Drgania kierownicy przy hamowaniu: co oznaczają i jak się ich pozbyć?
REKLAMA
REKLAMA
Drgania kierownicy przy hamowaniu zdecydowanie pogarszają komfort prowadzenia. Prawdziwy problem zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy kierowca je zignoruje. Czasami bowiem z czasem zmieniają się w uderzenia, które dość mocno miotają kierownicą w czasie zwalniania. Taka sytuacja jest niebezpieczna. Czemu? Niedoświadczony kierowca może nie zrozumieć z czego wynika - a w takiej sytuacji spanikuje i doprowadzi do zdarzenia drogowego, które może się okazać tragiczne w skutkach.
REKLAMA
Drgania kierownicy przy hamowaniu: co oznaczają?
- złe wyważenie kół podczas sezonowe wymiany,
- nieprawidłowe ciśnienie powietrza w kołach,
- nieprawidłowy montaż kół na piaście,
- błędy popełnione podczas montażu tarcz hamulcowych,
- skrzywienie tarcz hamulcowych,
- skrajne zużycie tarcz hamulcowych,
- nadmierna korozja układu hamulcowego,
- nadmierne luzy występujące w układzie kierowniczym,
- luzy pojawiające się w przednim zawieszeniu,
- odkształcone wahacze przedniego zawieszenia,
- nieprawidłowo ustawiona zbieżność kół,
- niesprawność amortyzatorów,
Drgania kierownicy przy hamowaniu: jak się ich pozbyć?
Metoda tak naprawdę jest jedna. Gdy kierowca zauważy drgania kierownicy przy hamowaniu, tak naprawdę powinien niezwłocznie udać się do warsztatu. Tam mechanik przeprowadzi konieczną diagnostykę i określi powód występowania usterki. Bardzo ważne jest to, aby kontrolę zaczął od problemów najbardziej błahych - w ten sposób nie spotęguje kosztu naprawy. Od tego momentu pozostanie już tylko krok do naprawienia usterki i usunięcia drgań. W takim przypadku samochód ponownie stanie się w pełni bezpieczny dla pasażerów i innych użytkowników drogi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.