedynie statystycznie zawyżają średnią wieku samochodów w naszym kraju.

REKLAMA

Te samochody zostaną automatycznie wyrejestrowane z CEPiK

10 czerwca 2024 roku wygasną decyzje o rejestracji części starych pojazdów w CEPiK. To oznacza, że auta te automatycznie przejdą w stan wyrejestrowania. Nie będzie możliwości ich dalszej eksploatacji. Warto jednak pamiętać o tym, że samochody nie będą kasowane na chybił trafił. Aby auto zakwalifikowało się do automatycznego wyrejestrowania, najpierw musi spełnić kilka kryteriów. System będzie wygaszał rejestrację w przypadku pojazdów, które jednocześnie spełnią trzy przesłanki:

  • zostały zarejestrowane przed 14 marca 2005 r.,
  • nie posiadają ważnego przeglądu,
  • nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC od co najmniej 10 lat (licząc od dnia 10 czerwca 2024 roku).

Lista modeli, które mogą podlegać automatycznemu wyrejestrowaniu

Jednym z kryteriów automatycznego wyrejestrowania z CEPiK jest data pierwszej rejestracji ustalona na 2005 r. To oznacza, że w ramach procedury, która niedługo się rozpocznie, z bazy potencjalnie zniknąć mogą ukochane modele Polaków na rynku wtórnym. W to kryterium łapie się m.in.:

  • Volkswagen Passat B5,
  • Volkswagen Golf III, IV i V,
  • Seat Leon I,
  • Audi A3 I,
  • Ford Focus I i II,
  • Honda Civic VII,
  • Opel Astra do III generacji,
  • Toyota Corolla E12,
  • Audi A4 B5 i B6,
  • BMW serii 3 E46,
  • Mercedes klasy C W203,
  • Opel Vectra C,
  • BMW serii 5 E60,
  • Skoda Octavia II,
  • Opel Corsa C,
  • Audi A6 C5 i C6,
  • Fiat Panda II.

Jakie stare samochody nie znikną z CEPiK w czerwcu 2024 r.?

Z bazy CEPiK w czerwcu 2024 r. nie znikną te samochody, które, choć zostały zarejestrowane przed 14 marca 2005 r., mają ważne badanie techniczne i polisę OC. To wskazuje bowiem na to, że są cały czas eksploatowane. Nie zasilają zatem puli tzw. martwych dusz. W przypadku takich aut kierowcy nie muszą się obawiać automatycznego wyrejestrowania.

Czy Twój samochód również zostanie automatycznie wyrejestrowany?

REKLAMA

Kierowcy mocno boją się tego, że system automatycznie wyrejestruje ich samochód, a oni przekonają się o tym... podczas kontroli drogowej. W efekcie dostaną astronomiczny mandat nie ze swojej winy. Taka sytuacja możliwa jednak nie jest. Decydują o tym powyższe kryteria.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo wszystko samorządy postanowiły reagować na obawy kierowców. Jak donosi serwis wyborkierowcow.pl, Starostwo Powiatowe w Kielcach umieściło szczegółową listę pojazdów, których decyzje o rejestracji wygasną z dniem 10 czerwca 2024 roku. Skutek? Kierowca może zajrzeć do spisu i sprawdzić, czy jego auto jest zagrożone. Podobnie z czasem mogą postępować także i inne starostwa.

Jak sprawdzić, czy auto zostanie wyrejestrowane?

Nie ma systemowego rozwiązania w tym zakresie. Mimo wszystko jest pewien sposób, który mogą zastosować kierowcy. Jeżeli obawiają się automatycznego wyrejestrowania swojego samochodu z CEPiK, mogą po prostu udać się do najbliższego wydziału komunikacji z dokumentem tożsamości i dokumentami pojazdu. Podczas wizyty mogą zapytać urzędnika o to, czy ich samochód może być objęty kasowaniem z bazy. Udzielona w ten sposób odpowiedź – nawet ustnie – powinna być wiążąca.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA