Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzenie pojazdu bez uprawnień może być wykroczeniem lub nawet przestępstwem. Wszystko zależy od powodu z jakiego kierowca nie miał w danym momencie uprawnień niezbędnych do prowadzenia pojazdu. Możemy wyróżnić następujące powody braku uprawnień:
REKLAMA
- kierowca zapomniał dokumentów;
- kierowca nigdy nie miał uprawnień;
- uprawnienia zostały czasowo zawieszone;
- uprawnienia zostały cofnięte.
Za brak uprawnień z wyżej podanych powodów grożą bardzo różniące się od siebie kary.
Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>
,,Zapomniałem prawka''
Sytuacja, w której kierowca po prostu zapomniał dokumentu stwierdzającego uprawnienie do prowadzenia danej kategorii pojazdów powoduje najlżejsze kary. Za takie wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości 50 zł, chyba, że zapomniało się też innych dokumentów to wtedy za każdy brakujący dokument otrzymujemy mandat w wysokości 50 zł.
Kierowca nigdy nie miał uprawnień
Chodzić tutaj może o sytuację, w której kierowca nie ma w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdów (nie ma w ogóle prawa jazdy), albo o sytuację gdy kierowca nie ma uprawnień do prowadzenia danej kategorii pojazdów.
Jest to wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń. Stwierdzenie przez sąd popełnienia tego wykroczenia grozi karą grzywny (od 20 do nawet 5000 zł), a także możliwością nałożenia na kierowcę zakazu prowadzenia pojazdów.
Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Czasowe zawieszenie uprawnień
REKLAMA
Przez czasowe zawieszenie uprawnień należy rozumieć sytuację gdy prawo jazdy zostało zatrzymane na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.
W przypadku samochodów osobowych aby zatrzymać prawo jazdy za ,,nadbagaż'' należy mieć co najmniej 3 pasażerów ponad stan. Jazda w 7 osób w samochodzie 5 -osobowym nie stanowi przesłanki do zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące.
W przypadku zatrzymania w czasie poruszania się pojazdem gdy ma się zawieszone uprawnienia, decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy ulega przedłużeniu do 6 miesięcy. Jeżeli kierowca wciąż będzie prowadzić samochód po przedłużeniu zatrzymania prawa jazdy, to może zostać ukarany całkowitym cofnięciem uprawnień do prowadzenia samochodów, co oznacza konieczność powtórnego zdawania egzaminu
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Cofnięcie uprawnień
Najcięższe kary czekają kierowcę, który decyduje się na prowadzenie pojazdu pomimo cofnięcia im uprawnień na mocy decyzji administracyjnej. Takie zachowanie stanowi przestępstwo z art. 180a Kodeksu karnego.
Za popełnienie tego przestępstwa kierowcy grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub nawet kara pozbawienia wolności do lat 2.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 2204)
Ustawa z dnia z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.