REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące prawa jazdy nie wejdą w życie w 2017 roku?

Nauka jazdy Fot. Fotolia
Nauka jazdy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że nowy system CEPiK nie zostanie oddany do użytku 1 stycznia 2017 roku. A to oznacza, że i przepisy dotyczące prawa jazdy nie zostaną wdrożone w przyszłym roku.

Zmiany dotyczące prawa jazdy i kierowców opóźnione?

REKLAMA

Pod koniec 2015 roku polskie szkoły nauki jazdy przeżywały niesamowite oblężenie w związku z planowanymi zmianami w zakresie nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Polacy będąc nimi wyraźnie przestraszeni, ruszyli szturmem na ośrodki kształcenia kierowców i robili co mogli, aby ukończyć kursy i zadać egzaminy w WORD przed końcem 2015 roku. Jak się okazało, na próżnie.

REKLAMA

Aby nowe przepisy dotyczące prawa jazdy i kierowców weszły w życie o czasie, niezbędne było uruchomienie sytemu CEPiK 2.0. To on miał być odpowiedzialny za zbieranie wszelkich informacji o kierowcach, na podstawie których byli oni by rozliczani w chwili popełnienia danego wykroczenia. Na skutek poważnych zaniedbań ze strony poprzednień ekipy rządzącej (rząd koalicyjny PO-PSL przyp. red.) udało się zrealizować jedynie 2 z 27 rozporządzeń niezbędnych do wprowadzenia systemu! Z tego powodu termin wprowadzenia zmian w zakresie nabywania praw jazdy został przesunięty na 1 stycznia 2017 roku. Jak się okazało, w przyszłym roku także nie ma szans na uruchomienie bazy danych CEPiK 2.0.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2018 r. - wszystkie zmiany

Choć Ministerstwo Cyfryzacji podlegające nowej ekipie rządzącej przygotowało już niezbędne rozporządzenia, to jednak zostało poproszone o nie wprowadzanie jeszcze nowego CEPiKU. Istnieje uzasadniona obawa, że nie wszystko zostało w nim należycie sprawdzone i system musi zostać poddany dokładnej kontroli. W związku z tym jest już pewne, że nie zostanie od uruchomiony 1 stycznia 2017 roku.  Nie ma także informacji jakoby miało to nastąpić nawet w 2018 roku.

Okres próbny częściowo już działa!

W rezultacie nowe przepisy dotyczące kierowców oraz nabywania prawa jazdy nie wejdą w życie. O jakich zmianach mowa? Kandydaci na kierowców najbardziej obawiają się m.in. okresu próbnego , w ramach którego świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł przez pierwsze 24 miesiące m.in. przekraczać prędkości 80 km/h poza terenem zabudowanym i 120 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Jeśli popełni dwa wykroczenia w tym czasie okres próbny rozszerzony zostanie o kolejne dwa lata! Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że w pewnej części przepis o okresie próbnym i tak już działa. Okazuje się, że starosta może wydać decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, w razie stwierdzenia (na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć), że kierujący pojazdem silnikowym w okresie 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy popełnił:

a)  przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,

b)  trzy wykroczenia (określone w art. 86 § 1 lub 2, art. 87 § 1, art. 92a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy - Kodeks wykroczeń).

Decyzja o cofnięciu uprawnienia jest wydawana na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji. Osoba, której będą cofnięte uprawnienia w tym trybie, musi odbyć ponownie kurs w szkole nauki jazdy i zdać egzamin w WORD – tak jakby po raz pierwszy ubiegała się o prawo jazdy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:  Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

REKLAMA

Oprócz tego nowy przepisy nakładają na nowego kierowcę obowiązek wzięcia udziału w płatnych  szkoleniach teoretycznych pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień. Kurs ma trwać 2 godziny i ma być przeprowadzany w WORD. Oprócz tego będzie on musiał wziąć udział w szkoleniu praktycznym przeprowadzanym w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (1 godzina, płatna).

Okres próbny będzie nakładał na kierowcę także zakaz pracy zawodowej w okresie pierwszych 8 miesięcy od daty uzyskania uprawnień oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

 Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Trudno to ocenić. Wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do ministerstwa, jednak na chwilę obecną nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi. Sprawa jest w toku, dlatego zachęcamy do jej śledzenia na naszym profilu facebookwym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    REKLAMA

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA