REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?
Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

Paliwa dzielą się nie tylko na olej napędowy, benzynę i LPG. Co więcej, benzyna może być nie tylko 95- lub 98-oktanowa. Wariantów paliw jest więcej. A stary typ właśnie powoli wraca na stacje w całym kraju. Warto zatem dowiedzieć się co to tak właściwie oznacza dla kierowców.

REKLAMA

Na stacje wraca stary typ paliwa, czyli jaki?

W tym materiale będziemy rozmawiać o typie paliwa, ale typie zimowym lub letnim. Okres użytkowania paliwa zimowego właśnie się kończy. To zaczęło być wycofywane ze stacji od końca lutego. 1 marca pojawił się tzw. typ przejściowy, a 1 maja pojawi się paliwo letnie.

Paliwa sprzedawane na stacjach paliwowych w Polsce są paliwami letnimi od 1 maja do 30 września, przejściowymi od 1 marca do 30 kwietnia i od 1 do 31 października lub zimowymi od 1 listopada do ostatniego dnia lutego.

Jaka jest różnica między paliwem zimowym, letnim a przejściowym?

Różnice dotyczące paliw letnich, przejściowych i zimowych odnoszą się do ich wytrzymałości temperaturowej. Bez względu na warunki pogodowe nadal muszą pozwalać na rozruch silnika. W praktyce i w przypadku oleju napędowego odnosi się to np. do zawartości węglowodorów parafinowych. Im mniej ich jest, tym niższa okazuje się temperatura blokady zimnego filtra. W przypadku benzyny różnice rozbijają się o tzw. prężność par, a LPG zawartość gazu lotnego, czyli propanu.

Czy paliwo letnie odnosi się do oznaczenia E10?

Parametry decydujące o tym, że dane paliwo jest paliwem zimowym czy letnim, nie odnoszą się w żaden sposób do normy E10. To oznacza mniej więcej tyle, że nawet powrót starego paliwa (a więc w tym przypadku letniego), nie ma żadnego wpływu na udział biokomponentów. Ten nadal musi wynosić 10 proc. w przypadku benzyny Pb 95. Tu nic się nie zmienia. Tak samo, jak benzyna Pb 98 nadal będzie spełniała normę E5.

Czy kierowcy muszą się bać paliwa E10?

Kierowcy nie muszą się bać benzyny E10. A decyduje o tym kilka powodów. Po pierwsze dlatego, że jest ona szkodliwa w mocno ograniczonej ilości jednostek napędowych. Dotyczy to przede wszystkim mocno przestarzałych silników. Większość wyprodukowanych po 2000 r. jest przystosowana do tego paliwa. Po drugie negatywne skutki daje dopiero długotrwałe stosowanie E10 w silnikach, które nie są do tego paliwa dostosowane. Po trzecie nawet jeżeli profilaktycznie kierowca nie chce stosować paliwa E10 w aucie, zawsze może wybrać droższe paliwo Pb 98 o normie E5, które nadal jest dostępne na stacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy paliwo przejściowe lub letnie jest droższe?

Jeżeli któryś z typów paliwa będzie oznaczać wzrost cen na stacjach paliwowych, to z pewnością przejście na paliwo zimowe. Odwrotna tendencja, z którą mamy do czynienia dziś, może zatem wpłynąć na delikatny spadek cen. I należy tu wyraźnie podkreślić słowo "delikatny". Bo pojawi się raczej symboliczna korekta, która tak naprawdę może nie być wcale widoczna na początku marca. Powód? Jesteśmy raczej w okresie zwyżkowym. I wyraźnie mówią o tym dane. Cena benzyny Pb 95 w kolejnym tygodniu może wzrosnąć nawet o 8 groszy. Diesel stanie się droższy o jakieś 4 gorsze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA