REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszkodzone zawieszenie pneumatyczne. Jak znaleźć usterkę?

Uszkodzone zawieszenie pneumatyczne. Jak znaleźć usterkę?
Uszkodzone zawieszenie pneumatyczne. Jak znaleźć usterkę?
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone zawieszenie pneumatyczne oznacza dość poważny problem z autem. Jak znaleźć uszkodzenie?

Zawieszenie pneumatyczne: jak jest zbudowane?

Zawieszenie pneumatyczne z technicznego punktu widzenia niewiele różni się od układów mechanicznych. Nadal potrzebuje zestawy wahaczy czy tulei do działania. Rozbieżności dotyczą dopiero sposobu tłumienia nierówności. Bo w miejscu standardowych amortyzatorów producenci stosują specjalne kolumny zakończone tzw. miechami. Poza tym kluczem do sukcesu jest układ pneumatyczny rozprowadzający ciśnienie do kół oraz kompresor.

REKLAMA

Zawieszenie pneumatyczne: jak działa?

Kompresor wytwarza ciśnienie, które zasila takie elementy zawieszenia pneumatycznego jak miechy. Miechy z kolei są częściami amortyzującymi pracę kolumny zastępującej amortyzator. Sterowanie pracą pneumatyki daje szereg możliwości. Pozwala nie tylko na regulowanie miękkości pracy zawieszenia, ale też daje możliwość regulacji prześwitu czy niwelowania przechyłów nadwozia.

Zawieszenie pneumatyczne: ile wytrzymuje bez awarii?

Zawieszenie pneumatyczne powinno bezawaryjnie wytrzymać minimum jakieś 200 - 250 tysięcy kilometrów. Przy normalnej eksploatacji to oznacza czas życia na poziomie 10 lat.

Diagnostyka zawieszenie pneumatycznego, czyli objawy usterek

Objawy usterek zawieszenia pneumatycznego są często widoczne już na pierwszy rzut oka. Zdecydowanie maleje prześwit pojazdu - np. całego pojazdu, jednej osi lub tylko w okolicach jednego koła. W takim przypadku może się okazać, że podczas próby ruszenia koła zaczynają ocierać o nadkola. Ewentualnie układ pneumatyczny może mieć problem z regulowaniem wysokości zawieszenia lub na tablicy zegarów pojawia się kontrolka ostrzegawcza. Diagnostyka zawieszenia pneumatycznego może się opierać na dwóch schematach działania. Po pierwsze w nowszych samochodach kierunek poszukiwań może wskazać podłączenie do komputera i odczytanie błędów wskazywanych przez sterownik. Po drugie konieczna jest wzrokowa inspekcja wykonana przez mechanika.

Jak sprawdzić zawieszenie pneumatyczne?

Jak sprawdzić zawieszenie pneumatyczne przed zakupem auta? Należy skontrolować wszystkie jego możliwości. Kupujący powinien przyjrzeć się regulacji prześwitu, sprawdzić czy podczas unoszenia lub opadania nadwozia nie pojawiają się dziwne dźwięki, ewentualnie poszukać charakterystycznego syczenia mogącego świadczyć o nieszczelności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA