REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana

Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana
Łożysko kolumny McPhersona: objawy awarii, opis, wymiana
Materiały prasowe Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Podczas skręcania kołami słyszysz charakterystyczne puknięcie? To może oznaczać uszkodzenie mocowania kolumny McPhersona. Na szczęście usterka nie jest droga w usunięciu.

Kolumna McPhersona jest jednym z popularniejszych sposobów budowy przedniego zawieszenia w samochodach segmentu A, B, C, D, a nawet E. W jej przypadku amortyzator pełni dwie role. Po pierwsze tłumi wszelkie nierówności, które samochód napotka na swojej drodze. Po drugie ustawia w odpowiedni sposób koło na jezdni. Drugie z zastosowań sprawia, że kolumna musi być częściowo skrętna. A żeby to stało się możliwe, konieczne jest uzupełnienie mocowania górnego łożyskiem umożliwiającym ruch. Kompletna poduszka amortyzatora oprócz łożyska zawiera też gumową uszczelkę oraz elementy montażowe.

REKLAMA

Łożysko kolumny McPhersona, identycznie jak sama kolumna zresztą, podlega dużym przeciążeniom podczas jazdy. W efekcie staje się częścią eksploatacyjną, która z czasem ulegnie uszkodzeniu i będzie wymagać wymiany. Jakie są objawy zużycia łożyska kolumny McPhersona? Jest kilka charakterystycznych symptomów, które kierowca może rozpoznać bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Pierwszym jest puknięcie występujące podczas skrętu kół. To początkowo jest bardzo ciche. Z czasem i wraz ze zużywaniem się elementu nabiera jednak na sile.

Usterka łożyska kolumny McPhersona - objawy?

Poza tym objawem uszkodzenia mocowania kolumny McPhersona może być skrzypienie, dźwięki przypominające rozprężanie sprężyny lub opór występujący podczas kręcenia kierownicą. W ostatnim przypadku warto jednak zrobić pewne obostrzenie. Opór może być w końcu symptomem mówiącym o występowaniu również innych usterek. Przed zaplanowaniem wymiany łożyska, warto ich obecność wykluczyć. Mowa w tym przypadku nie tylko o awariach związanych z układem wspomagania układu kierowniczego, ale również przekładni kierowniczej czy nawet zbyt niskim ciśnieniu powietrza w kołach.

Zobacz również: Jak wymienić łożysko kolumny McPhersona?

Łożysko kolumny McPhersona nie jest elementem nadmiernie drogim. Dla przykładu kompletna poduszka amortyzatora w przypadku Volkswagena Golfa V 1.9 TDI kosztuje już 150 złotych, a Peugeota 207 tylko 78 złotych. Jego wymiana jest jednak stosunkowo problematyczna i wcale nie taka tania. Ceny robocizny zazwyczaj oscylują w granicy 100 złotych. Warto w tym momencie zaznaczyć, że koszt tak naprawdę jest podwójny. Poduszki kolumny McPhersona należy zawsze wymieniać parami! Procedura wymiany łożyska polega na wymontowaniu całej kolumny. W pierwszej kolejności należy ją zatem odpiąć od zwrotnicy i pamiętać o odłączeniu stosunkowo delikatnego przewodu hamulcowego.

Wymiana łożyska kolumny McPhersona - uwaga na sprężynę!

Górna część kolumny na ogół jest przykręcona na trzy śruby. Te można znaleźć pod maską w okolicy nadkola. Jako że są umieszczone w górnej części, z ich odkręceniem nie powinno być większego problemu. Zazwyczaj nie są mocno skorodowane. Kluczem do sukcesu jest też rozmontowanie kolumny. Bardzo ważne jest jednak pamiętanie o tym, że aby odkręcić mocowanie sprężyny trzeba ją najpierw zabezpieczyć. W przeciwnym razie rozpręży się z ogromną siłą i może stanowić zagrożenie dla wymieniającego.

Zobacz również: O czym pamiętać wymieniając amortyzatory w aucie?

Duży zakres prac i raczej rozsądna cena samego łożyska sprawiają, że mechanicy zalecają profilaktyczną wymianę poduszek wraz z wymianą amortyzatorów. To pomysł o tyle dobry, że zużycie tłumika drgań z pewnością oznacza duży przebieg, a duży przebieg wiąże się z tym że całkiem niedługo awarii może ulec również mocowanie kolumny McPhersona. Szczególnie że producenci motoryzacyjni zalecają ich bezwzględną wymianę po 100 tysiącach kilometrów. Połączenie tych czynności przyniesie właścicielowi samochodu oszczędności. Wymianę amortyzatora i łożyska uda się bowiem zamknąć w jednej cenie robocizny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA