Nowe zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowe zdjęcie do prawa jazdy 2016 – koniec z lewym profilem
Wciąż mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że od 25 lutego 2016 r. obowiązują nowe wytyczne w kwestii wykonywania zdjęć do prawa jazdy. Dotychczas na fotografii musiał zostać uwieczniony lewy profil. Jak jest obecnie?
REKLAMA
Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany
Nowe zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.
W § 5 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami czytamy, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy powinna we właściwym organie złożyć: „kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;”
Wynika z tego jasno, że zgodnie z nowymi zasadami należy dostarczyć zdjęcie z wizerunkiem frontalnym, a nie profilowym.
Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?
Nowe zdjęcie do prawa jazdy 2016 – kiedy je zrobić, czy można dostarczyć starszą fotografię?
Zgodnie z wspomnianym rozporządzeniem, fotografia, cyt. ”powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;”
Zobacz też: Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Nowe zdjęcie do prawa jazdy 2016 – czy można dostarczyć zdjęcie w okularach?
W myśl rozporządzenia osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku mogą dostarczyć fotografię przedstawiającą ich wizerunek w okularach z ciemnymi szkłami, ale muszą załączyć orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła lat 16. Orzeczenie musi być wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.4).
Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?
Czy można dostarczyć zdjęcie w nakryciu głowy?
Przepisy dopuszczają dostarczenie fotografii, na której jest uwieczniony wizerunek w nakryciu głowy. Jak czytamy w rozporządzeniu: „osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej;”
Zobacz też: Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku
Zdjęcie do prawa jazdy można dostarczyć na zewnętrznym nośniku w formie cyfrowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.