REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zawieszenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Hamowanie na progu zwalniającym. Czy to dobry pomysł?

Hamowanie na progu zwalniającym zdecydowanie jest złym nawykiem. Jak się go pozbyć? Najlepiej poznać listę potencjalnych usterek.

Wspomaganie a ściąganie samochodu

Wspomaganie a ściąganie samochodu. Czy te dwie rzeczy może łączyć jakaś zbieżność? Jak najbardziej. Dlatego konieczna jest wnikliwa diagnostyka.

Uszkodzone zawieszenie pneumatyczne. Jak znaleźć usterkę?

Uszkodzone zawieszenie pneumatyczne oznacza dość poważny problem z autem. Jak znaleźć uszkodzenie?

Auto nie jedzie prosto? Powodów może być kilka!

Auto nie jedzie prosto? Objaw jest niepokojący, ale nie zawsze świadczy o poważnej usterce pojazdu. Zobaczcie jakie awarie może oznaczać.

REKLAMA

Zawieszenie Volkswagena ID.4 - sportowy... e-SUV

Volkswagen ID.4 to kolejny, niemiecki krok w elektryczność. Teraz producent chwali się... zaawansowaną konstrukcją zawieszenia.

Drążek Watta: zasada działania i zastosowanie

Pewne prowadzenie, ale bez stosowania skomplikowanych wielowahaczy? Opel ma pewien pomysł. A tym jest drążek Watta. Zasada działania jest prosta.

Zużyte tuleje tylnej belki: objawy pozna każdy kierowca

Zawieszenie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. A jedną z popularniejszych usterek w samochodach używanych są zużyte tuleje tylnej belki. Objawy i sposób naprawy tylnej osi to temat, który poruszymy w dzisiejszym materiale.

Zużyte tuleje wahacza: objawy dotyczą głównie hałasów zawieszenia

Sprawne zawieszenie to dobrze prowadzące się auto, a dobrze prowadzące się auto jest po prostu... bezpieczne! Jedną z częściej występujących usterek są zużyte tuleje wahacza. Objawy uszkodzenia są łatwe do rozpoznania.

REKLAMA

Jak rozpoznać usterki zawieszenia? To nie takie trudne

Resorowanie składa się z serii elementów eksploatacyjnych, które przeciętnie po kilku latach w części będą wymagać wymiany. Jednak jak rozpoznać usterki zawieszenia? To prostsze niż się wydaje.

Kolumna McPhersona - budowa, działanie i najczęstsze usterki

Jednym ze standardów w segmencie samochodów popularnych jest kolumna McPhersona. Jak jest budowana, w jaki sposób działa i jakie są jej najczęstsze usterki?

Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana

Podczas skręcania kołami słyszysz charakterystyczne puknięcie? To może oznaczać uszkodzenie mocowania kolumny McPhersona. Na szczęście usterka nie jest droga w usunięciu.

Jak zwiększyć prześwit w samochodzie?

Niektórzy kierowcy chcieliby zwiększyć prześwit w swoim aucie, ale nie wszyscy wiedzą jak to zrobić. Jak zwiększyć prześwit w samochodzie?

Jak działa zawieszenie KDSS w Toyocie Land Cruiser?

Jak działa zawieszenie KDSS w Toyocie Land Cruiser? System Zmiennej Sztywności Stabilizatorów (KDSS) zapewnia odpowiednią sztywność zawieszenia podczas jazdy po asfalcie oraz wystarczająco duży prześwit, by Land Cruiser mógł przejechać przez rudne przeszkody terenowe.

Suzuki Swift i Vitara - problemy z belkami

W niektórych Suzuki Vitarach i Swiftach wyprodukowanych w Węgierskiej fabryce koncerny stwierdzono użycie niewłaściwych śrub do montażu belki tylnego zawieszenia.

Jak działa sytem Lexus Dynamic Handling oparty na 4 kołach skrętnych?

W wybranych modelach aut marki Lexus, znaleźć można system Lexus Dynamic Handling poprawiający zwrotność auta w zakrętach. Na czym dokładnie polega jego działanie?

Czy zarządca drogi ma obowiązek ją ubezpieczyć?

Uszkodzenia auta spowodowane dziurawą drogą można pokryć z polisy OC zarządcy drogi. Czy jednak każda droga musi być ubezpieczona?

O czym pamiętać wymieniając amortyzatory w aucie?

Wyjecie starych i zamontowanie nowych amortyzatorów nie jest prostą czynnością, zwłaszcza jeśli nie zdajemy sobie sprawy z ich budowy i funkcji. Brak specjalistycznej wiedzy może spowodować poważne konsekwencje nie tylko finansowe, ale i zdrowotne.

Jaka jest rola zawieszenia w aucie?

Zawieszenie pojazdu to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Odpowiada za bezpieczeństwo jazdy, jej komfort oraz przyjemność prowadzenia. Jak do jego projektowania podchodzą inżynierowie Skody?

Sprężyny zawieszenia z włókna szklanego zamiast ze stali

Zawieszenie oparte na kompozytach to według inżynierów Audi przyszłość motoryzacji. Niższa masa nieresorowana i większa precyzja prowadzenia to główne atuty tej technologii. Audi wprowadzi niebawem do swych samochodów sprężyny zawieszenia oparte na włóknie szklanym.

Zawieszenie i układ kierowniczy - części zamienne renomowanych producentów

Obecnie na rynku motoryzacyjnym znajduje się mnóstwo firm oferujących zamienniki oryginalnych części do samochodów. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie wybranych popularnych producentów zamienników części zawieszenia i układu kierowniczego.

Geometria zawieszenia - lepiej o nią dbać!

Prawidłowo ustawiona geometria zawieszenia ma kluczowy wpływ na stabilność prowadzenia auta, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy. Zobacz jak należy ją prawidłowo ustawić.

Używany Nissan Qashqai (2007 - 2013) - miastoodporny

Nissan Qashqai mimo upływu lat jest w czołówce najlepiej sprzedających się modeli w Polsce. Sprawdź dlaczego i poznaj jego wady oraz zalety.

Używany Ford Focus 1.0 EcoBoost 125 KM - koszty eksploatacji

Ford Focus 1.0 EcoBoost 125KM wykonany w duchu downsizingu zaskakuje stosunkowo niskimi cenami części zamiennych. Zobacz ile kosztuje do niego nowa turbosprężarka, tylne zawieszenie czy koło dwumasowe.

Zawieszenie hydropneumatyczne - budowa, sposób działania, koszty

Zawieszenie hydropneumatyczne zapewnia wysoki komfort resorowania. Jak jest zbudowane? Co z jego trwałością?

Zawieszenie pneumatyczne i hydropneumatyczne - koszt naprawy

Zawieszenie pneumatyczne jest kosztowne w serwisowaniu. Postanowiliśmy sprawdzić to na przykładzie Audi A8, Citroena C5 i BMW serii 5

Przez jakie usterki auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

Przed wizytą u diagnosty warto sprawdzić kilka elementów auta, które najczęściej są powodem negatywnego wyniku przeglądu technicznego. Odpowiednio przygotowane auto nie powinno mieć trudności z przedłużeniem badań technicznych.

Skoda Octavia III: zawieszenie

Nowa Skoda Octavia będzie sprzedawana z dwoma rodzajami tylnego zawieszenia. Oś z belką skrętną będzie montowana w przypadku aut z silnikami benzynowumi o mocy do 103 kW (140 KM) i silników wysokoprężnych o mocy do 110 kW (150 KM). W przypadku większych mocy oraz przyszłego napędu na cztery koła (Combi) i zasilania gazem ziemnym CNG, będzie stosowana nowo opracowana oś wielowahaczowa.

Nowe Audi A3 Sportback

Do gamy nowego Audi A3 dołączyła właśnie bardziej rodzinna odmiana. Nazwa Sportback oznacza dodatkowe kilogramy za sprawą drugiej pary drzwi i dodatkowe centymetry przez większy rozstaw osi. Czy w pięciodrzwiowym Audi A3 jest jakiś sport?

Renault Megane I: wymiana łożyska piasty przedniej

Uszkodzone łożysko obniża komfort jazdy i może doprowadzić do poważnego uszkodzenia. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić łożysko koła piasty przedniej w Renault Megane I.

Geometria kół w 3D. Jak to działa?

Ustawianie zbieżności kół i osi jezdnych auta w technologii trójwymiarowego modelowania zapewnia, szybki (poniżej 5 minut) i dokładny pomiar w bezkablowym systemie. Klient ma możliwość obserwowania pracy mechanika przy regulacji geometrii kół w 3D i wyświetlanych na bieżąco kątów na ekranie udostępnionym w biurze serwisu.

Test Yamaha Xenter: funkcjonalny elegant

Całkiem niedawno w salonach dilerskich Yamahy pojawiła się nowa Yamaha T-max i to ona obecnie znajduje się w centrum uwagi. Jednak bogata oferta producenta obejmuje także mniejsze skutery w bardziej przystępnych cenach. Jednym z nich jest Xenter, przeznaczony dla użytkowników poszukujących niedrogiego środka lokomocji.

Amortyzatory samochodowe - fakty i mity

Najważniejszym zadaniem amortyzatora, jak wskazuje nazwa, jest amortyzowanie, czyli minimalizowanie wszystkich drgań z elementów sprężystych, np. sprężyn. Z drugiej strony amortyzator ma także zapewnić komfort jazdy, być w miarę możliwości miękki i elastyczny. Amortyzator jest także odpowiedzialny za bezpieczeństwo podróżowania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity dotyczące amortyzatorów.

Amortyzatory samochodowe – zasada działania eksploatacja

Wielu kierowców, mimo że stara się dbać o swoje pojazdy, często nie posiada świadomości i kompletu informacji na temat istotnej roli amortyzatorów dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Nieodpowiedni dobór amortyzatorów lub brak właściwej pielęgnacji tego mechanizmu niejednokrotnie przyczynia się do powstania poważnych uszkodzeń samochodu i co istotne – wypadków drogowych.

Test Suzuki Swift: efektywna dieta

Niewiele brakowało, a jazdę testową Swiftem musiałby obowiązkowo zaliczyć każdy młody kierowca. Model ten miał zostać oficjalnym autem „nauki jazdy”. Tak się nie stało, ale czy to znaczy, że bez tej reklamy małe Suzuki narzeka na brak klientów?

Test Hyundai Veloster: zagadka

Co to jest? Ma cztery drzwi i nie jest sedanem. Ma linie coupe, ale nie jest autem sportowym. Nie jest limitowanym „dream carsem”, a jednak na drodze będzie spotykany równie rzadko. Odpowiedź brzmi: Hyundai Veloster.

Opel Astra F: przegląd zawieszenia przedniego i układu kierowniczego

Przegląd zawieszenia przedniego można wykonać bez problemu we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy jak po kolei sprawdzać zawieszenie przednie i układ kierowniczy w Oplu Astra F.

Opel Astra F: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów to kolejna czynność, którą możemy przeprowadzić we własnym zakresie. W poradniku tym zaprezentujemy jak wygląda wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów w Oplu Astra I.

Jak działa system DNA w autach Alfa Romeo?

Auta z logo Alfa Romeo od wielu lat charakteryzuje oryginalny wygląd i sportowy charakter. W najnowszych modelach takich jak Giulietta czy MiTo instalowany jest system DNA, który umożliwia zmianę trybu pracy głównych mechanizmów auta. Jak działa DNA?

Mercedes A klasa W168: wymiana przegubu drążka kierowniczego

Uszkodzony przegub drążka kierowniczego negatywnie wpływa na prowadzenie pojazdu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić końcówkę drążka kierowniczego w Mercedesie klasy A W168.

Mercedes A klasa W168: wymiana tylnego dolnego wahacza wzdłużnego

Uszkodzone wahacze należy jak najszybciej wymienić. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić tylny wahacz wzdłużny w Mercedesie klasy A W168

Mercedes A klasa W168: wymiana tylnego amortyzatora i sprężyny

Wymiana amortyzatorów i sprężyn w tylnym zawieszeniu nie jest trudna. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić tylne amortyzatory i sprężyny w Mercedesie klasy A.

Mercedes A klasa W168: wymiana belki nośnej przedniego zawieszenia

Uszkodzone sanki bezwzględnie wymagają wymiany. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić belkę nośną przedniego zawieszenia.

Mercedes A klasa W168: demontaż przedniej kolumny zawieszenia

W celu wymiany przedniego amortyzatora lub sprężyny, należy wymontować przednią kolumnę zawieszenia. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować przednią kolumnę zawieszenia w Mercedesie W168 A klasy.

Mercedes A klasa W168: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Usterki zawieszenia przekładają się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W poradniku tym pokażemy jak samemu skontrolować zawieszenie i układ kierowniczy w Mercedesie klasy A.

Jaki wpływ na jazdę ma rozkład masy w samochodzie?

Informację o rozkładzie masy na przedniej i tylnej osi znajdziemy w danych technicznych i testach samochodów o wysokich osiągach. Na co ma wpływ równomierne rozłożenie masy w samochodzie? W jakich sytuacjach teoretycznie idealny rozkład masy może działać na naszą niekorzyść?

Skoda Octavia I: demontaż tylnych sprężyn i amortyzatorów

Wymiana tylnych sprężyn i amortyzatorów nie jest skomplikowana. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić tylne amortyzatory i sprężyny w Skodzie Octavii I.

Skoda Octavia I: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Uszkodzona sprężyna lub amortyzator wymaga konieczności zdemontowania kolumny zawieszenia. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić przednie sprężyny i amortyzatory w Skodzie Octavii I.

Skoda Octavia I: przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Układ kierowniczy i elementy zawieszenia wymagają szczególnej kontroli. W poradniku tym pokażemy jak samemu skontrolować układ kierowniczy i zawieszenie przednie w Skodzie Octavii I.

Zawieszenie McPherson, wielowahaczowe i belka skrętna - jak je poznać?

Studiując dane techniczne samochodów spotkamy się z kilkoma rodzajami zawieszeń. Co to jest kolumna McPhersona i jak wygląda? Z jakich elementów składa się zawieszenie wielowahaczowe? Jaka jest zasada działania zawieszenia opartego o belkę skrętną? Odpowiemy w poniższym artykule.

Volkswagen Polo III: demontaż tylnej kolumny zawieszenia

W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować kolumnę tylnego zawieszenia w Volkswagenie Polo III. Dodatkowo rozłożymy całą kolumnę.

REKLAMA