Krzywe tarcze hamulcowe: objawy i powody uszkodzenia
REKLAMA
REKLAMA
Bardzo często słyszy się o tym, że w samochodzie są krzywe tarcze hamulcowe. Objawy takiego stanu są oczywiste i wyczuje je każdy kierowca. Podstawą są bowiem drgania występujące na kierownicy w czasie zwalniania. Gdy prowadzący mocniej wciśnie pedał hamulca, efekt "bicia" potrafi się stać naprawdę mocny. Jako że uszkodzenie dotyczy podstawowego układu bezpieczeństwa w pojeździe, kierowca nie powinien zwlekać. Musi się udać do mechanika.
REKLAMA
Krzywe tarcze hamulcowe: objawy to raz. Jaka jest przyczyna?
- Szok termiczny: Efektem hamowania jest spowolnienie auta, ale i wytworzenie ciepła. A gdy rozgrzane nawet do 500 stopni Celsjusza tarcze spotkają się np. z zimną kałużą, doznają szoku termicznego i wykrzywiają się.
- Zużyte tarcze: Tarcze w miarę eksploatacji stają się coraz cieńsze. To oznacza, że łatwiej przegrzewają się i jeszcze łatwiej potrafią ulegać deformacji.
- Uszkodzony zacisk lub zużyte klocki: Uszkodzony zacisk może doprowadzić do ciągłego dolegania klocka hamulcowego do tarczy. To generuje temperaturę. Wyższą temperaturę generuje też hamowanie na zużytych klockach. Skutek? Tarcza staje się bardziej podatna na wykrzywienie.
Jak naprawić krzywe tarcze hamulcowe? Objawy powinny zmusić kierowcę do szybkiej wizyty w warsztacie. A tam mechanik może uznać, że element cierny jest odpowiedniej grubości do szlifowania lub przetaczania. W sytuacji, w której tarcze okażą się zbyt zużyte, pozostanie wyłącznie ich wymiana.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.