REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana
Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana
Materiały prasowe Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Podczas skręcania kołami słyszysz charakterystyczne puknięcie? To może oznaczać uszkodzenie mocowania kolumny McPhersona. Na szczęście usterka nie jest droga w usunięciu.

Kolumna McPhersona jest jednym z popularniejszych sposobów budowy przedniego zawieszenia w samochodach segmentu A, B, C, D, a nawet E. W jej przypadku amortyzator pełni dwie role. Po pierwsze tłumi wszelkie nierówności, które samochód napotka na swojej drodze. Po drugie ustawia w odpowiedni sposób koło na jezdni. Drugie z zastosowań sprawia, że kolumna musi być częściowo skrętna. A żeby to stało się możliwe, konieczne jest uzupełnienie mocowania górnego łożyskiem umożliwiającym ruch. Kompletna poduszka amortyzatora oprócz łożyska zawiera też gumową uszczelkę oraz elementy montażowe.

REKLAMA

Łożysko kolumny McPhersona, identycznie jak sama kolumna zresztą, podlega dużym przeciążeniom podczas jazdy. W efekcie staje się częścią eksploatacyjną, która z czasem ulegnie uszkodzeniu i będzie wymagać wymiany. Jakie są objawy zużycia łożyska kolumny McPhersona? Jest kilka charakterystycznych symptomów, które kierowca może rozpoznać bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Pierwszym jest puknięcie występujące podczas skrętu kół. To początkowo jest bardzo ciche. Z czasem i wraz ze zużywaniem się elementu nabiera jednak na sile.

Usterka łożyska kolumny McPhersona - objawy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza tym objawem uszkodzenia mocowania kolumny McPhersona może być skrzypienie, dźwięki przypominające rozprężanie sprężyny lub opór występujący podczas kręcenia kierownicą. W ostatnim przypadku warto jednak zrobić pewne obostrzenie. Opór może być w końcu symptomem mówiącym o występowaniu również innych usterek. Przed zaplanowaniem wymiany łożyska, warto ich obecność wykluczyć. Mowa w tym przypadku nie tylko o awariach związanych z układem wspomagania układu kierowniczego, ale również przekładni kierowniczej czy nawet zbyt niskim ciśnieniu powietrza w kołach.

Zobacz również: Jak wymienić łożysko kolumny McPhersona?

Łożysko kolumny McPhersona nie jest elementem nadmiernie drogim. Dla przykładu kompletna poduszka amortyzatora w przypadku Volkswagena Golfa V 1.9 TDI kosztuje już 150 złotych, a Peugeota 207 tylko 78 złotych. Jego wymiana jest jednak stosunkowo problematyczna i wcale nie taka tania. Ceny robocizny zazwyczaj oscylują w granicy 100 złotych. Warto w tym momencie zaznaczyć, że koszt tak naprawdę jest podwójny. Poduszki kolumny McPhersona należy zawsze wymieniać parami! Procedura wymiany łożyska polega na wymontowaniu całej kolumny. W pierwszej kolejności należy ją zatem odpiąć od zwrotnicy i pamiętać o odłączeniu stosunkowo delikatnego przewodu hamulcowego.

Wymiana łożyska kolumny McPhersona - uwaga na sprężynę!

Górna część kolumny na ogół jest przykręcona na trzy śruby. Te można znaleźć pod maską w okolicy nadkola. Jako że są umieszczone w górnej części, z ich odkręceniem nie powinno być większego problemu. Zazwyczaj nie są mocno skorodowane. Kluczem do sukcesu jest też rozmontowanie kolumny. Bardzo ważne jest jednak pamiętanie o tym, że aby odkręcić mocowanie sprężyny trzeba ją najpierw zabezpieczyć. W przeciwnym razie rozpręży się z ogromną siłą i może stanowić zagrożenie dla wymieniającego.

Zobacz również: O czym pamiętać wymieniając amortyzatory w aucie?

Duży zakres prac i raczej rozsądna cena samego łożyska sprawiają, że mechanicy zalecają profilaktyczną wymianę poduszek wraz z wymianą amortyzatorów. To pomysł o tyle dobry, że zużycie tłumika drgań z pewnością oznacza duży przebieg, a duży przebieg wiąże się z tym że całkiem niedługo awarii może ulec również mocowanie kolumny McPhersona. Szczególnie że producenci motoryzacyjni zalecają ich bezwzględną wymianę po 100 tysiącach kilometrów. Połączenie tych czynności przyniesie właścicielowi samochodu oszczędności. Wymianę amortyzatora i łożyska uda się bowiem zamknąć w jednej cenie robocizny.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA