REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.

Tomasz Korniejew
Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.
Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od jakiegoś czasu w mediach pojawia się sporo informacji na temat planowanych zmian w prawie dotyczącym kierowców. Czy czekają nas zmiany przepisów i zmiany w taryfikatorze punktów karnych? Które zmiany planowane są na 2017, a które na 2018 r.?

Najważniejsze zmiany dla kierowców w 2017 r.

Zmiany w przepisach dot. praw jazdy

REKLAMA

Okres próbny dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy i ponownie wyrobili sobie uprawnienia do prowadzenia pojazdów, okres próbny dla młodych kierowców (część przepisów już obowiązuje: Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje! ), czy sprawdzanie stanu punktów karnych przez internet to tylko część planowanych zmian, które miały wejść w życie od stycznia 2017 r. Termin ich wprowadzenia jest przesuwany regularnie od 2013 r. Wszystko wskazuje na to, że tym razem również zostanie przesunięty.

Więcej na tema zmian w przepisach dot praw jazdy pisaliśmy tutaj: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Zgodnie z zapowiedziami MSWiA od stycznia 2017 r. mają zostać wprowadzone zmiany w taryfikatorze punktów karnych. Zostaną wprowadzone sankcje punktowe za przewinienia, za które dotąd nie były przyznawane punkty karne, np. 5 punktów karnych będzie groziło kierowcom za jazdę po chodniku, czy za wyprzedzanie z niewłaściwej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj: Zmiany w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.?

Koniec z unikaniem kar na podstawie przedawnień

Od przyszłego roku kierowcy praktycznie nie będą mieli szans na uniknięcie mandatu z powodu przedawnienia. Nowelizacja przepisów zakłada, że mandat się przedawni dopiero po dwóch latach, licząc od zakończenia 12 miesiąca od czasu popełnienia wykroczenia.

Więcej na ten temat piszemy tutaj: Najnowszy projekt wprowadzenia ostrzejszych kar dla kierowców

Ostrzejsze kary za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów

Z 4 do 5 lat wzrośnie potencjalna kara dla kierowców, którzy mimo sądowego zakazu zostaną przyłapani na prowadzeniu pojazdu. Będą odpowiadać za przestępstwo z art. 244 k.k. – niezastosowanie się do sądowego zakazu.

Ostrzejsze kary za spowodowanie wypadku po pijanemu - minimum dwa lata więzienia

Pijani kierowcy (lub będący pod wpływem środków odurzających), którzy spowodują wypadek w wyniku ktoś poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pójdą do więzienia na minimum dwa lata.

50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę

To zmiana, której wejście jest planowane od 2018 r. Projekt zakłada zlikwidowanie przepisu podnoszącego ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 60 km/h w godzinach od 23:00 do 5:00.

Zobacz też: Projekt nowelizacji ustawy – 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę?

Ucieczka przed pościgiem będzie przestępstwem

Od przyszłego roku ucieczka przed pościgiem prowadzonym przez funkcjonariusza organu uprawnionego do kontroli ruchu drogowego będzie przestępstwem. Dodatkowo uciekinierowi będzie groziło 5 lat pobytu w więzieniu. Co więcej dostanie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Warto zaznaczyć, że samo niezatrzymanie się do kontroli np. policyjnej wciąż będzie wykroczeniem. Przestępstwem będzie dopiero ucieczka przed pościgiem.

Sędziowie będą mieli dostęp do danych o wykroczeniach kierowców

Według proponowanej nowelizacji, w sprawach o przestępstwa w ruchu lądowym, sądy mają mieć dostęp do informacji m.in. z centralnej ewidencji kierowców o tym, czy kierowca jest karany mandatami, czy miał zatrzymywane prawo jazdy etc. Teraz nie mają dostępu do takich danych. Działanie ma na celu zmianę sytuacji, w której sędzia nie wie że ma do czynienia z kierowcą, który notorycznie łamie przepisy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Hulajnogą tylko po ścieżce rowerowej?

REKLAMA

Najprawdopodobniej od 2018 r. pojawi się w prawie określenie urządzenie transportu osobistego. W myśl przepisów będzie to pojazd napędzany siłą mięśni lub napędem elektrycznym o szerokości do 0,9 m (w ruchu), którego konstrukcja ogranicza prędkość maksymalna do 25 km/h. Jak łatwo wywnioskować urządzeniami transportu osobistego staną się hulajnogi, wszelkiego rodzaju deskorolki oraz rolki.

Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów osoby korzystające z urządzeń transportu osobistego będą mogły poruszać się po chodniku o szerokości co najmniej 2,5 m i tylko w przypadku poruszania się z prędkością równą prędkości z jaką poruszają się piesi. Gdy chodnik będzie węższy lub gdy osoba na rolkach lub hulajnodze będzie jechała szybciej niż poruszają się piesi będzie miała obowiązek korzystania ze ścieżki rowerowej.

Obowiązkowa jazda na suwak od 2018 r.

Także od 2018 r. zostanie wprowadzony znak nakazujący w miejscach zwężeń jazdę na tzw. suwak. Taki sposób jazdy w przypadku gdy droga zmienia się z dwupasmowej w jednopasmową znacznie upłynnia ruch.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA