Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejsze zmiany dla kierowców w 2017 r.
Zmiany w przepisach dot. praw jazdy
REKLAMA
Okres próbny dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy i ponownie wyrobili sobie uprawnienia do prowadzenia pojazdów, okres próbny dla młodych kierowców (część przepisów już obowiązuje: Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje! ), czy sprawdzanie stanu punktów karnych przez internet to tylko część planowanych zmian, które miały wejść w życie od stycznia 2017 r. Termin ich wprowadzenia jest przesuwany regularnie od 2013 r. Wszystko wskazuje na to, że tym razem również zostanie przesunięty.
Więcej na tema zmian w przepisach dot praw jazdy pisaliśmy tutaj: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany
Zmiany w taryfikatorze punktów karnych
Zgodnie z zapowiedziami MSWiA od stycznia 2017 r. mają zostać wprowadzone zmiany w taryfikatorze punktów karnych. Zostaną wprowadzone sankcje punktowe za przewinienia, za które dotąd nie były przyznawane punkty karne, np. 5 punktów karnych będzie groziło kierowcom za jazdę po chodniku, czy za wyprzedzanie z niewłaściwej strony.
Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj: Zmiany w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.?
Koniec z unikaniem kar na podstawie przedawnień
Od przyszłego roku kierowcy praktycznie nie będą mieli szans na uniknięcie mandatu z powodu przedawnienia. Nowelizacja przepisów zakłada, że mandat się przedawni dopiero po dwóch latach, licząc od zakończenia 12 miesiąca od czasu popełnienia wykroczenia.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Najnowszy projekt wprowadzenia ostrzejszych kar dla kierowców
Ostrzejsze kary za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów
Z 4 do 5 lat wzrośnie potencjalna kara dla kierowców, którzy mimo sądowego zakazu zostaną przyłapani na prowadzeniu pojazdu. Będą odpowiadać za przestępstwo z art. 244 k.k. – niezastosowanie się do sądowego zakazu.
Ostrzejsze kary za spowodowanie wypadku po pijanemu - minimum dwa lata więzienia
Pijani kierowcy (lub będący pod wpływem środków odurzających), którzy spowodują wypadek w wyniku ktoś poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pójdą do więzienia na minimum dwa lata.
50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę
To zmiana, której wejście jest planowane od 2018 r. Projekt zakłada zlikwidowanie przepisu podnoszącego ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 60 km/h w godzinach od 23:00 do 5:00.
Zobacz też: Projekt nowelizacji ustawy – 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę?
Ucieczka przed pościgiem będzie przestępstwem
Od przyszłego roku ucieczka przed pościgiem prowadzonym przez funkcjonariusza organu uprawnionego do kontroli ruchu drogowego będzie przestępstwem. Dodatkowo uciekinierowi będzie groziło 5 lat pobytu w więzieniu. Co więcej dostanie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Warto zaznaczyć, że samo niezatrzymanie się do kontroli np. policyjnej wciąż będzie wykroczeniem. Przestępstwem będzie dopiero ucieczka przed pościgiem.
Sędziowie będą mieli dostęp do danych o wykroczeniach kierowców
Według proponowanej nowelizacji, w sprawach o przestępstwa w ruchu lądowym, sądy mają mieć dostęp do informacji m.in. z centralnej ewidencji kierowców o tym, czy kierowca jest karany mandatami, czy miał zatrzymywane prawo jazdy etc. Teraz nie mają dostępu do takich danych. Działanie ma na celu zmianę sytuacji, w której sędzia nie wie że ma do czynienia z kierowcą, który notorycznie łamie przepisy.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj
Hulajnogą tylko po ścieżce rowerowej?
REKLAMA
Najprawdopodobniej od 2018 r. pojawi się w prawie określenie urządzenie transportu osobistego. W myśl przepisów będzie to pojazd napędzany siłą mięśni lub napędem elektrycznym o szerokości do 0,9 m (w ruchu), którego konstrukcja ogranicza prędkość maksymalna do 25 km/h. Jak łatwo wywnioskować urządzeniami transportu osobistego staną się hulajnogi, wszelkiego rodzaju deskorolki oraz rolki.
Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów osoby korzystające z urządzeń transportu osobistego będą mogły poruszać się po chodniku o szerokości co najmniej 2,5 m i tylko w przypadku poruszania się z prędkością równą prędkości z jaką poruszają się piesi. Gdy chodnik będzie węższy lub gdy osoba na rolkach lub hulajnodze będzie jechała szybciej niż poruszają się piesi będzie miała obowiązek korzystania ze ścieżki rowerowej.
Obowiązkowa jazda na suwak od 2018 r.
Także od 2018 r. zostanie wprowadzony znak nakazujący w miejscach zwężeń jazdę na tzw. suwak. Taki sposób jazdy w przypadku gdy droga zmienia się z dwupasmowej w jednopasmową znacznie upłynnia ruch.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.