REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Tomasz Korniejew
Okres próbny dla młodych kierowców – część przepisów już obowiązuje!
Okres próbny dla młodych kierowców – część przepisów już obowiązuje!

REKLAMA

REKLAMA

Okres próbny dla kierowców już częściowo obowiązuje. Od stycznia 2017 r. mają obowiązywać zaostrzone restrykcje w okresie próbnym dla nowo upieczonych kierowców. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że część zaostrzonych przepisów odnoszących się do okresu próbnego weszła w życie 18 maja 2015 r. Za co świeżo upieczeni kierowcy mogą już w 2016 r. stracić prawo jazdy?

Okres próbny dla młodych kierowców

Od co najmniej czterech miesięcy wiadomo, że 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie obostrzone przepisy dotyczące okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców. Przez 24 miesiące od daty odebrania prawa jazdy młodzi kierowcy m.in. nie będą mogli popełnić więcej niż dwa wykroczenia drogowe, a przez pierwsze osiem miesięcy będą musieli przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości. Np. na drogach szybkiego ruchu nie będą się mogli poruszać z prędkością wyższą niż 100 km/h. Co ciekawe okres próbny i związane z nim restrykcje będą dotyczyły także kierowców z wieloletnim stażem, ale którzy stracą prawo jazdy i będą musieli powtórnie zdawać egzaminy. Więcej na temat zmian dotyczących prawa jazdy w 2017 r. piszemy tutaj:

REKLAMA

Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Okres próbny dla młodych kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że część zaostrzonych przepisów odnoszących się do najmłodszych stażem kierowców weszło w życie 18 maja 2015 r. Okazuje się, że absolwenci szkół jazdy, którzy odebrali uprawnienia do kierowania pojazdami mogą bardzo łatwo stracić prawo jazdy już dziś.

Zobacz też: Prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2016 r.

REKLAMA

Jak poinformowała nas Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - „Wejście w życie przepisów ustawy o kierujących pojazdami,  prowadzających m.in. okres próbny dla młodych kierowców było pierwotnie planowane na 4 stycznia 2016 r. Sprawna realizacja tych przepisów jest jednak uzależniona od wdrożenia systemu CEPIK 2.0. System ten został przewidziany jako jedyna ewidencja danych służąca do obsługi interesantów w sprawach związanych z rejestracją pojazdów i uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami. Proces przygotowujący wdrożenie systemu CEPiK 2.0 nie został zakończony, stąd decyzja o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów ustawy o kierujących pojazdami, wprowadzających m.in. okres próbny dla młodych kierowców.” 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Niemniej jeden z przepisów wchodzących w zakres rozwiązań wprowadzających okres próbny obowiązuje już od 18 maja 2015 r. (art. 140 ust. 1 pkt 3a ustawy – Prawo o ruchu drogowym).

Zgodnie z nim, Starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, w razie stwierdzenia (na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć), że kierujący pojazdem silnikowym w okresie 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy popełnił:

a)  przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,

b)  trzy wykroczenia (określone w art. 86 § 1 lub 2, art. 87 § 1, art. 92a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy - Kodeks wykroczeń). 

Decyzja o cofnięciu uprawnienia jest wydawana na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji. Osoba, której będą cofnięte uprawnienia w tym trybie, musi odbyć ponownie kurs w szkole nauki jazdy i zdać egzamin w WORD – tak jakby po raz pierwszy ubiegała się o prawo jazdy."

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.

Podsumowując, w myśl wspomnianych przez Panią Rzecznik przepisów każdy, kto posiada prawo jazdy krócej niż 24 miesiące może je stracić gdy:

  • popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. sprowadzenie bezpośredniego ryzyka katastrofy, spowodowanie wypadku w komunikacji, dopuszczenie do ruchu niebezpiecznego pojazdu)
  • popełnił w sumie trzy wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń:

- przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 30 km/h

- spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

- prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka

- nie zachował ostrożności podczas korzystania z dróg wewnętrznych

Zobacz też: Mandat na drodze wewnętrznej 2016

Istotne jest, że wspomniane przestępstwa muszą być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, a wykroczenia przyjętym mandatem co do którego nie jest prowadzona procedura odwoławcza.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

REKLAMA

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA