Hamulec ręczny trzyma na jedno koło. Co zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
Hamulec ręczny jest jednym z podstawowych układów sprawdzanych podczas przeglądu. Temu nie można się jednak dziwić. W końcu to za jego sprawą można np. unieruchomić pojazd w czasie postoju. W starszych autach często to on powoduje problemy. Przykład? Zdarza się, że hamulec ręczny trzyma na jedno koło. Co w takim przypadku? Przede wszystkim kierowca powinien jak najszybciej udać się do mechanika.
REKLAMA
Brak reakcji ze strony prowadzącego sprawi, że dojdzie do uszkodzenia elementów ciernych układu hamulcowego, a nawet opon. Do tego nadal konieczna będzie naprawa części związanych z pracą hamulca ręcznego. Skutek? W ten sposób naprawa w warsztacie będzie kosztować nawet tysiąc złotych.
Hamulec ręczny trzyma na jedno koło - usterki:
- problem z linką - linki hamulcowe korodują, zamarzają lub są oblepiane brudem, jej zaciśnięcie lub zerwanie sprawia, że hamulec ręczny trzyma na jedno koło, ewentualnie nie zatrzymuje obydwu tylnych kół.
- uszkodzenie sprężyny - w układzie pojawia się tzw. sprężyna powrotna, która pozwala na odpuszczenie hamulca, jej uszkodzenie może skutkować zatrzymaniem tylko jednego z kół.
- zapieczenie dźwigni przy zacisku - dźwignie zaciskają i odpuszczają hamulec, zapieczona dźwignia blokuje się zatem w jednej z pozycji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.