REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy policjant może dać pouczenie?

Tomasz Korniejew
Kiedy policjant może dać pouczenie?
Kiedy policjant może dać pouczenie?
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy policjanci ruchu drogowego mogą dać pouczenie kierowcy? Czy zawsze muszą karać zmotoryzowanych mandatami? Zazwyczaj tak się tłumaczą wypisując kosztowny druk. Ale w myśl obowiązujących przepisów funkcjonariusze mogą stosować pouczenia jako środek oddziaływania wychowawczego kiedy uznają to za stosowne.

Czy policjanci mają obowiązek wystawienia mandatu, czy mogą dać tzw. pouczenie?

Większości kierowców, którzy zostali przyłapani na niewielkim przekroczeniu prędkości zdarzyło się usłyszeć od wypisującego mandat policjanta, że nie może zastosować tzw. pouczenia względem niesfornego kierowcy, a jest zmuszony wypisać nawet na niewielką kwotę, ale jednak - mandat karny.

REKLAMA

Tymczasem okazuje się, że zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy mają spore pole do interpretacji, które wykroczenie i popełnione w jakich okolicznościach kwalifikuje kierowcę do ukarania mandatem, a które do zastosowania pouczenia jako środka oddziaływania wychowawczego.

Zobacz też: Taryfikator mandatów 2016

Kiedy kierowcy należy się mandat?

Oczywiście w przypadku rażącego naruszenia przepisów wynikającego z brawury, bezmyślności, czy chamstwa kierowców, niemoralnym byłoby oczekiwanie od stróża prawa zastosowania względem łamiącego przepisy jedynie pouczenia.

Bezdyskusyjnie mandatem powinny skutkować wszelkiego rodzaju zachowania zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego, zachowania kierowców przyczyniające się do blokowania ruchu na drogach o dużym natężeniu, czy sprzyjające powstawaniu zatorów. Na przykład blokowanie skrzyżowań poprzez wjazd na nie w przypadku gdy nie jest możliwe jego opuszczenie, a nawet tak powszechne na polskich drogach utrudnianie zmiany pasa innym uczestnikom ruchu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Aktualny taryfikator punktów karnych 2016 r.

W jakiej sytuacji policjant może dać pouczenie?

Jest jednak druga strona medalu. Nie można się oprzeć wrażeniu, że w niektórych przypadkach, stróże prawa i porządku publicznego zbyt pochopnie karzą kierowców mandatami.

Pomijając niewielkie przekroczenia prędkości na drogach o znikomym ruchu, w ostatnich latach daje się zauważyć wątpliwy moralnie proceder przypominający ściąganie myta za przejazd.

Ma on zazwyczaj zastosowanie w dużych ośrodkach miejskich, w miejscach o ograniczonych strefach ruchu. Zdarza się, że informacje o ulicach po których mogą się poruszać np. tylko mieszkańcy, pojazdy komunikacji miejskiej, czy taksówki, są ustawione kilka skrzyżowań wcześniej. A znaki informacyjne zawierają kilkanaście linijek tekstu którego odczytanie przez kierowcę prowadzącego pojazd jest praktycznie niemożliwe. W efekcie odwiedzający miasto turyści nagminnie i nieświadomie łamią zakaz wjazdu do strefy. Służby miejskie najczęściej o tym wiedzą. Ale nie zmieniają oznakowania tak, by było bardziej czytelne. Nie ustawiają przed wjazdem do strefy ograniczonego ruchu patrolu np. straży miejskiej, który by prewencyjnie informował kierowców samochodów z obcymi rejestracjami, że dalej nie mogą wjechać. Zapewne z troski o utrzymanie porządku, zmniejszonego natężenia ruchu na wybranych ulicach i czystości powietrza na określonym terenie, zazwyczaj władze miasta ustawiają patrol straży miejskiej już wewnątrz strefy. A tam mundurowi z przykrością informują turystów o złamaniu przepisu i wlepiają mandat.

Zobacz też: Mandat na drodze wewnętrznej 2016

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że w takim i podobnych przypadkach adekwatną reakcją stróżów prawa jest zastosowanie pouczenia jako środka oddziaływania wychowawczego.

Policjanci i strażnicy miejscy zazwyczaj z łatwością sięgają po bloczki mandatowe. Pamiętajmy jednak, że stróże prawa nie mają obowiązku bezwzględnego wymierzania kar finansowych kierowcom. W sytuacjach, w których przewinienie jest stosunkowo nieduże i występują okoliczności łagodzące, warto przypomnieć mundurowym o możliwości zastosowania pouczenia.

Podstawa prawna: Art. 41 ustawy z 20 maja 1971 r.– Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2010 r. nr 46, poz. 275 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA