Prawo Jazdy 2018 r. - wszystkie zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Prawo Jazdy 2018 r. – nowe obowiązki i obostrzenia dla młodych kierowców
Osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 r. będą objęte nowelizacją przepisów. Co się zmieni?
REKLAMA
Przede wszystkim przez 24 miesiące od daty wydania uprawnień będzie ich obowiązywał okres próbny. Przez ten czas będą się musieli bardziej pilnować i przez kilka miesięcy przestrzegać zaostrzonych przepisów. Przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania prawa jazdy nie będą mogli jeździć z wyższą prędkością niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza terenem zabudowanym. Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych będzie ich obowiązywał limit prędkości 100 km/h.
Zobacz też: Okres próbny dla młodych kierowców – część przepisów już obowiązuje w 2016 r.!
Zobacz też: Taryfikator mandatów 2018 r.
Jednak to nie wszystko. W całym okresie próbnym (przez 24 miesiące) kierowcy będą mogli popełnić co najwyżej dwa wykroczenia. A i tak, Starosta będzie mógł wydać decyzję o wydłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata, w przypadku gdy kierowca w ciągu pierwszych 24 miesięcy od zdobycia uprawnień popełni dwa wykroczenia drogowe. Jeżeli w tym okresie popełni trzy wykroczenia drogowe lub przestępstwo drogowe, wtedy starosta cofnie uprawnienia do kierowania pojazdem.
Zobacz też: Prawo jazdy 2016 - okres próbny - dopuszczalna prędkość
Zobacz też: Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące prawa jazdy i CEPiK 2.0?
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów odnośnie prawa jazdy, kierowcy będą mieli nowe obowiązki.
Przez pierwsze osiem miesięcy będą musieli jeździć z naklejonym na szybę zielonym liściem (przepis obowiązujący już od 2016 r.). Ponadto, przejdą obowiązkowe szkolenia, za które zapłacą. Między 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień, każdy kierowca będzie musiał przejść 2 godzinny kurs teoretyczny (m.in. z zakresu problematyki wypadków drogowych) w WORD. Według nieoficjalnych informacji będzie on kosztował 100 zł.
Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
REKLAMA
Oprócz tego, w tym samym okresie (między 4 a 8 miesiącem od daty odebrania prawa jazdy) kierowcy będą musieli przejść szkolenie praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (m.in. z zakresy wyprowadzania auta z poślizgu). Praktyczny kurs potrwa tylko godzinę i według spekulacji będzie kosztował 200 zł.
Oprócz tego przez pierwsze osiem miesięcy po odebraniu prawa jazdy, kierowcy nie będą mogli pracować zawodowo jako kierowcy ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.
Zobacz: e-wydanie Dziennik Gazeta Prawna
Zobacz też: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Prawo jazdy 2018 r. – zmiany nie tylko dla nowicjuszy
Nowe przepisy, które wejdą w życie 4 czerwca 2018 r. odnoszą się również do kierowców z wieloletnim stażem.
Przede wszystkim zmienią się zasady dotyczące odebrania prawa jazdy po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych. Ich limit się nie zmieni, ale po jego przekroczeniu, kierowca nie będzie kierowany na powtórny egzamin.
Pirat drogowy, który przekroczy liczbę dopuszczalnych punktów karnych zostanie skierowany na 28 godzinny kurs reedukacyjny. Będzie również zmuszony do uzyskania stosownego zaświadczenia od psychologa.
Jeżeli wypełni dwa powyższe wymogi, nie straci uprawnień do kierowania pojazdami ale na 5 lat trafi pod kuratelę starosty. Jeżeli w ciągu tego okresu ponownie przekroczy dozwolony limit punktów karnych, uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte i trzeba będzie ponownie zdać egzamin.
Zobacz też: Taryfikator mandatów 2016
Prawo jazdy 2018 r. - okres próbny także dla doświadczonych kierowców
Jednak to nie wszystko. Warto zdawać sobie sprawę, że okres próbny i wszelkie towarzyszące mu obostrzenia będę obowiązywały wszystkich kierowców, którzy po 4 czerwca 2018 r. odbiorą prawo jazdy. Również tych, którzy stracili uprawnienia, a prawo jazdy mieli wcześniej przez wiele lat.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.